Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ντουλάπα με μηχανήματα


vasada

Recommended Posts

Σε ιατρειο υπαρχει μια ξυλινη ντουλαπα στην οποια βρισκονται το τηλεφωνικο κεντρο, ενας κεντρικος υπολογιστης, ρουτερ, ενισχυτης ηχοσυστηματος και καποια αλλα ψιλα.

 

Στο χωρο δεν υπαρχει κανενα μεσο πυρανιχνευσης, παρα μονο φορητοι πυροσβεστηρες.

 

Αυτα ξερω απο περιγραφες του γιατρου, σημερα θα παω να δω ακριβως τι γινεται.

 

Η εγκατασταση συστηματος πυρανιχνευσης σε ολα τα δωματια ειναι μια λυση ακριβη και ισως περιττη, αφου ειναι χωροι με πολυ μικρη επικινδυνοτητα και εχουν αρκετη κινηση απο το προσωπικο, ωστε να θεωρειται απιθανο να ξεχαστει κατι ή να συμβει κατι σε ωρες μη λειτουργιας.

 

Το ζητουμενο ειναι η προστασια της ντουλαπας.

 

Η αρχικη μου σκεψη ειναι η προφανης. Μια φιαλη CO2. Στεγανοποιηση της ντουλαπας, ενα μικρο ανοιγμα στην αντιθετη πλευρα απο τη φιαλη, ανοιγματα μεταξυ των ραφιων ή διανομη με σωληνες σε ολα τα ραφια. Δεν εχω δουλεψει ποτε διοξειδιο.

 

Με το μυαλο μου λεω οτι δεν υπαρχει κινδυνος αν σε ενα χωρο 70-80 κμ, και συνολικα 500κ.μ. ανοιξει μια μικρη φιαλη και μετα μπουν ανθρωποι. Επισης, θεωρω οτι μπορει το διοξειδιο να εκτοπισει πληρως τον αερα μεσα στη ντουλαπα και να σβησει τη φωτια.

 

Πως το βλεπετε γενικως? Ειναι κατι που χανω?

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί ξύλινη ντουλάπα? Χάθηκε ένα Rack. Μεταξύ μας εγώ αν είχα αυτά που αναφέρεις σε ξύλινη ντουλάπα δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ … εγώ θα πρότεινα πρώτα να πάρει ένα Rack και να βάζει στην ντουλάπα τίποτα άλλο …

Link to comment
Share on other sites

Η ντουλαπα ειναι σε εμφανες σημειο, και ισως υπαρχει θεμα αισθητικης.

 

Το απογευμα που θα παω θα ξερω περισσοτερα.

 

Η πλακα ειναι οτι εχω και στο σπιτι μου μια παρομοια ντουλαπα (εσοχη με ξυλινη πορτα και ραφια) που ειναι ολα μεσα. Και δεν εχω ασχοληθει ποτε...

Αλλα τι να βαλεις, εγκατασταση με CO2 στο σπιτι? Θα πεσει παντοφλα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, επανερχομαι στο θεμα.

 

Προκειται για μια ντουλαπα σε σχημα Γ, 2+3μ με υψος 2,5μ.

Το μισο πανω κομματι εχει βαθος 30εκ και το μισο κατω 50εκ.

Στη μια ακρη ενα φυλλο πανω και ενα κατω εχουν μεσα τα μηχανηματα.

 

Στο κατω μερος λειπει ενα μεγαλο κομματι απο το φυλλο της πορτας για να αεριζεται, καθως εχει μεσα εναν υπολογιστη και το UPS. Εκει μαζευει πολλη ζεστη.

 

Δεν υπαρχει χωρος για να τοποθετηθει μεταλλικο ερμαριο, και επισης ολη η καλωδιωση για τα παντα ξεκιναει απο εκει. Οποτε δεν μπορει να μεταφερθει σε αλλο σημειο.

 

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο εκτος απο τη στεγανοποιηση και την τοποθετηση συστηματος με φιαλη διοξειδιου και ανιχνευτη καπνου με ηλεκτροβανα. Φυσικα ολο αυτο μου φαινεται πατεντα, αφου δεν βρισκω να εχει δοκιμαστει καπου. Με ενα γρηγορο ψαξιμο στο ιντερνετ δεν βρηκα κατι εκτος απο δωματια, που εχει τοποθετηθει διοξειδιο.

 

Το σιγουρο ειναι οτι κατι πρεπει να γινει γιατι υπαρχει κινδυνος.

 

Υπαρχει καμια αλλη σκεψη?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικως, να ενημερωσω οτι κατεληξα σε ενα συστημα πυροσβεσης για μικρους χωρους. Ας μην αναφερω εμπορικη ονομασια, να πω μονο οτι ειναι ενας μικρος κυλινδρικος περιεκτης, που στερεωνεται ευκολα στο τοιχωμα της ντουλαπας. Το αερολυμα που περιεχει δεν ειναι υπο πιεση και ειναι καταλληλο για φωτιες A,B,C,F.

 

Ενεργοποιειται ηλεκτρικα και με ενα κορδονι σαν φυτιλι.

 

Η τοποθετηση ειναι απλουστατη, με ξυλοβιδες.

 

Ειναι απλη λυση, δεν χρειαζεται μερεμετι, και το κοστος ειναι πολυ μικροτερο απο ενα ισοδυναμο συστημα με CO2.

 

Αρκει να δουλεψει οταν του ζητηθει, φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.