Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κοντέϊνερ: παράνομο ή νόμιμο;


petra mantw

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους συνάδελφους. Βγάζω μία άδεια σε εκτός σχεδίου και σήμερα που είχα πάει για έλεγχο μηχανολογικών, με ενημέρωσε ο προϊστάμενος της πολεοδομίας ότι ο πελάτης μου έχει τοποθετήσει ένα κοντέϊνερ στο οικόπεδο.

Αυτό μου είπε ότι είναι παράνομο και πως θα βρω το μπελά μου, αφού στο τοπογραφικό δείχνω το οικόπεδο κενό!!!

Το κοντέϊνερ ο πελάτης το έβαλε ώστε κατά τη φάση της κατασκευής να αποθηκεύει υλικά και εργαλεία. 7

Είναι παράνομο; και αν ναι πως το νομιμοποιώ;

Link to comment
Share on other sites

Στο τοπογραφικο καλα εκανες και το εδειξες κενο, αφου δεν υπηρχε! Τωρα, εργοταξιακο κοντεϊνερ σε απλη οικοδομη, δε μου εχει ξανατυχει και δε νομιζω στα εργοταξια να ζηταγαμε αδεια για τα κοντεϊνερ, αφου ειναι μερος της φασης της κατασκευης η χρηση τους.

Η νομιμοποιηση ειναι μαλλον ατοπη.

Link to comment
Share on other sites

Με μία πολεοδομία που μίλησα μου είπαν ότι το κοντέϊνερ θεωρείτε μόνιμη κατασκευή και κανονικά μετράει και σε δόμηση και σε κάλυψη. Είναι λογικό όλο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

λογικο, δε νομιζω...

στειλε ενα εγγραφο που να λες οτι τοποθετηθηκε μεταλλικο κουτι για αποθηκευση εργαλειων μονο για τη φαση της κατασκευης, να δεις τις αντιδρασεις τους

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλάααα τηλέφωνα, μου είπαν ότι το κοντέϊνερ αν δεν έχει βγει άδεια για το οικόπεδο είναι αυθείρετη κατασκευή. Μετά από την άδεια, στο ΤΕΕ μου είπαν ότι ο δήμος μπορεί να μου δώσει άδεια τοποθέτησης για την διάρκεια της κατασκευής του έργου.

Στην οικεία πολοεοδομία δεν γνωρίζουν αν μπορώ ή όχι μετά την έκδοση της οικοδμικής άδειας να βάλω το κοντέινερ. Και γενικά κανένας δεν έχει ιδέα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και οι μαντρες που έρχονται και φεύγουν τα κοντέινερ τι κάνουν δηλαδή; Βγάζουν οικοδομικη άδεια κάθε μέρα και άλλη;

 

Και η χημική τουαλέτα που πιθανά να βάλει κάποιος και αυτό θέλει ΟΑ; Και αφου τελειωσεις και την βγάλεις θέλει αναθεωρηση;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ό ΓΟΚ/85

αναφέρει (μέσα στα τόσο διφορούμενα) ότι κατασκευή θεωρείται αν θυμάμαι καλά "κάθε τι που δεν μπορεί να μετακινηθεί με ανθρώπινη δύναμη" ή κάπως έτσι τέλος πάντων- οπότε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζω με όλα τα παρακάτω ότι έπρεπε να είναι έτσι , έτσι κρίνανε οι μεγάλοι ,απλώς σχολιάζω το γενικό αλαλούμ

Αρθρο 2

Ορισμοί

17. Κτίριο είναι η κατασκευή, που αποτελείται από τεχνικά έργα και εγκαταστάσεις και προορίζεται για:

α) την παραμονή ανθρώπων ή ζώων, όπως η κατοικία και ο στάβλος,

β) την εκτέλεση εργασίας ή την άσκηση επαγγέλματος, όπως το κατάστημα και το εργοστάσιο,

γ) την αποθήκευση ή τοποθέτηση πραγμάτων, όπως οι αποθήκες, ο χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων, το σιλό, η δεξαμενή υγρών και

δ) την τοποθέτηση ή λειτουργία μηχανημάτων, όπως το αντλιοστάσιο.

18. Κατασκευή είναι κάθε τεχνικό έργο.

 

Αρθρο 17

Κατασκευές στους ακάλυπτους χώρους

1. Στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου επιτρέπεται η μερική εκσκαφή ή επίχωση του εδάφους για την προσαρμογή του κτιρίου σε αυτό με την προϋπόθεση ότι σε κανένα σημείο η οριστική στάθμη του εδάφους δεν θα βρίσκεται ψηλότερα ή χαμηλότερα από 1,50 μ. από τη φυσική του στάθμη. Μεγαλύτερη επέμβαση στο έδαφος επιτρέπεται ύστερα από γνωμοδότηση της Ε.Π.Α.Ε.. Επίσης, επιτρέπεται να κατασκευάζονται έργα, όπως πεζούλια, βεράντες, κεκλιμένα επίπεδα (ράμπες), σκάλες κύριες ή βοηθητικές, τα οποία, λόγω της διαμόρφωσης του εδάφους, είναι αναγκαία για την επικοινωνία με το κτίριο.

2. Στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου επιτρέπονται και οι εξής κατασκευές:

α) Καπνοδόχοι και ασκεπείς πισίνες.

β) Εγκαταστάσεις για τη στήριξη φυτών (πέργκολες).

γ) Στοιχεία προσωρινής παραμονής (πάγκοι, τραπέζια), άθλησης και παιχνιδότοπων.

δ) Σκάλες ή κεκλιμένα επίπεδα (ράμπες) καθόδου από τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου προς τους υπόγειους χώρους.

ε) Δεξαμενές νερού ύψους μέχρι 1,00 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους και με διαστάσεις σύμφωνα με το άρθρο 26.

στ) Εγκαταστάσεις παθητικών ή ενεργητικών ηλιακών συστημάτων καθώς και αντιθορυβικών συστημάτων, που κατασκευάζονται σύμφωνα με τους κανονισμούς που εκδίδονται σε εφαρμογή του άρθρου 26, μετά από ενεργειακή ή ακουστική μελέτη αντίστοιχα και έγκριση της αρμόδιας Ε.Π.Α.Ε. ως προς τη μορφολογική ένταξη στο χώρο.

ζ) Εγκαταστάσεις κλιματιστικών σε κτίρια παραδοσιακών οικισμών ή διατηρητέα ή σε υφιστάμενα μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος, ύστερα από έγκριση της αρμόδιας Ε.Π.Α.Ε. ως προς την ένταξή τους στο χώρο.

 

 

ΑΠΟΦ. 3046/304 ΤΗΣ 30.1/3.2.1989 (ΦΕΚ 59 Δ΄)Κτιριοδομικός Κανονισμός

 

Άρθρο 2.

 

 

Ορισμοί για την εφαρμογή του παρόντος.

 

1. Δομικό έργο:

Είναι κάθε κατασκευή που προορίζεται να χρησιμοποιείται σταθερά συνδεδεμένη με το έδαφος, ως ακίνητο εδράζεται απευθείας ή δια μέσου άλλων στοιχείων σʼ αυτό, δεν έχει δυνατότητα αυτοκίνησης, και δεν μπορεί να ρυμουλκηθεί με απλό και άμεσο τρόπο.

Σύμφωνα με τα παραπάνω, δομικά έργα είναι π.χ. τα κτίρια ανεξάρτητα από τα υλικά και τον τρόπο κατασκευής τους, οι γέφυρες, οι τοίχοι αντιστήριξης, οι περιφράξεις, οι πέργκολες, οι δεξαμενές αποθήκευσης καυσίμων υλικών ανεξάρτητα από τον τρόπο κατασκευής τους και το σκοπό που εξυπηρετούν, οι οικίσκοι που εδράζονται στο έδαφος απευθείας ή σε τροχούς κλπ.

 

Πέραν όλων των παραπάνω

 

Υπάρχει δυστυχώς εγκύκλιος σύμφωνα με την οποία απαιτείται έκδοση οικ αδείας και για τις βοηθητικής χρήσεως κατασκευές εργοταξίων

 

 

Και εμένα σε άδεια με 5 του 2009 με γράψανε για αυθαίρετο WCεργαζομένων

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.