Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φωτοβολταϊκά τύπου Solyndra


ΟΩΝ

Recommended Posts

Περίμενα εμφάνιση:D

Πάντως είναι κλρίμα για τα 1000 plus άτομα με τις high tech jobs πού είχαν και σίγουρα για τους συνεργάτες τις που είχαν επενδύσεις σε αυτούς για να μην αναφέρω τους πελάτες

 

Διάβαζα στο solarbuzz ότι ακόμη δεν είνα γνωστο αν τα 500 που πήραν τα πήραν εφάπαξ ή εκταμιευονται σε δόσεις γιατί αν ισχύει το πρώτο μια χαρά τον κόβω τον CEO!

Link to comment
Share on other sites

Η solyndra χρεοκώπησε.

Οι απατεώνες που έταζαν λαγούς με πετραχίλια με τα solyndra τι έχουν να πουν ? Απλά θα συνεχίσουν να πουλάνε κάτι άλλο "επαναστατικό".

Υπάρχουν οι κακοί εγκαταστάτες αλλά υπάρχουν και οι αφελείς πελάτες θύματα.

Κρίμα

Link to comment
Share on other sites

sidirok, δε βλεπω το λογο για τον οποιο φταιει ο εγκαταστατης για τη χρεωκοπια μιας ανωνυμης πολυεθνικης εταιρειας.

 

Δε ξερω πολλους που πριν κανουν μια εγκατασταση διαβαζουν το ετησιο financial report, αλλα για ποιον ακριβως λογο εγκαλεις τους συναδελφους που τα χρησιμοποιησαν? Για την παγκοσμια οικονομικη κριση η για το καπιταλιστικο συστημα αγορας?

 

Το προιον οντως ειναι καλο και επαναστατικο, απλως δεν αντεξε τον ανταγωνισμο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε τι γίνεται στον κόσμο...

Και τι θα γίνει τώρα με αυτούς που παρασύρθηκαν και τα τοποθέτησαν στην στέγη τους?

Τελικά ο μόνος λόγος που κάποιοι τα υποστήριζαν τόσο θερμά ήταν η γρήγορη και εύκολη εγκατάσταση....

Να δούμε τι θα πουν τώρα στους πελάτες τους για την 25ετή εγγύηση...

Τα χρωματοπωλεία και οι μπογιατζήδες κάναν χρυσές δουλειές....

Τόσες ταράτσες έβαψαν....

Link to comment
Share on other sites

Τόσες ταράτσες έβαψαν....

 

και όοοοχιιι μόνο... και το ασπρο κεραμύδι "φορέθηκε" σ αυτήν την seasson !!:P

Link to comment
Share on other sites

Solyndra To File for Bankruptcy; 1,100 Lose Jobs ????

Αρθρο στο περιοδικό RenewableEnergyWorld.com

 

 

 

http://www.renewableenergyworld.com/rea/news/article/2011/08/solyndra-to-file-for-bankruptcy-1100-lose-jobs?cmpid=SolarNL-Wednesday-August31-2011

 

Και τι έγινε οι πρώτοι είναι;

Το alter έχει μπει στο Πτωχευτικό Δίκαιο αλλά εκπέμπει ακόμα... και οι δημοσιογράφοι δουλεύουν χωρίς μισθό αλλά με πολύ κέφι μας λένε τις ειδήσεις!

 

Εγώ έχω δει ότι μετά την δολοφονία του Οσάμα ούτε η δωρεάν εφημερίδα karfitsa κυκλοφορεί. Μου φαίνεται ότι σταμάτησε την κυκλοφορία της και η Free Sunday.

 

 

θα ακολουθησουν και άλλες εταιρείες

 

Ίσως ακολουθήσουν και ολόκληρες χώρες.... Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;

 

Φοβάμαι πλέον την Φ/Β τεχνολογία... Λες να καταρρεύσει η χώρα μας μόλις εγκαταστήσω τον πρώτο Φ/Β σταθμό μου;

 

The game is over.

 

Μίλησε κανείς για solyndra;

 

Ναι είπα εγώ κάτι για τα solyndra... παρασύρθηκα από τις φωτογραφίες του site.

Σκέφτηκα ότι θα αξίζουν κάπως εφόσον τόσο μεγάλα μυαλά που δουλεύουν σε πολυεθνικές εταιρείες επέλεξαν να βάλουν Φ/Β συστήματα solyndra της τάξεως των MW.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σε όλους.

 

Διαβάζω κι εγώ τους αρκετά, αν όχι εξαιρετικά ενημερωμένους συναδέλφους στο forum και για το συγκεκριμένο θέμα. Δεν ντρέπομαι να "ομολογήσω" (γιατί όπως εξελίσσεται η πορεία του διαλόγου μάλλον ακούγεται σαν έγκλημα) πως κατα τη διάρκεια που εκτυλίσσεται η χρεωκοπία της Solyndra, εμείς ολοκληρώνουμε μια βιομηχανική στέγη με τα προϊόντα της. Το γεγονός το έμαθα απο το forum. Διαβάζω λοιπόν όλα τα μηνύματα με ψυχραιμία και μου έχουν δημιουργηθεί κάποια, νομίζω, εύλογα ερωτήματα που θα σκάσω αν δεν τα παραθέσω γιατί μου προκαλεί δυσφορία ο τρόπος που κάποιοι σκέφτονται και τοποθετούνται. Όσο το δυνατόν πιο σύντομα λοιπον:

 

1.Είναι δυνατόν να είναι σε οποιοδήποτε βαθμό και ποσοστό υπεύθυνος ο εγκαταστάτης, που τοποθετεί τα προϊόντα ή ακόμα και ο μελετητής που χρησιμοποιεί και προτείνει ένα τόσο καινοτόμο προϊόν, που στην ουσία δίνει λύσεις και όχι μόνο αισθητικό αποτελεσμα;

2.Είναι δυνατόν να κοιτάς, όπως είπε και ο συνάδελφος σε προηγούμενο μήνυμα, το financial report όλων των εταιρειών μήπως και χρεωκοπήσουν; Πόσο μάλιστα μιας εταιρείας τόσο πολλά υποσχόμενης και φαινομενικά επικερδη.

3. Είναι δυνατόν -και αυτό είναι και το πιο εξοργιστικό- να χαρακτηρίζεις ένα προϊον υπερεκτιμημένο ή και άχρηστο, με τόσο μένος, ενώ είναι τόσο λογικό να φτάσει σε αυτό το επίπεδο όταν οι κινέζικες εταιρείες πουλάνε στη μισή τιμή τα προϊόντα τους; Προσωπικά δε θα απορήσω καθόλου αν και οι γερμανικές που όλοι τόσο εμπιστευόμαστε αρχίζουν η μία μετά την άλλη να κλείνουν, λόγω μη ανταγωνιστικών τιμών. Γιατι ήδη έχουν μετακομίσει σχεδόν όλες στην Κίνα σαν πρώτη αντίδραση. Μηπώς θα φταίνε και εκεί οι εγκαταστάτες?

4. Και τελευταίο....με όλο το σεβασμο....

"Υπάρχουν οι κακοί εγκαταστάτες αλλά υπάρχουν και οι αφελείς πελάτες θύματα''............

Αυτή η φράση ειναι απαράδεκτη και είναι η αφορμή που σας κούρασα με όλο αυτό το μήνυμα.

Με σεβασμό προς όλους

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και δεν φταίει ο εγκαταστάτης ή ο πελάτης. Είμαστε όλοι στην πίεση του ανταγωνισμού αλλά ας μην ξεφεύγουμε.

 

Εν πάση περιπτώσει νομίζω πέρσι πήγε ο Ομπάμα στις εγκαταστάσεις της Solyndra, πράγμα που δείχνει ενδιαφέρον από μεριάς του. Υπάρχει μία μικρή πιθανότητα πως ίσως δεν την αφήσουν να διαλυθεί.

 

Και επίσης μην εκπλαγείτε αν σε λίγο καιρό δούμε φβ τύπου solyndra από Κίνα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.