Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόσταση μεταξύ υποστυλωμάτων σε φάση σχεδιασμού


 
AARV

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. ειμαι νεος στο site αν και συχνα - πυκνα σας διαβαζω τις συζητησεις σας... Ειναι καλο ως συναδελφοι να αλλαζουμε αποψεις. Ας περασω στο θεμα. Ποσο εμπιστευεστε τα μεγαλα ανοιγματα αναμεσα σε υποστηλωματα: Κατα την φαση του σχεδιασμου πρεπει να αφησω ανοιγμα 7.80μ λογω θεσεων σταθμευσης σε πυλωτη. Ειναι η πρωτη φορα που μου τυχαινει και το θεωρω λιγο ακραιο. Εσεις τι γνωμη εχετε για αυτο; Εννοειται οτι παω για διαστεσεις δοκου 60χ30... ευχαριστω..

 

Edit: Ο τίτλος θέματος πρέπει να έχει σωστή ορθογραφία και τόννους! Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΑΑRV

Εγώ θα το έβλεπα από δύο πλευρές.

α) Από το τί φορτία - επιφάνεια επιρροής έχει η δοκός.

β)Από το πόσο επηρεάζει τις παραμορφώσεις του κτιρίου.

Καταρχήν δεν θα έπεφτα κάτω από 70 εκ ύψος δοκού. Μπορείς βέβαια να το ελέγξεις και από άποψη αντοχής και από άποψη βέλων και να βάλεις και μικρότερο. Εγώ δεν θα το έκανα.

Πολύ πολύ προσοχή στο βασικότερο: τα άκρα της δοκού. Να έχουν επαρκή αντοχή και ακαμψία. Μην έχεις 8μ δοκάρι σε κολωνάκι 35Χ35/ Εξάλλου θα χρειαστεί να βάλεις οπλισμό μεγάλης δίαμέτρου που απαιτεί αγκύρωση.

Καλό θα ήταν να είχαμε σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Άρη ότι μάλλον για τέτοιο άνοιγμα θέλεις μια πιο υψίκορμη δοκό πέρα από 0,60 μ.

Ενίσχυσε τη δοκό επίσης στις στηρίξεις ενώ κάνε έλεγχο των βελών κάμψης στο μέσο της δοκόυ για τα σταθερά G και κινητά Q φορτία και σύγκρινε το άθροισμα με l/500.

Λόγω υψίκορμης δοκού τοποθέτησε πλαϊνο οπλισμό στις παρειές της π.χ. 2Φ12/Π ή αναλόγως τι θα κρίνεις εσύ.

Ενίσχυσε τον διαμήκη κάτω οπλισμό της δοκού για βελτίωση των βελών κτ.λ., αλλά εξασφάλισε επαρκή αγκύρωση.

Link to comment
Share on other sites

.....Ενίσχυσε τον διαμήκη κάτω οπλισμό της δοκού για βελτίωση των βελών κτ.λ., αλλά εξασφάλισε επαρκή αγκύρωση.

 

Χαίρομαι που συμφωνούμε. Δεν είναι λίγο αβέβαιο να θεωρούμε ότι το δοκάρι ντε και καλά σε κατάσταση SLS θα βρεθεί σε πλαστική - μη γραμμική κατάσταση, ώστε να καθορίσει ο οπλισμός την παραμόρφωση?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν νομίζω οτι τα 8 μέτρα με τα δεδομένα τα σημερινά υλικά (καλύτερες ποιότητες σκυροδέματος και χάλυβα) να είναι ιδιαιτέρως ανησυχητικά. Εαν τηρήσεις πιστά τις κατασκευαστικές διατάξεις μπετόν και χάλυβα θα είσαι εντάξει. Παλαιότερα κατασκευάζαν ανοίγματα της τάξης των 7 μέτρων.

Παρεπιπτόντως σε τι ζώνη σεισμικότητας είσαι?

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τους προηγούμενους συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

προκειται για εξαοροφη πολυκατοικια και οι στηριξεις της δοκου ειναι τοιχειοκολωνες 200cmχ40cm. το σχεδιασα ετσι για ασφαλεια... δηλαδη να επιτρεπει την αγκυρωση και σε φ16...

Υψος δοκου 70cm ; χμμμ. Αλλα απο την αλλη για την ασφαλεια δεν θα ειχα και ιδιαιτερο προβλημα...

γαι ενημερωση σαςτο STATICS σε μια δοκιμαστικη επιλυση εβγαλε πανω 2φ14 και κατω 4φ16 . Φυσικα στις αγκυρωσεις ενισχυσε με τα δεοντα (2φ16 πανω και κατι ψιλα κατω αν θυμαμαι καλα)

Σημερα δεν προλαβαινω αλλα αυριο θα στειλω κατοψη να ακουσω γνωμες...

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας θα συμφωνουσα με υψος δοκου απο 65εκατ. και ανω (δυστυχως εχω παρατηρηση στα 27 χρονια εμπειριας πολλες φορες ρωγμες απο καμψη στο κεντρο της δοκου παρα το οτι οι υπολογισμοι εβγαιναν ενταξει) .Επι πλεον θα προτεινα δυο τυπους που δινουν οι Paulay-Priestley στο πασιγνωστο βιβλιο τους "Αντισεισμικος Σχεδιασμος Κατασκευων"

1) l/b <25 ή37 (για ορθογωνικη διατομη δοκου ή πλακοδοκο αντιστοιχα)

με l=ελυθερο ανοιγμα δοκου καi b=πλατος κορμου

2) l*h/b.b <100 οπου η το συνολικο υψος της διατομης (σελ 179 βιβλιου)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

προκειται για εξαοροφη πολυκατοικια και οι στηριξεις της δοκου ειναι τοιχειοκολωνες 200cmχ40cm. το σχεδιασα ετσι για ασφαλεια... δηλαδη να επιτρεπει την αγκυρωση και σε φ16.

Τα 40cm στα τοιχία 200x40 cm θεωρώ ότι είναι λίγα εάν χρειαστεί να αγκυρώσεις Φ16. Επίσης μήπως είναι υπερβολή τα 40 cm πάχος σε όλο το μήκος του τοιχίου? Μήπως θα ήταν προτιμώτερο τοιχίο 200x25 ή 200x30 και στο σημείο απαίτησης αγκύρωσης κατασκευή δοντιού 25-30 cm πέρα από το πάχος των 25cm?

 

το STATICS σε μια δοκιμαστικη επιλυση εβγαλε πανω 2φ14 και κατω 4φ16

Νομίζω αναμενόμενος ο κάτω οπλισμός (Φ16).

Επίσης με 2Φ14 ΑΝΩ + καπάκια 2Φ16 στις στηρίξεις πρόσεξε και το απαιτούμενο πλάτος της δοκού για να χωράνε σε κάθε στρώση.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να έχεις βάλει μπόλικα τοιχεία ε? Για ισόγειο θα περίμενα περισσότερα σίδερα. Από την άλλη χωρίς ξυλότυπο....

..και συμφωνώ με Ηλία

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως λίγα μου φαίνονται τα 4Φ16. Και συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για το μήκος αγκύρωσης. Κάνε ένα δοντάκι ώστε να πας στα 60 εκ. Δύσκολο είναι? Πάντα βέβαια μιλάμε χωρίς να έχουμε δει την κάτοψη!!! Αν μπορείς ανέβασε να τη ρίξουμε μια ματιά. Και φυσικά δες ξανά την περίπτωση να μπει υπ/μα στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.