Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός ΜΕΕΠ στη διακήρυξη δημόσιου έργου


archikraft

Recommended Posts

1. Αν η κοινοπραξία γίνεται από επιχειρήσεις ίδιας κατηγορίας τότε χρειάζεται να αναφέρονται και τα ποσοστά συμμετοχής. (ελάχιστο ποσοστό συμμετοχής 25%).

2. Αν η κοινοπραξία γίνεται από επιχειρήσεις ίδιας κατηγορίας για αναβάθμιση του ορίου τότε χρειάζεται να αναφέρονται και τα ποσοστά συμμετοχής. (ελάχιστο ποσοστό συμμετοχής 30% για οτυλάχιστον 2 επιχειρήσεις).

3. Αν η κοινοπραξία γίνεται από επιχειρήσεις διαφορετικών κατηγοριών για να καλυφθούν οι διάφορες κατηγορίες εργασιών τότε δεν χρειάζεται να αναφέρονται τα ποσοστά, αφου εννοείται ότι κάθε μία συμμετέχει στο 100% της κατηγορίας της. (π.χ. 1ης ΟΙΚ έχει 100% στα οικοδομικά - Α1 ΗΜ έχει 100% στα ΗΜ).

 

Συμφωνητικό ΚΞ πρώτα για αναβάθμιση ορίου και εν συνεχεία για κάλυψη διαφορετικών κατηγοριών.

π.χ. συμφωνητικό ΟΙΚ Α2+ΟΙΚ Α2=ΟΙΚ ΚΞ(1) (αναβαθμισμένη) και μετά συμφωνητικό ΟΙΚ ΚΞ(1) + Α2 ΗΜ = ΚΞ για κάλυψη των δύο κατηγοριών ΟΙΚ + ΗΜ

Link to comment
Share on other sites

Ωραία SIGIO, ήσουν κατατοπιστικότατος.

 

Τα υπόλοιπα που έγραψα στο ποστ #18 είναι ορθά, μου διαφεύγει κάτι;

 

Και, με τη τελευταία σελίδα του pdf στο πόστ #20, είμαι επίσης, εντάξει; (δήλωση σύστασης Κ/Ξ). Πάντα για περίπτωση αναβάθμισης ορίου.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε Kane για να μην μπερδευεσαι.

1) Κ/Ξ για συμμετοχη σε διαγωνισμο (οχι της ιδιας κατηγοριας και οχι για αναβαθμιση) δεν υπαρχουν ορια συμμετοχης .Η καθε μια επιχειρηση στο αντικειμενο της π.χ Δημοπρατειται σχολειο και ζητειται Κ/Ξ Οικοδομικων και Η/Η

2) Κ/Ξ ιδιας κατηγοριας .Ολες πρεπει να ειναι της ιδιας ταξης ή να διαφερουν κατα μια.Τοτε η καθε μια συμμετεχει με ποσοστο τουλαχιστον 25%.Αυτη ειναι η περιπτωση που για δικους τους λογους θελουν καποιοι να πανε μαζι (δεν το επιβαλλει δηλαδη η διακηρυξη).

3) Κ/Ξ για αναβαθμιση του πτυχιου .Τοτε το ποσοαστο γινεται τουλαχιστον 30%.

Ολα αυτα αναφερονται αναλυτικοτερα στο Ν3669/08 αρθρο 16.

Βιαστηκα.Τα ειπε ολα ο SIGIO.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Με τι να μπλέξω συνάδελφε; μιλώ για ένα 2ο πτυχίο Α1 για να κάνουμε Κ/Ξ 2 Α1 αναβαθμισμένη.

 

 

Τέλος επιτηδεύματος

Λογιστής

Τρέξιμο για έναρξη και κλείσιμο εταιρείας

Περαίωση

Θες κι αλλά ;

Link to comment
Share on other sites

Bρε συνάδελφε, θα με τρελάνεις! Τι με ενδιαφέρουν εμένα ολα αυτά;

 

Εγώ ρωτησα για τα ποσοστά και πως να αναβαθμίσω με μια ΚΞ 2 Α1, οπου απάντησε ο Sigio kai o KF !!!

 

Μη με μπερδεύεις πιο πάνω με τον άλλο συνάδελφο που θέλει να ανακατέψει 15 πράματα μαζί σε ΟΕ και δε συμμαζεύεται...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εσύ τα έχεις μπερδέψει η Κ/Ξ συμμετέχει για ένα συγκεκριμένο έργο

Απλά εγώ σου έδωσα μια άλλη διάσταση του θέματος επειδή είμαι παθών

Αν σε ενόχλησε η παρέμβαση μου sorry

Link to comment
Share on other sites

Ειπα εγώ πουθενά οτι θελω να κανω Κ/Ξ μέχρι να πεθάνω; εννοείται μονο για ένα Χ έργο.

 

Και ξαναγράφω τι ρώτησα επακριβώς:

 

Συνάδελφοι τα φώτα σας σε περίπτωση κοινοπραξίας:

 

Πχ για 2 Α1 ΟΙΚ ή 1 Α1 ΟΙΚ και 1 Α1 Η/Μ.

 

1) Δήλωση σύστασης κοινοπραξίας μεταξύ των 2 κοινοπρακτούντων

2) Στο φάκελο δικαιολογητικών όλα τα απαραίτητα δικαιολ. του 1ου και του 2ου

3) Η εγγυητική στο ονομα της Κ/Ξ σύμφωνα με τη δήλωση σύστασης Κ/Ξ

4) Σε περίπτωση που εμφανιστεί ένας εκ των 2 πληρεξούσιο για το άλλο μέλος.

 

Σωστά; ξεχνάω κάτι;

 

Δεν ειναι απαραίτητο να οριστούν τα ποσοστά απ'την αρχή, σωστά; Δηλαδή αν πάρει το εργο ηΚ/Ξ τότε να γίνει συμφ/κή πράξη για τον ορισμό των ποσοστών. Επίσης, στη περίπτωση 2 Α1 ΟΙΚ, πρεπει να πάει υποχρεωτικά 50-50% (με τη λογική οτι ειναι 100% οι ΟΙΚ εργασίες) ή μπορεί να γίνει στα όρια, 75-25% ; ή και 99-1% που λέει ο λόγος;

 

Μήπως με μπερδεύεις σε ξαναρωτώ με τον Paul_Mix που ήθελε να κανει εταιρία με κάμποσα πτυχία και το συνταξιούχο;;; Με τα bold, εννοείται, ξαναλέω, πως ερωτώ για Κ/Ξ τη συγκεκριμμένη στιγμή για να κατεβεί κανείς σε μια δημοπρασία...

 

Δε με ενόχλησε επ'ουδενί η παρέμβαση, κάντα ξανά μια ανάγνωση plz.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Kane

 

τα 1 έως 4 όπως τα αναφέρεις είναι ΟΚ.

 

Για τα ποσοστά σου απάντησα και έγω και ο KF παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.