Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πλάκες καρύστου - εγκατάσταση


saras

Recommended Posts

Kαλημέρα σας ,

Νέος στο forum θα ήθελα τη βοήθεια σας .

Μένω Αθήνα και θέλω να τοποθετήσω σε εξωτερικό χώρο πλάκα καρύστου .

Παρατήρησα πως υπάρχουν οι ακανόνιστες και αυτες οι οποίες είναι κομμένες σε συγκεκριμένο μέγεθως . Όσον αφορά αυτό υπάρχει κάποια βασική διαφορά του ενος με το άλλο εκτός του αισθητικού αποτελέσματος ?

 

Επίσης οι πλάκες είναι είτε 3-5 εκατοστα είτε γύρο στο 1.5 . Η διαφορά ποια είναι ? Θα σπάνε πιο εύκολα οι λεπτές ? υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή ?

 

Τοποθέτηση . Με τι υλικά τοποθετούνται οι πλάκες σε δάπεδο απο μπετό ?

 

Τι θα πρέπει να ρωτήσω απο εκει που θα πάρω τις πέτρες αλλά και αυτόν που θα τις εγκαταστήσει ?

 

 

Ευχαριστώ

 

υ.γ ( εάν είμαι σε λάθος ενότητα με συγχωρείτε )

Link to comment
Share on other sites

πολλοί βασικές γραμμές. Ο χοντρές είναι για δάπεδο και οι λεπτές για επικαλύψεις. Θες να τις βάλεις μόνο σου?

Link to comment
Share on other sites

Οι μορφοποιημενες πλάκες ειναι σαφώς ακριβότερες απο τις ακανονιστες λόγω εργασίας κοπής και φύρας του υλικού.

 

Στο πάχος δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα αλλα περι τα 2,4-3εκ ειναι πιο καλα.

 

Τοποθετούνται με τσιμεντοκονια πάνω στο μπετόν του υποστρωματος

 

Ο οποιοσδήποτε πλάκας ή μαρμαράς μπορει να στις τοποθετήσει.

 

Απο μάντρα σε μάντρα παίζουν πολυ οι τιμές

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να τις τοποθετήσω εγώ ή τέλοςπαντων με την βοήθεια κάποιου ο οποίος όμως δεν ασχολείται επαγγελματικα με αυτα?

Δηλαδή με απασχολεί κυρίως εάν είναι δύσκολο το θέμα κλίσης που πρέπει να πάρει το δάπεδο για να φεύγουν τα νερά . το επίπεδο που θα τοποθετηθούν οι πλάκες ( μην είναι η μία πιο πάνω απο την άλλη ).

Πιάνουν τα χέρια μου αλλά δεν έχω ασχοληθεί με κάτι τέτοιο και απο ότι ρώτησα το κόστος τοποθέτησης

ξεπερνάει το κόστος των πλακών...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα saras, γνώμη μου είναι να τις τοποθετήση κάποιος ειδικός ( αν και αυτοί καμιά φορά μόνο ειδικοί δεν είναι). Αν αποφασίσεις να τις βάλεις μόνος σου πρέπει οπωσδήποτε να προσέξης τις κλίσεις γιατί διαφορετικά θα έχεις λιμνάζουσα νερά ή νερά που πηγαίνουν στα τοιχεία του σπιτιού σου. Ρώτα τους γνωστούς σου για κανα καλό μάστορα. Όσο για λινκ δε ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

οδηγίες εγκατάστασης πλακών καρύστου ?

 

http://bobomastoras.org :lol:

 

δεν νομίζω να βρεις οδηγίες ''εγκατάστασης'' πλακών καρύστου κάπου

 

πέρα από την πλάκα αν πιάνουν τα χέρια σου δεν νομίζω να δυσκολευτείς και πάρα πολύ να τις τοποθετήσεις μόνος σου.

λίγη προσοχή στις κλίσεις όπως είπαν και οι ανωτέρω ,

υπομονή γιατί θα χρειαστείς 2 με 3 φορές τον χρόνο που θα έκανε ένας μάστορας

και μάλλον λίγη επιείκια στο τελικό αισθητικό αποτέλεσμα

και που ξέρεις ''μάθε τέχνη κ άστηνε....'' ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Παίρνεις ένα στρατζαριστο με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο μήκος

Τοποθετείς μία πλάκα σε κάθε γωνία του χώρου που θα στρωθεί, οπού με την πήχη δημιουργείς τη διαφορά κλίσεως που χρειάζεσαι.

Την επόμενη μέρα πάντα με την πήχη ως οδηγό τοποθετείς τις πλάκες από τις πλευρές πρώτα και γεμίζεις τα κενά.

Το πάχος της λάσπης από τέσσερα εκατοστά και πάνω.

 

46438156.png

Link to comment
Share on other sites

Στις πλάκες καρύστου ή πηλίου σημασία παίζει και το σχέδιο είτε είναι ακανόνιστες, είτε είναι σε ορθογώνια κομμάτια διαφόρων μεγεθών (βυζαντινό σχήμα).

Οι μάστορες , ειδικά στις ορθογωνικές που υπάρχει ένας περιορισμός, τοποθετούν χωρίς την λάσπη ελέυθερες τις πλάκες σε μικρές περιοχές (ανά 1 ή 2 τετραγωνικά) για να δουν πώς θα τους βγει το τελικό σχέδιο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.