Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός ΜΕΕΠ στη διακήρυξη δημόσιου έργου


archikraft

Recommended Posts

Αν καταλαβαίνω θες την κξια για να πάρει εμπειρία αυτή που δεν έχει οδοποιία.

 

Ν.3669/2008

Άρθρο 16 Καλούμενες στη δημοπρασία εργοληπτικές επιχειρήσεις - κοινοπραξίες

"[...]

7. Οι εργοληπτικές επιχειρήσεις γίνονται δεκτές στις δημοπρασίες και σε κοινοπραξία αν δεν το αποκλείει η διακήρυξη.

[...]"

 

 

Αρθρο 26 Ανάδειξη αναδόχου κατασκευής έργων

"[...]

1. Η ανάθεση της κατασκευής των δημοσίων έργων γίνεται υποχρεωτικά στην εργοληπτική επιχείρηση ή κοινοπραξία η οποία προσέφερε τη χαμηλότερη τιμή, υπό τον όρο ότι καλύπτει όλες τις προϋποθέσεις συμμετοχής στο διαγωνισμό.

[...]"

 

Δεν είναι για εμπειρία. Η διακήρυξη θέλει οδοποιία και οικοδομικά. Εγώ έχω μόνο οικοδομικά και θέλω και οδοποιία για να κατέβω.

Αλλά έχω την εντύπωση πως τα δύο πτυχία πρέπει να έχουν ή την ίδια τάξη ή μια τάξη διαφορά και δεν μπορούν να κοινοπρακτίσουν

το Α1 με 1ης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι για εμπειρία. Η διακήρυξη θέλει οδοποιία και οικοδομικά. Εγώ έχω μόνο οικοδομικά και θέλω και οδοποιία για να κατέβω. (1)

Αλλά έχω την εντύπωση πως τα δύο πτυχία πρέπει να έχουν ή την ίδια τάξη ή μια τάξη διαφορά και δεν μπορούν να κοινοπρακτίσουν

το Α1 με 1ης. (2)

 

(1) N.3669/2008, Άρθρο 16 Καλούμενες στη δημοπρασία εργοληπτικές επιχειρήσεις - κοινοπραξίες

"[...]

3. Αν το έργο περιλαμβάνει εργασίες διαφόρων κατηγοριών που καμιάς το ποσοστό δεν ξεπερνά το όριο της προηγούμενης παραγράφου, στις δημοπρασίες καλούνται επιχειρήσεις που είναι εγγεγραμμένες για όλες τις κατηγορίες του έργου ή κοινοπραξίες επιχειρήσεων που να καλύπτουν τις καλούμενες κατηγορίες.

...

7. Οι εργοληπτικές επιχειρήσεις γίνονται δεκτές στις δημοπρασίες και σε κοινοπραξία αν δεν το αποκλείει η διακήρυξη.

[...]"

 

Αρα δεν έχεις κάποιο θέμα εφόσον ισχύουν τα παραπάνω.

 

 

(2) Αυτό που λές αφορά σε "αναβαθμισμένη κοινοπραξία" (δηλ. ίδια κατηγορία και τάξη ή ίδια κατηγορία και έως μια τάξη διαφορά)" και δεν αφορά στο ερώτημά σου (αν μπορείς να συμετάσχεις) με τις προϋποθέσεςι που αναφέρεις.

N.3669/2008, Άρθρο 16 Καλούμενες στη δημοπρασία εργοληπτικές επιχειρήσεις - κοινοπραξίες

"[...]

7. Οι εργοληπτικές επιχειρήσεις γίνονται δεκτές στις δημοπρασίες και σε κοινοπραξία αν δεν το αποκλείει η διακήρυξη. Οι εργοληπτικές επιχειρήσεις που κοινοπρακτούν και είναι της αυτής κατηγορίας πρέπει να ανήκουν όλες σε μία από τις καλούμενες στη δημοπρασία τάξεις και είτε να είναι όλες της ίδιας τάξης ή να διαφέρουν κατά μία τάξη.

[...]"

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι για εμπειρία. Η διακήρυξη θέλει οδοποιία και οικοδομικά. Εγώ έχω μόνο οικοδομικά και θέλω και οδοποιία για να κατέβω.

Αλλά έχω την εντύπωση πως τα δύο πτυχία πρέπει να έχουν ή την ίδια τάξη ή μια τάξη διαφορά και δεν μπορούν να κοινοπρακτίσουν

το Α1 με 1ης.

 

Κ/Ξ ΟΙΚ 1ης ταξης με Η/Μ Α1. Συνηθισμενη περιπτωση

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι για εμπειρία. Η διακήρυξη θέλει οδοποιία και οικοδομικά. Εγώ έχω μόνο οικοδομικά και θέλω και οδοποιία για να κατέβω.

Αλλά έχω την εντύπωση πως τα δύο πτυχία πρέπει να έχουν ή την ίδια τάξη ή μια τάξη διαφορά και δεν μπορούν να κοινοπρακτίσουν

το Α1 με 1ης.

τα εχεις μπερδεψει δεν επιτρεπεται Κ/Ξ μονο μεταξυ περιφερειακων μητρώων και ΜΕΕΠ 

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

τα εχεις μπερδεψει δεν επιτρεπεται Κ/Ξ μονο μεταξυ περιφερειακων μητρώων και ΜΕΕΠ 

αυτό το ξέρω αλλά είχα την εντύπωση πως τα δύο πτυχία πρέπει να έχουν ή την ίδια τάξη ή μια τάξη διαφορά 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο αφορα την περιπτωση που θελεις εσυ να πας σε δημοπρασια σαν Κ/Ξ (για την ιδια κατηγορια εργου ) βλ. 77 αρθρο 16 Ν3669/08.

(π.χ ζητουν Κ/Ξ Οδοποια και οικοδομικα και εσυ εχεις οικοδομικα .Τοτε μπορεις να κοινοπρακτησεις με οικοδομικα με τον τροπο που λες και οι δυο σας να φτιαξετε Κ/Ξ με αλλον που θα εχει οδοποια στην κατηγορια που ζητειται ) .

Βεβαια και αυτο που λες καταργειται με το Ν4281/14 αρθρο 199&2  (ειναι σε αναστολη μεχρι 29/2/2016 )

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Αυτο αφορα την περιπτωση που θελεις εσυ να πας σε δημοπρασια σαν Κ/Ξ (για την ιδια κατηγορια εργου ) βλ. 77 αρθρο 16 Ν3669/08.

(π.χ ζητουν Κ/Ξ Οδοποια και οικοδομικα και εσυ εχεις οικοδομικα .Τοτε μπορεις να κοινοπρακτησεις με οικοδομικα με τον τροπο που λες και οι δυο σας να φτιαξετε Κ/Ξ με αλλον που θα εχει οδοποια στην κατηγορια που ζητειται ) .

Βεβαια και αυτο που λες καταργειται με το Ν4281/14 αρθρο 199&2  (ειναι σε αναστολη μεχρι 29/2/2016 )

 

Tι ακριβώς καταργείται;

Link to comment
Share on other sites

Καταργειται η υποχρεωση να κοινοπρακτεις με την ιδια ταξη ή να διαφερετε  κατα μια ταξη (β εδαφιο &7 αρθρο 16 ν3669/08 )

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

 

Μου έχουν πει ότι τα όρια των κατηγοριών ΜΕΕΠ σε ένα έργο είναι χωρίς αναθεώρηση και ΦΠΑ. Σε ποια νομοθεσία αναφέρεται αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.