Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταπτυχιακό


Recommended Posts

Για Αγγλία το έχω ακούσει, αλλά για Αμερική τόσο πολύ είναι????Έχω ακούσει για παιδιά με 7.5 που έστειλαν βιογραφικά και στην Αμερική τους δέχτηκαν κατευθείαν...

 

9+?Ο πρώτος φέτος είχε 8.52...

 

Αν δεις τι άτομα τρώνε rejection θα πάθεις πλάκα....

Έχω κάπου στατιστικά από το πανεπιστήμιο πατρών τα οποια θα τα ανεβάσω αν τα βρω. Ακόμη και άτομα με πάνω από 9 και τέλειο GRE (800/800) απόρύπτονται από τα πρώτα πανεπιστήμια γιατί δεν έχουν δημοσιεύσεις.. Επίσης όσο πιο γνωστό είναι το Ελληνικό πανεπιστήμιο τόσο καλύτερα. Συνήθως το ΕΜΠ έχει την πρωτοκαθεδρία εδώ.

Αλλά στην Αμερική σε όποιο από τα 100 πρώτα πανεπιστήμια να πας θα είναι πολύ καλό και υπάρχουν μερικά σε αυτή την κατηγορία που θα σε δέχονταν ίσως και με 7.

Ελπίδες να σε δεχτούνε με μικρό βαθμό είναι αν πας για μαστερ και όχι διδακτορικό (αν και δεν έχουν όλα τα πανεπιστήμια μαστερ για μη δικούς τους φοιτητές π.χ. MIT). Το stanford όμως είναι ένα από αυτά που έχουν τέτοιο μαστερ το οποίο κοστίζει γύρω στα 50 k τον χρόνο και συνήθως οι Αμερικάνοι το αναφέρουν ως Cash Cow για ευνόητους λόγους... και φυσικά τα entry requirments είναι πολύ χαμηλότερα..

Γενικά είναι πολλά που παίζουν ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Αγγλία θες 6.5+ για μέτρια πανεπιστήμια, 7+ για καλά

Αμερική 8.5+ για μέτρια, 9+ για καλά συν δημοσιευσεις συν άριστες συστατικές...

 

Στην Αγγλία μπαίνει και η κουτσή Μαρία με λίγα λόγια..! "

 

 

Αρκετα με της αερολογιες γιατι και η παραπληροφορηση πρεπει

να εχει τα ορια της! Αυτα που λες ειναι αυθερετες δικες σο

θεωρειες μιας και το μετριο και το καλο ειναι πολυ γενικες

εννοιες!

 

Δηλαδη το Imperial θα σε δεχτει με βαθμο πτυχιου 7 και ανω

ενω το τελευταιο πανεπιστημιο στις ΗΠΑ θελει ανω του 8,5? :D

Link to comment
Share on other sites

"Αγγλία θες 6.5+ για μέτρια πανεπιστήμια, 7+ για καλά

Αμερική 8.5+ για μέτρια, 9+ για καλά συν δημοσιευσεις συν άριστες συστατικές...

 

Στην Αγγλία μπαίνει και η κουτσή Μαρία με λίγα λόγια..! "

 

 

Αρκετα με της αερολογιες γιατι και η παραπληροφορηση πρεπει

να εχει τα ορια της! Αυτα που λες ειναι αυθερετες δικες σο

θεωρειες μιας και το μετριο και το καλο ειναι πολυ γενικες

εννοιες!

 

Δηλαδη το Imperial θα σε δεχτει με βαθμο πτυχιου 7 και ανω

ενω το τελευταιο πανεπιστημιο στις ΗΠΑ θελει ανω του 8,5? :D

 

MScEng χωρίς καμιά εμπάθεια, είσαι απο τους ανθρώπους που ενώ είναι τελίως ignorant δεν θέλουν και να μάθουν και κάτι από κάποιους άλλους που ξέρουν κάτι παραπάνω γιατί μια ζωή ασχολούνται με αυτό το θέμα.. (και μάλλον είσαι και παθιασμένος αντιαμερικάνος απο ότι εχω καταλαύει απο προυγούμενα ποστ σου)

 

Τώρα στο θέμα μας. Αυτό που λέω είναι από επίσημα στοιχεία. Το imperial στην ιστοσελίδα του πχ δίνει βαθμό 6.8 συγκεκριμένα για Ελληνικά πανεπιστήμια και 60% για Βρετανικά. Τα αμερικάνικα πανεπιστήμια δίνουν συνήθως 3.5/4 GPA στις ιστοσελίδες τους τα μέτρια και 3.8 τα καλά που μεταφράζεται σε 8.75 και 9.5 δικό μας αντίστοιχα. Αλλά επειδή έχουν και λίγο διαφορετικό τρόπο αξιολόγησης συνήθως είναι λίγο μικρότερο από αυτά τα νούμερα για Ελλάδα. Περισσότερα εδώ collegeconfidential.com για Αμερική ή μπείτε στις ιστοσελίδες των πανεπιστήμιων.

 

Να και τα στατιστικά http://pages.stern.nyu.edu/~panos/phd-appl/statistics.html'>http://pages.stern.nyu.edu/~panos/phd-appl/statistics.html

 

και εδώ http://pages.stern.nyu.edu/~panos/phd-appl/

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τά 6.8 καί τά 7 καί 8,9,10,11 μήν τά παίρνετε τοίς μετρητοίς.

Τά ξένα πανεπιστήμια ΔΕΝ δεσμεύονται από ελληνικούς αριθμούς.

Τό 6.8 καί τό 7 είναι καλά γιά νά βρείς τό δίκιο σου άν σέ απορρίψουν από

ελληνικό μεταπτυχιακό ή γιά μόρια στό δημόσιο.

Στό εξωτερικό μήν ζητάτε ρέστα.

 

Πρίν 2-3 (ισως καί παραπάνω) φίλος μου μέ 7+ απερρίφθει από Newcastle.

Δέν τόν πείραξε, τόν δέχτηκαν αλλού.

 

Μήν τό δένετε κόμπο αυτά μέ τά τούς αριθμούς. Μερικά MSc είναι περιζήτητα,

άλλα δέν τά θέλει κανένας, οπότε καί μέ 5 σέ παίρνουν.

Κάποτε υπήρχαν καί MSc by research, (τουλάχιστον στήν αγγλία) σέ αυτά

ήθελαν upper second μέ 68% τουλάχιστον καί άμα σέ δέχοταν.

 

.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο αμήχανος. Εξάλλου όπως είπε ο ειδήμων Ροδόπουλος σε ανύποπτο χρόνο, όλα τα πανεπιστήμια προσπαθούν να παίρνουν κόσμο από όλο τον κόσμο ισομερώς κατα το δυνατόν. Όχι πχ μόνο κινέζους και ινδούς που γέμισε ο κόσμος πλέον. Οπότε εμείς που είμαστε μικρό έθνος ευνοούμαστε για αγγλία. Για αμερική είναι πιο δύσκολο αφού όλος ο κόσμος δηλώνει αμερική και ο ανταγωνισμός είναι μεγαλύτερος.

 

Η δικια μου εμπειρία σε μάστερ στην αγγλία είναι ότι όσο πιο νωρίς τόσο το καλύτερο δηλ. μέχρι το μάρτη να έχεις απάντησει από αυτούς. Τότε πολύ δυσκολα απορρίπτεσαι, αν πρόκειται για μαστερ ακόμα και περιζήτητο πχ προτζεκτ μανατζμεντ, ΜΒΑ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Καλησπερα, ειμαι πολιτικος μηχανικος εμπ και σκεφτομαι για μεταπτυχιακο στην πληροφορικη η και τα οικονομικα.Πιστευετε οτι με ενα μεταπτυχιακο μπορω να ανταγωνιστω σχετικα επι ισοις οροις τους αποφοιτους αυτων των σχολων η πρεπει να κανω δευτερο πτυχιο? ειμαι 4ατο ετος με συμβουλευετε να τελειωσω την σχολη μου ειναι να δωσω πανελληνιες σ αυτα τα 2? ευχαριστω πολυ 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, civilara said:

Καλησπέρα, είμαι πολιτικός μηχανικός εμπ και σκέφτομαι για μεταπτυχιακό στην πληροφορική η και τα οικονομικά.Πιστεύετε οτι με ένα μεταπτυχιακό μπορώ να ανταγωνιστώ σχετικά επί ίσοις όροις τους αποφοίτους αυτών των σχολών η πρέπει να κάνω δεύτερο πτυχίο? είμαι 4ατο έτος με συμβουλεύετε να τελειώσω την σχολή μου η να δώσω πανελλήνιες σ αυτά τα 2? ευχαριστώ πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.