Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταπτυχιακό


Recommended Posts

@SPgirl:

 

3 μαθηματα δεν ειναι τιποτα απλα επειδη σε πολλα μεταπτυχιακα και κυριως

στο βασιλικο ΕΜΠ αν εισαι απο σχολη αλλου τομεα παιζει να σε χρεωσουν

με 10-12 προπτυχιακα μαθηματα οποτε το μεταπτυχιακο ειναι απαγορευτικο.

 

Το κακο ειναι οτι στα περισσοτερα μεταπτυχιακα δεν ξερεις ποσο μετραει στην

τελικη βαθμολογια καθε κριτηριο οποτε το μαγειρεμα ειναι μια πιθανη εξελιξη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Directionless, δε ξέρω τι έγινε και δε έκατσα να το μάθω. Δε με πήραν, το δέχτηκα, προχώρησα...

 

MScEng, μια σοβαρή σχολή μετράει όλα τα προσόντα και τα αξιολογείς αναλόγως. Π.χ. ο κος Δούμπος, καθηγήτης του ΜΠΔ (και μεγάλη μου αδυναμία) μας είχε πει πλήρως τον τρόπο αξιολόγησης των υποψηφίων στο Π.Μ.Σ. (στα πλαίσια βέβαια ενός μαθηματός του).

 

Στο παρελθόν έχουν βγει στην δημοσιότητα πολλές καταγγελίες για τα ΠΜΣ και τον τρόπο εισαγωγής των υποψηφίων (π.χ. στο "Κουτί της Πανδώρας, με καθηγητή της Φιλοσοφίας στο Α.Π.Θ. ή στο Π.Κ. στο Ρέθυμνο - όπου δυστυχώς είχαμε και πολύ αρνητικές εξελίξεις). Αυτά βέβαια σε κάνουν να είσαι και επιφυλακτικός με τα ελληνικά Π.Μ.Σ.

Link to comment
Share on other sites

SpGirl:

 

Θα επρεπε στο σαιτ του καθε ΔΠΜΣ να λεει οτι ο βαθμος διπλωματος

μετραει κατα 30%, ερευνητικη δραστηριοτητα 20% κτλ κτλ.

Το γεγονος οτι σχεδον σε κανενα ΠΜΣ/ΔΠΜΣ δεν αναφερεται

απο την αρχη αυτο με κανει πολυ σκεπτικο.

 

Στο ΔΠΜΣ που περασα επειδη ηξερα 2-3 πραγματα η επιλογη

ηταν αξιοκρατικη σε μεγαλο βαθμο αν και υπηρξαν μεγαλες

πιεσεις.

 

Οσο για το φαινομενο του Inbreeding ειναι σχετικα λογικο οταν

προερχεσαι απο την σχολη, εχεις κανει διπλωματικη εκει και σε

ξερουν οι καθηγητες να σε προτιμησουν αν εχουν την δυνατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το φαινομενο του Inbreeding ειναι σχετικα λογικο οταν

προερχεσαι απο την σχολη, εχεις κανει διπλωματικη εκει και σε

ξερουν οι καθηγητες να σε προτιμησουν αν εχουν την δυνατοτητα.

 

Λογικό αλλά και πάρα πολύ αδικο... Γιατί έτσι προτιμώνται άτομα που ίσως έχουν λιγότερα προσόντα από κάποιον άλλον... Anyway, that's life... Cruel and unfair...

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Επειδή (άν τελικά κάνω) μεταπτυχιακό με ενδιαφέρει περισσότερο στο εξωτερικό, με ενα καλό βαθμό διπλώματος(πάνω απο 7), και μια σχετική διπλωματική, μπορώ να ελπίζω?Έχω ακούσει πως απο ελληνικά πανεπιστήμια, συνήθως γίνονται ασυζητητί δεκτοί στο εξωτερικό αλλά διατηρώ πολλές επιφυλάξεις για αυτό...

 

Κάτι άλλο: έχει πάρει το μάτι μου κάποια προγράμματα τα οποία λόγω της εξειδίκευσης τους, μου είναι αδύνατο να προβλέψω σε ποια μαθήματα θα δώσει βάρος η τάδε σχολή..πχ marine engineering, marine management, ship architecture ή προγράμματα χημικού περιεχομένου όπως chemical interactions in nanotechnology.

 

Με λίγα λόγια, ένας αξιοπρεπής βαθμός στο δίπλωμα μετράει?Ή παίζει να φάω πόρτα επειδή έχω πάρει "λάθος" μαθήματα επιλογής?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή (άν τελικά κάνω) μεταπτυχιακό με ενδιαφέρει περισσότερο στο εξωτερικό, με ενα καλό βαθμό διπλώματος(πάνω απο 7), και μια σχετική διπλωματική, μπορώ να ελπίζω?Έχω ακούσει πως απο ελληνικά πανεπιστήμια, συνήθως γίνονται ασυζητητί δεκτοί στο εξωτερικό αλλά διατηρώ πολλές επιφυλάξεις για αυτό...

 

Βαγγέλη παιδί μου... Πρώτον, κόψε τα ξενύχτια... Είσαι σε περίοδο εξεταστικής, μην ξενυχτάς στις 2.30 το πρωί, σου κάνει κακό...

 

Στο θέμα μας... Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία... Αν είσαι καλός σε βαθμούς (πάντα να γράφεις με στόχο το άριστα ώστε το 7 ή το 8 να είναι εφικτό) και κάνεις μια καλή διπλωματική, γιατί να μην σε πάρουν? Δεν είναι ρατσιστές έξω, δε τους ενδιαφέρει αν είσαι Έλληνες απόφοιτος του ΕΜΠ, ΔΠΘ, TUC κτλ... Εγώ ξέρω συμφοιτητές μου από ΔΠΘ που έκαναν καταπληκτικά masters στην Αγγλία, Ισπανία, Γαλλια κτλ Και όχι σε χαζοσχολές αλλά σε πανεπιστήμια κορυφής.

 

Κάτι άλλο: έχει πάρει το μάτι μου κάποια προγράμματα τα οποία λόγω της εξειδίκευσης τους, μου είναι αδύνατο να προβλέψω σε ποια μαθήματα θα δώσει βάρος η τάδε σχολή..πχ marine engineering, marine management, ship architecture ή προγράμματα χημικού περιεχομένου όπως chemical interactions in nanotechnology.

 

Τα τρία πρώτα που αναφέρεις είναι ειδικότητες Ναυπηγού Μηχανικού σωστά? Τότε πάρε όσα μαθήματα επιλογής σε σχέση την μηχανολογία... Πάρτα όλα αν μπορείς (δλδ μη πάρεις κανά μάθημα επιλογής που αφορά Επιχειρησιακή Έρευνα ή Οργάνωση).

 

Για το άλλο που αναφέρεις, δε μπορώ να σου πω... Όταν δε ξέρω, δεν απαντώ (πάγια αρχή μου)

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Επειδή (άν τελικά κάνω) μεταπτυχιακό με ενδιαφέρει περισσότερο στο εξωτερικό, με ενα καλό βαθμό διπλώματος(πάνω απο 7), και μια σχετική διπλωματική, μπορώ να ελπίζω?Έχω ακούσει πως απο ελληνικά πανεπιστήμια, συνήθως γίνονται ασυζητητί δεκτοί στο εξωτερικό αλλά διατηρώ πολλές επιφυλάξεις για αυτό...

 

Με λίγα λόγια, ένας αξιοπρεπής βαθμός στο δίπλωμα μετράει?Ή παίζει να φάω πόρτα επειδή έχω πάρει "λάθος" μαθήματα επιλογής?

 

Αγγλία θες 6.5+ για μέτρια πανεπιστήμια, 7+ για καλά

Αμερική 8.5+ για μέτρια, 9+ για καλά συν δημοσιευσεις συν άριστες συστατικές...

 

Στην Αγγλία μπαίνει και η κουτσή Μαρία με λίγα λόγια..!

Link to comment
Share on other sites

Αγγλία θες 6.5+ για μέτρια πανεπιστήμια, 7+ για καλά

Αμερική 8.5+ για μέτρια, 9+ για καλά συν δημοσιευσεις συν άριστες συστατικές...

 

Στην Αγγλία μπαίνει και η κουτσή Μαρία με λίγα λόγια..!

 

Για Αγγλία το έχω ακούσει, αλλά για Αμερική τόσο πολύ είναι????Έχω ακούσει για παιδιά με 7.5 που έστειλαν βιογραφικά και στην Αμερική τους δέχτηκαν κατευθείαν...

 

9+?Ο πρώτος φέτος είχε 8.52...

Link to comment
Share on other sites

...

αλλά για Αμερική τόσο πολύ είναι????Έχω ακούσει για παιδιά με 7.5 που έστειλαν βιογραφικά και στην Αμερική τους δέχτηκαν κατευθείαν...

...

Βαγγέλη εκτός από τά μεταπτυχιακά τών αεροναυπηγών τού

CalTech στήν αμερική υπάρχουν καί άλλα 3,000+ πανεπιστήμια εκτός αυτών

τού τύπου Ivy League. Μήν ανησυχείς.

.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.