Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί βιογραφικού!


MScEng

Recommended Posts

Δυστυχως στην σημερον ημερα χωρις προυπηρεσια δεν πας πουθενα. Δεν πανα εχεις τον απιστευτο βαθμο, μεταπτυχιακο ή διδακτορικο. Η μονη περιπτωση να σε φωναξει καποιος ειναι γιατι θελει να σε "εκπαιδευσει".

 

Μην πεσετε να με φατε, δεν ειμαι κακος εργοδοτης παθωντας ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχως στην σημερον ημερα χωρις προυπηρεσια δεν πας πουθενα. Δεν πανα εχεις τον απιστευτο βαθμο, μεταπτυχιακο ή διδακτορικο.

...

Περίπου ναί, η προϋπηρεσία σέ σχετικό ή συγγενές αντικείμενο μετράει καί

είναι καθοριστική. Ομως γιά νά αποκτήσεις τήν προϋπηρεσία-εμπειρία πρέπει

πρώτα νά προσληφθεις...

Ειναι μάλλον σπάνιο κάποιος πού μόλις αποφοίτησε νά εχει και προϋπηρεσία.

 

Τά μεταπτυχιακά, βαθμολογίες, σεμινάρια, δημοσιεύσεις, πετέντες κλπ καλό

είναι νά τά έχεις (κάποια απο αυτά) διότι θά σέ βοηθήσουν στό νά βρείς τήν

πρώτη -άντε καί τήν δεύτερη- σου δουλειά.

Από κεί καί πέρα η προϋπηρεσία-εμπειρία βαραίνει καί μετράει πιο πολύ.

Επίσης, ας μήν παραβλέπουμε τόν υφαλο του HR Dept., πώς παρουσιάζεσαι,

απαντάς, πουλάς τόν εαυτό σου κλπ.

 

.

Link to comment
Share on other sites

Παπα-Mike, vaggelhs92 μη το πείτε σε κανα Σπιρτζη και με αποβάλει από το ΤΕΕ... δε έφταιγα εγώ, ο κακός ο ΤΕΙτζης που με πλάνεψε...

 

on topic: Ειδικά τώρα που οι δουλειές είναι λίγες, αυτός που έχει καλή προυπηρεσία έχει ένα πλεονέκτημα... αλλά αυτός δε σημαίνει τα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα κυριως απο τους πιο εμπειρους εδω μεσα να μας

πουν τι μετραει περισσοτερο σε ενα βιογραφικο. Ποσο

σημαντικα θεωρουνται τα παρακατω?

 

-Μεταπτυχιακο,διδακτορικο

-Ερευνητικη δραστηριοτητα

-Βαθμος πτυχιου,μεταπτυχιακου

-Προυπηρεσια

-Συνεδρια

-Επιμορφωτικα σεμιναρια

 

κτλ κτλ.

 

Το πιο άσχημο πράγμα σε ένα βιογραφικό είναι να μην μπορείς να εντοπίσεις στα 2-3 πρώτα δευτερόλεπτα την ιδιότητα του υποψήφιου.

Τι στο καλό είναι αρχιτέκτονας, πολιτικός μηχανικός, διακοσμητής ;;;;;

 

Αρα θα έλεγα πως οι σπουδές καλό θα ήταν να αναγράφονται στην αρχή παρά την αντίθετη άποψη ορισμένων ειδικών.

Φυσικά αν η τελευταία σου θέση εργασίας ήταν Δ/ντης της Τράπεζας της Ελλάδος εννοείται πως γράφεις πρωτα την επαγγελματική σου εμπειρία.

Παρολαυτά στους μηχανικούς η ιδιότητα παιζει σχεδόν πάντα ρόλο.

 

Οπως εγραψε και άλλος συνάδελφος πιο πάνω οι σπουδές πάντα εκτιμούνται από τους σοβαρούς εργοδότες, οπότε μπαίνουν σε κάθε πρίπτωση μεταπτυχιακά, διδακτορικά κλπ

 

Εαν ο βαθμός του πτυχίου είναι καλός ειναι μια θετική πληροφορία. Αν είναι 5, ε ας μην μπει.

Στο μεταπτυχιακό δεν συνηθίζεται να μπαίνει βαθμός. Μπορείς όμως να γράψεις πως πήρες άριστα

 

Ακολουθεί η επαγγελματική εμπειρία ως κατάλογος με αντίστροφη χρονολογική σειρά.

 

 

Άλλες κατηγορίες:

  • Γνώσεις Η/Υ
  • Επαγγελματικές Ενώσεις
  • Ξένες Γλώσσες
  • Σεμινάρια
  • Υποτροφίες
  • κλπ

Γενικά να προσέχεις το βιογραφικό σου να μην ξεπερνά τις 1-2 σελίδες, διαφορετικά γίνεται κουραστικό.

 

Συνήθως οι νέοι μηχανικοί έχουν πολύ άγχος επειδη δεν έχουν προυπηρεσία

θα τους πρότεινα να κάνουν μια ενότητα Σπουδαστικές Εργασίες

μετά την ενότητα Σπουδές

όπου μπορούν να αναφέρουν τη διπλωματική τους και κάποιες άλλες εργασίες

ωστε ο υποψήφιος εργοδότης τους να καταλάβει τα ενδιαφέροντά τους και ορισμένα πράγματα για αυτούς

 

υγ μην ξεχάσεις να γράψεις τα στοιχεία επικοινωνίας σου

υγ2 οι αρχιτέκτονες μπορούν να έχουν και portofolio

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου ο νέος που δεν έχει εμπειρία δίνει έμφαση στις σπουδές και τις βάζει πρώτα στο CV. Αντιθέρος κάποιος με πείρα παραθέτει πρώτα τις εργασιακές του δραστηριότητες και μετά τις σπουδές, όπως τα λέει η Myri.

Τέλος αν η αγγελία είναι στα Αγγλικά, καλό είναι το βιογραφικό να αποστέλεται στην ίδια γλώσσα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει δώσει κανένας συνοδευτική επιστολή μαζί με το CV του. Σε άλλους κλάδους είναι must, δεν ξέρω για τον δικό μας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λέτε οι πιο πολλοί ισχύουν αν ψάχνεις για δουλειά στην Μπανανία. Όντως αν ψάχνεις δουλειά εδώ σαν μηχανικός το κύριο προσόν είναι η προϋπηρεσία.

Για κάποια δουλειά της προκοπής έξω όντως η προϋπηρεσία είναι πάλι πολύ σημαντικό προσόν.Όταν λέμε προϋπηρεσία συνήθως εννοείται στο αντικέιμενο των σπουδών, αλλά και κάτι άσχετο να είναι, καλό είναι να αναφέρεται. Πολλοί δέχονται προϋπηρεσία έστω και σε μια άσχετη φοιτητική καλοκαιρίνή δουλειά, απλά για να ξέρουν οτι το άτομο που έχουν απέναντι τους ξέρει τι σημαίνει "ξυπνάω πρωί-πάω στη δουλειά-κουράζομαι-τηρώ κάποια ωράρια-ζώ έστω και με τα λίγα που μου προσφέρει η ευκαιριακή μου δουλεια".

Από εκεί και πέρα μετράνε και τα τρία πρώτα προσόντα που ανέφερε ο φίλος, δηλαδή :

-Μεταπτυχιακο,διδακτορικο

-Ερευνητικη δραστηριοτητα

-Βαθμος πτυχιου,μεταπτυχιακου

 

Συνέδρια και επιμορφωτικά σεμινάρια προσωπικά το θεωρώ κάτι ασήμαντο. Σκασίλα του του Γερμανού αν παρακολούθησες σεμινάριο για τον ΚΕΝΑΚ και για την νέα ΤΟΤΕΕ.

 

Επίσης πολύ παίζουν και οι ξένες γλώσσες. Αναφέρομαι βεβαίως σε δεύτερη ξένη γλώσσα καθώς εντάξει, η Αγγλική εκ των ων ουκ άνευ.

 

 

Την αναφορά ενδιαφερόντων, hobbies κλπ μην την υποτιμάτε και τόσο γιατί και αυτό είναι κάτι που δείχνει κάτι για το χαρακτήρα του job seeker (όπως τον λέμε και στο χωριό μ' :grin:). Εννοούμε βέβαια και πάλι σοβαρές ασχολίες που δείχνουν ένα επίπεδο, π.χ εκμάθηση μουσικής, λογοτεχνία και όχι τις χαζομάρες που σωστα ανέφερε ο Topap.

 

Όλα τα παραπάνω προσωπική μου άποψη που βασίζονται στην προσωπική μου εμπειρία και φυσικά στην κοινή λογική.

Link to comment
Share on other sites

"Συνέδρια και επιμορφωτικά σεμινάρια προσωπικά το θεωρώ κάτι ασήμαντο. Σκασίλα του του Γερμανού αν παρακολούθησες σεμινάριο για τον ΚΕΝΑΚ και για την νέα ΤΟΤΕΕ"

Διαφωνώ σε αυτό....μπορεί ο καθε χ, ψ , ζ Γερμανός να μην ενδιαφέρεται για το αν έχεις παρακολουθήσει σεμενάρια για τον ΚΕΝΑΚ ή για ότιδήποτε άλλο, αλλά η αναφορά τους στο βιογραφικό δείχνει ότι πρόκειται για άτομο το οποίο δεν έφησυχάζεται στις γνώσεις που έχει αποκτήσει από τις σπουδές του και μέσα από κάθε σεμενάριο, συνέδριο ενδιαφέρεται να τις εμπλουτίσει!!!.

 

-Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει δώσει κανένας συνοδευτική επιστολή μαζί με το CV του

Έχω στείλει στο παρελθόν , σε μια αγγελιά στην οποία ζητούσαν και συνοδευτική επιστολη...η συνοδευτική επιστολή super ( γιατι με βοηθησε και τη εγραψα ο φίλος μου που έχει μεταπτυχιακό πάνω στη Διοικηση ανθρωπινου δυναμικου :) )...αλλά πο΄τε δε μου απάντησαν....

Τέλος καλό θα ήταν στο βιογραφικό να αναφέρουμε σε 5 με 6 γραμμες ποιος είναι ο στόχος μας...δηλαδή τι θέλουμε να πετύχομε μέσα από τη δουλεια μας. Μιλάω από προσωπική εμπειρία , γιατί σε συνέντευξη που είχα παλίοτερα με διευθυντή μεγάλης κατασκευαστικής εταιρείας μου είπε ότι τον είχε εντυπωσιάσει αρκετα....

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς συνοδευτική επιστολή; Δική σου για τους λόγους που θέλεις να αναλάβεις αυτή την εργασία;

Εμένα ως τώρα συστατικές μου έχουν ζητήσει από μεγάλες εταιρείες.

Πάντως υπάρχουν διάφορα πρότυπα cvs στο ιντερνετ τα οποία σε κατευθύνουν αρκετά στο ποια αντικείμενα θα πρέπει να αναγράψεις και τι έκταση καλό είναι να έχουν αυτά.

 

Να ρωτήσω κάτι, σχετικά με την προυπηρεσία, φαντάζομαι ως μηχανικοί θα πρέπει να αναγράφονται τα έργα στα οποία έχουμε συμμετάσχει κατά την χρονική περίοδο που εργαζόμασταν κάπου ή δεν χρειάζεται;

Αυτά πώς σημειώνονται; θέλω να πω λόγω φύσης της δουλειάς σε άλλα έχεις συμμετάσχει από πολύ έως λίγο, είτε ως υπέυθυνος μελέτης είτε στην ομάδα μελέτης κτλ. Αυτά πώς τα κατηγοριοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.