Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κοντέϊνερ: παράνομο ή νόμιμο;


petra mantw

Recommended Posts

Σε μια επιστολή του συνήγορου του πολίτη, διάβασα αυτό "Σημειώνεται δε, ότι κατασκευές όπως: καντίνες, τροχόσπιτα, τροχοβίλες, προκατασκευασμένοι λυόμενοι οικίσκοι, οι οποίες συνδέονται σταθερά με το έδαφος και μετατρέπονται σε εγκαταστάσεις με μόνιμη εξάρτηση από το περιβάλλον στο οποίο λειτουργούν (με κατασκευή βόθρου ή σύνδεση με κάποιο δίκτυο αποχέτευσης, ύδρευσης, ηλεκτρισμού) υπάγονται στις διατάξεις του άρθρου 19 του ν. 1577/85 και για την εγκατάστασή τους απαιτείται έκδοση οικοδομικής άδειας. Η Δ/νση Πολεοδομίας παρακαλείται όπως προβεί σε έλεγχο νομιμότητας της τοποθέτησης της κατασκευής στο συγκεκριμένο σημείο και σε περίπτωση που αυτή δεν είναι νόμιμη να προβεί άμεσα στις δέουσες ενέργειες για την απομάκρυνσή της, σύμφωνα με το π.δ. 267/98."

 

Κάπου αλλού διάβασα για την εγκύκλιο 23 που έχει τις διευκρινήσεις, αλλά δεν βρήκα ούτε έτος ούτε υπηρεσία για να την διαβάσω. Άν έχει κάποιος το κείμενο ας μας στείλει ένα link να το διαβάσουμε, θα είναι πολύ σημαντικό σε τακτοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι αποφάσεις απο το συνήγορο του Πολίτη δεν νομίζω(είμαι σχεδόν σίγουρος δηλαδή) να δεσμεύουν το κράτος . Νομικός σύμβουλος του κράτους είναι το ΝΣΚ, αλλά αν δεν γίνει η απόφαση του ΝΣΚ αποδεκτή απο το Υπουργείο (πράγμα δύσκολο και σπάνιο) ή τουλάχιστον μέχρι να γίνει αποδεκτή απο το Υπουργείο και δεν εκδόσει το τελευταίο απόφαση, η απόφαση του ΝΣΚ δεν θεωρείται εφαρμόσιμη...αλλό αν νομικά είναι σωστό (πράγμα που σημαίνει ότι σε δικαστική διαμάχη θα δικαιωθείς).

Δηλαδή μπορεί να βγάλει κάποιος μια απόφαση αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και αποδεκτή απο το κράτος, αν δεν υπαρχει κάποια απόφαση

Link to comment
Share on other sites

(Μετέφερα τα 2 μηνύματα εδώ.)

 

Η απόφαση:

Εγκ-27860/4450/34/23-3-88

[ΙΣΧΥΕΙ απο ...1988]

"Εγκατάσταση Τροχόσπιτου - Τροχοβίλλας".

 

Τα τροχόσπιτα που δεν είναι κυκλοφορούντα οχήματα και

ρυμολκούμενα από ΙΧ. αυτοκίνητα με αριθμό κυκλοφορίας του

Υπουργείου Συγκοινωνιών, εφόσον μεταπίπτουν στην κατηγορία που

περιγράφεται από την παρ.17 του Αρθ-2 του ΓΟΚ/85), δηλαδή

μετατρέπονται σε εγκαταστάσεις με μόνιμη εξάρτησή τους από το

περιβάλλον στο οποίο εγκαθίστανται και συνδέονται σταθερά με αυτό

(π.χ. σταθερή σύνδεση με το έδαφος, κατασκευή βόθρου, σύνδεση με

δίκτυα) ή εξυπηρετούν παραμονή ανθρώπων ή ζώων, εκτέλεση εργασίας

ή άσκηση επαγγέλματος, αποθήκευση ή τοποθέτηση πραγμάτων,

μηχανημάτων, κλπ., πρέπει πριν εγκατασταθούν σε γήπεδο ή οικόπεδα

να έχουν άδεια της αρμόδιας για την έκδοση οικοδομικής αδείας

Υπηρεσίας η οποία τα κρίνει κατά τις ισχύουσες πολεοδομικές

διατάξεις."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλησπέρα.

Διάλογος που είχα σήμερα με ελεγκτή Πολεοδομίας:

-Εγώ: Πελάτης μου θέλει να τοποθετήσει κοντέινερ στο οικόπεδό του. Χρειάζεται άδεια;

-Υπ. Πολ.: Το κοντέινερ έχει τροχούς;

-Εγώ: Όχι.

-Υπ. Πολ.: Τότε θέλει άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι το ΥΠΕΧΩΔΕ στα δημόσια έργα, η ΔΕΗ (που θεωρείται Ιδιώτης) στα Έργα της, ΠΟΤΕ δεν ζητούν έκδοση Ο.Α. πόσον μάλλον που είναι και συνυπεύθυνοι με τον Ανάδοχο. Και αναφέρομαι και στα εργοταξιακά γραφεία, και στα συνεργεία επισκευής-συντήρησης των μηχανημάτων, εγκαταστάσεις παρασκευής αδρανών και σκυροδέματος (τα τελευταία θέλουν άδεια μόνο από Δ/νση Βιομηχανίας της Νομαρχίας). Επίσης ούτε για τα κοντέινερ που συνοδεύουν γεωτρύπανα, πασσαλομπήχτες ή που στεγάζουν Η/Ζ. Ούτε καν για τους οικίσκους φυλάκων.

Link to comment
Share on other sites

Τα εργοταξιακά κοντέινερ σε συνήθη ιδιωτικά έργα δε θέλουν άδεια απλώς πρέπει να αναφερθεί η θέση τους στο διάγραμμα κάλυψης και όταν έρθει η ώρα να πάρει ρεύμα το κτίσμα πρέπει να έχουν εξαφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

@Manolis gon

Η Νομοθεσία είτε για Ιδιώτη είτε για Δημόσιο είναι ίδια. Δεν υπάρχει διάκριση, όπως και ο Ιδιώτης και το υπουργείο ή ΔΕΗ ή ΕΥΔΑΠ ή Βουλή ή Υπουργείο ή Ανάκτορα, ή... ή... θα χρειάζονται Ο.Α. Εάν χρειαζόταν στα Δ.Ε. (υπενθυμίζω ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ΟΤΕ ειναι Ιδιώτες) θα υπήρχε αντίστοιχος όρος στις συμβάσεις για έκδοση Ο.Α., που δεν υπάρχει εισέτι. Για να καταλάβεις: Τα εργοταξιακά γραφεία Αναδόχου, στην ανέγερση του κτιρίου του Αρείου Πάγου στην Λ. Αλεξάνδρας δεν είχαν Ο.Α. (Εγκαταστάσεις που διαπίστωναν καθημερινά οι Ανώτεροι και Ανώτατοι Εισαγγελείς και Δικαστικοί). Και για να γελάσουμε: Οι εγκαταστάσεις των Κομμάτων (2 τον αριθμό) στις Πλατείες στην προεκλογική περίοδο, με πληθώρα ηλεκ. εγκ. γιατί δεν υπόκεινται σε υποχρέωση Ο.Α.; Τέλος πάντων ψάξε να βρείς, υπάρχει μια παλιά εγκύκλιος (παμπάλαια) για προσωρινές εργοταξιακές εγκαταστάσεις. ΟΥΤΕ διάγραμμα κάλυψης ΟΥΤΕ τίποτα. Αν ερχόταν η Πολεοδομία για έλεγχο στο Εργοτάξιό μου, θα την πέταγα έξω με τις κλωτσιές (το έχω κάνει). Και άν θέλουν ας γυρίσουν με εισαγγελέα, πριν τους στείλω εγώ. Και όλες αυτές οι ενέργειες, σε αγαστή συνεργασία με την Επιβλέπουσα Υπηρεσία.

Edited by man21
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επί της ουσίας:

Για άδεια κοντέινερ 2.5x3=7.5τ.μ., χρειάζονται οι εξής μελέτες-επιβλέψεις:

  1. Αρχιτεκτονικά.
  2. Στατικά
  3. Ύδρευση
  4. Αποχέτευση
  5. Φυσικό αέριο

Επίσης,

  • μελέτη περιβάλλοντος χώρου ίσου με το εμβαδόν του οικοπέδου επί την επιτρεπόμενη κάλυψη.
  • Τοπογραφικό.
  • Όχι ΚΕΝΑΚ.

Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

@gp1

Συνάδελφε, ΟΧΙ!!!!!

Με κάθε εκτίμηση.

Προφανώς, έχουμε να κάνουμε με τον κάθε τσαμπουκά της Διοίκησης.

Και αυτός θέλει το κατιτίς του.

Για τα κοντέινερ των "ελεύθερων" (ιδιωτικών) Ρ/Τ σταθμών, στην κορυφή (ακριβέστερα: υδροκρίτη) του Υμηττού, χρειαζόμαστε Ο.Α.;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά μού είπε ότι αφού το κοντέινερ δεν έχει ρόδες, θέλει άδεια.

 

Επίσης, (άσχετο) τι στατικά γίνονται για κοντέινερ; Μήπως υπάρχουν έτοιμα σε μορφή ISO από τον προμηθευτή;

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.