Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί βιογραφικού!


MScEng

Recommended Posts

Τι εννοείς το ένιωσες?Σου φαίνεται παράξενο?

 

Με ΤΕΙτζή...?Του μαθαίνεις μαθηματικά και φυσική?(Πλάκα κάνω εννοείται...)

 

Πρώτο μάθημα δίνω γραμμική άλγεβρα...απλά μια μέρα πρίν δίνω εργαστήριο Δουλάμη έτσι όπως τα κάνανε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ikaros13

 

Απλά είναι τα πράγματα αυτά που λέω και αυτά που γράφω τα έχω ζήσει και τα είδα από κοντά εκτός από αυτό τα έγραψαν και το καλοκαίρι οι πολιτικές εφημερίδες στο ένθετο εργασία .

 

Επί της ουσίας σε ένα βιογραφικό όλα που αναφέρθηκαν παίζουν το δικό τους ρόλο και ότι έχει ο καθένας είναι καλό .Εστίασα απλός στα ποιό βασικά πράγματα .

Link to comment
Share on other sites

Off topic:

vaggelhs92, "το ένιωσα"=ενοιωσα την σποντα και την μπηχτη στα μουτρα μου...

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Κουράγιο με την εξεταστική

 

με πλάνεψε ο ΤΕΙτζης, δε έφταιγα...

 

 

On topic: πάντως δεν είναι θέμα μόνο γλωσσών... μερικές φορές αυτές είναι περιττές, όλοι πάνω κάτω ξέρουν αγγλικά

Link to comment
Share on other sites

Εγλω έχω πάρει δουλειά - θέση συνεργάτη απλά και μόνο χάρις την διπλωματική μου εργασία . Να αναφέρω πως μιλούσε για 5ετή εμπειρία η θέση και εγώ είχα μόλις πάρει το πτυχίο.

Φυσικά το αντικείμενο της δουλειάς ήταν συναφή με αυτό της διπλωματικής μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα κυριως απο τους πιο εμπειρους εδω μεσα να μας

πουν τι μετραει περισσοτερο σε ενα βιογραφικο. Ποσο

σημαντικα θεωρουνται τα παρακατω?

 

-Μεταπτυχιακο,διδακτορικο

-Ερευνητικη δραστηριοτητα

-Βαθμος πτυχιου,μεταπτυχιακου

-Προυπηρεσια

-Συνεδρια

-Επιμορφωτικα σεμιναρια

 

κτλ κτλ.

 

Εξαρταται ποιοι θελεις να δουνε το βιογραφικο σου.

 

Υπαρχουν δυο περιπτωσεις.

 

1. Ο σοβαρος εργοδοτης. Ο σοβαρος εργοδοτης θελει να δει το ακαδημαικο σου background. Σε ποια μαθηματα ειχες καλους βαθμους, τις εργασιες που εκανες, αν συμετειχες σε ερευνητικα προγραμμα κλπ. Ο σοβαρος εργοδοτης σε βλεπει σαν επενδυση. Δεν θα σε προσλαβει για να του κανεις καφε, η δουλειες του ποδαριου. Ο σοβαρος εργοδοτης θα σε δει σαν ΣΥΝΕΡΓΑΤΗ και οχι σαν ΚΑΤΩΤΕΡΟ μηχανικο. Αυτος ο εργοδοτης δεν θα κοιταξει να σε ριξει οικονομικα. Σε αυτους λοιπον, θα γραψεις με λεπτομερεια, τις σπουδες σου, κατευθυνση κλπ.

 

2. Ο γελοιος εργοδοτης. Σε αυτον δεν χρειαζεται να γραψεις οτι εχεις σπουδασε και τι. Δεν σε βλεπει σαν επενδυση, σε βλεπει σαν πακιστανο, θελει να σε εκμεταλευτει. Θα θελει να του φτιαχνεις καφεδες, και να του πηγαινεις τα ψωνια σπιτι. Εκει θα γραψεις μονο εμπειρια. Οσο περισσοτερη, τοσους λιγοτερους καφεδες θα του φτιαχνεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@spgirl

 

Νομίζω ότι ο κώδικας καλής συμπεριφοράς των Μηχανικών , εμπνευσμένος το 1960 απαγορεύει ρητώς και δια ροπάλου τον Γάμο με μη διπλωματούχο Μηχανικό ! Ισως πρέπει να διαγραφείς από το ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

mindsoft, αφού σε θέλει για καφέδες και έχεις πολύ εμπειρία και θα του φτιάχνεις λιγότερους καφέδες, δεν θα σε προσλάβει!!!!

 

Ενοειται οτι δεν θα προσλαβει καποιον μηχανικο με παραπλησια εμπειρια, γιατι δεν θα μπορεσει να τον εκμεταλευτει. Το διαγραμμα στο μυαλο τους ειναι καπως ετσι

 

χρονια εμπειρια -> καφεδες

 

0-3 -> 3

3-6 -> 2

6-9 -> 1

 

Μετα τα 10 πρωτα χρονια, ο νεος μηχανικος, ή ανοιγει καφενιο, ή δικο του γραφειο.

 

Ο παλαιος μηχανικος (ναι ζει ακομα, κακο σκυλι ψωφο δεν εχει) βαζει αγγελια για τον επομενο νεο μηχανικο, ο οποιος διπλα του θα μαθει τα μυστικα του καλου καφε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.