Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιστροφή Εισφορών (Νέο σε Παλαιό)


hpergm

Recommended Posts

Γράφτηκα στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ το 2001 ως "νέος" ασφαλισμένος (μετά 93) και πλήρωνα τις εισφορές μου ως "ελεύθερος επαγγελματίας"* έως το 2005 οπότε και έπιασα δουλειά ως μισθωτός σε εταιρία.

*Μεταξύ 2001 και 2005 έλειπα για μεταπτυχιακά (2001-2002) και μετά έκανα στρατό (2003-2004).

Η εταιρία αρχίζει να μου πληρώνει κανονικότατα το ΤΣΜΕΔΕ από το 2005 (και μέχρι σήμερα).

Ανακαλύπτω ότι επειδή έτυχε να έχω δουλέψει παιδάκι ένα καλοκαίρι σε μια εταιρία ως κλητήρας το 1991 και είχα ένσημα ΙΚΑ, μπορούσα να μεταπηδήξω από το νέο ασφαλιστικό (μετά-93) στο παλαιό (πρό-93) και έτσι να έχω καλύτερους όρους εισφορών, σύνταξης, κ.α. Πράγματι, κάνω αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ το 2007 και γίνεται αποδεκτή. Τα ασφάλιστρά μου αλλάζουν αμέσως (μειώνονται :)) και συνεχίζω να πληρώνω με το παλιό, κανονικά από την αποδοχή της αίτησης έως και σήμερα.

Για να κλείσει τελείως η "μεταπήδηση" αυτή από πλευράς ΤΣΜΕΔΕ, έπρεπε να γίνει και διαδικασία συμψηφισμού μεταξύ των εισφορών νέου και παλαιού συστήματος για τα έτη 2001 και 2007 (δηλ. από αρχής ασφάλισης μέχρι την αίτησή μου). Επειδή οι εισφορές του νέου ασφαλιστικού (που πλήρωνα) ήταν υψηλότερες από του παλαιού (που θα έπρεπε να πληρώνω αναδρομικά, σύμφωνα με τη "μεταπήδηση"), περίμενα επιστροφή.

Μετά από 4 χρόνια (!) και πολλές επί τόπου επισκέψεις, με ενημέρωσαν ότι η υπόθεσή μου τελικά εξετάστηκε και ότι χρωστάω λεφτά :-x!

Ρωτάω πως είναι δυνατόν αυτό, τι στιγμή που ως παλαιός πληρώνω λιγότερα τώρα από ότι θα πλήρωνα ως νέος ασφαλισμένος;;

Η απάντηση είναι ότι ως νέος πλήρωνα επικουρικό ταμείο (που ως παλαιός δεν έπρεπε), αλλά δεν πλήρωνα ειδικό λογαριασμό (που ως παλαιός έπρεπε). Ο συμψηφισμός έβγαλε μερικές χιλιάδες χρωστούμενα!!

Επειδή μαθηματικά δε μου "κάθεται" να πληρώνω τώρα λιγότερα ασφάλιστρα σε σχέση με αυτά που θα πλήρωνα προ αλλαγής ασφαλιστικού ενω ο συμψηφισμός να βγαίνει κατά μου, υπάρχει κανείς με καλή γνώση και εμπειρία πάνω στο θέμα, για μια συμβουλή (πριν ανακατέψω δικηγόρους να το ψάξουν νομικά);

Συγγνώμη για το μακροσκελές,

Ευχαριστώ, hpergm.

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα σου πω ενα αντιστοιχο παραδειγμα για να δεις πως θα κινηθεις...

βγηκα απο την ειδικη προσαυξηση νομιζοντας οτι ειναι δωρον αδωρο αλλα μετα θέλησα να ξαναμπω.Υπήρξαν δικαιολογιες περί μη τηρησης της ηλικιας 35 ετών και 10ετους προϋπηρεσιας, αλλα τελικά δικαιωθηκα και ξαναμπηκα στα 26 μου.

Αυτο που εγραψα στην αιτηση μου και βοηθαει ειναι:
"Πρέπει να επισημανθεί ότι το ΤΣΜΕΔΕ ως κοινωνικοασφαλιστικος φορέας υποχρεούται να υποδεικνύει στον ασφαλισμένο τον ευνοϊκότερο τρόπο με τον οποίο διασφαλίζονται τα κοινωνικο-ασφαλιστικά του δικαιώματα.Η ως ανω άποψη έχει κατοχυρωθεί μέσα από δικαστικές αποφάσεις , που έκριναν οτι η ως ανω υποχρέωση απορρέει απο την αρχή της χρηστής διοίκησης (Διοικητικό εφετείο Αθηνών 1738/2004)"

Ακόμη "έχει κριθεί απο τα διοικητικά δικαστήρια ότι επιτρέπεται η ανάκληση διοικητικής πράξης για την οποία απαιτείται σύμπραξη του διοικούμενου όταν συντρέχει η περίπτωση νομικής ή πραγματικής πλάνης (ΣΤΕ 2940/2000 2941/2000)".


Κοντολογοις για να επιστρέψεις στο παλαιο καθεστώς επικαλείσαι πλάνη και ελλειπή ενημέρωση από ΤΣΜΕΔΕ.

ελπίζω να βοήθησα

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το χρόνο που πήρες να γράψεις την απάντηση, ίσως μου είναι χρήσιμη!

Για να είμαι ξεκάθαρος, δε νομίζω ότι με συμφέρει να γυρίσω στο πρότινο καθεστός (όπου ήμουν στο "νέο" ασφαλιστικό). Απλά δε μου φαίνεται ότι ο συμψηφισμός γίνεται σωστά...

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

ναι η αληθεια ειναι οτι ετσι πας καπου οπου ησουν...αναιρεση αποφασης δηλαδη...

 

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Κανείς με παρόμοια υπόθεση;

 

 

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα, επιτέλους ακούω μια παρόμοια υπόθεση... Λοιπόν είμαι Ηλ/γος Μηχ. και γράφτηκα στο ταμείο το Μάρτιο του '99 ως νέος ασφαλισμένος. Πριν από 3 χρόνια περίπου βρήκα κάποια ένσημα του ΙΚΑ που είχα απο φοιτητής (πριν από την 1-1-93) και ακολουθώντας την γενική πεποίθηση που υπάρχει οτι δηλαδή το παλαιό καθεστώς ασφαλισμένων είναι καλύτερο, μετά από αίτηση μου μεταπήδησα στο παλαιό ασφαλιστικό. Ακόμη φυσικά περιμένω να γίνει εκκαθάριση των εισφορών μου, το σύστημα όμως που έχουν αυτοί στον υπολογιστή λέει οτι χρωστάω την ειδική προσαύξηση 11 κ βάλε ετών, ένα ποσό της τάξης των 16.000 ευρώ...
Επειδή το ποσό είναι απολύτως σεβαστό, τι μπορώ να κάνω; Μπορώ να ζητήσω να μην ληφθεί υπόψην η αίτηση μου και να ξαναγυρίσω στο νέο; Να αναθέσω την υπόθεση σε δικηγόρο; Να περιμένω να γίνει η εκκαθάριση και κάνω κάποιο διακανονισμό;
Κάθε άποψη-βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη, γιατί βρίσκομαι στην επαρχία, η επικοινωνία με το ταμείο με τηλέφωνα, e-mail κλπ είναι σχεδόν αδύνατη και δεν μου είναι και πολύ εύκολο να τα πάρω όλα σε ένα φάκελο και να κατεβώ στην Αθήνα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα, επιτέλους ακούω μια παρόμοια υπόθεση... Λοιπόν είμαι Ηλ/γος Μηχ. και γράφτηκα στο ταμείο το Μάρτιο του '99 ως νέος ασφαλισμένος. Πριν από 3 χρόνια περίπου βρήκα κάποια ένσημα του ΙΚΑ που είχα απο φοιτητής (πριν από την 1-1-93) και ακολουθώντας την γενική πεποίθηση που υπάρχει οτι δηλαδή το παλαιό καθεστώς ασφαλισμένων είναι καλύτερο, μετά από αίτηση μου μεταπήδησα στο παλαιό ασφαλιστικό. Ακόμη φυσικά περιμένω να γίνει εκκαθάριση των εισφορών μου, το σύστημα όμως που έχουν αυτοί στον υπολογιστή λέει οτι χρωστάω την ειδική προσαύξηση 11 κ βάλε ετών, ένα ποσό της τάξης των 16.000 ευρώ...

Επειδή το ποσό είναι απολύτως σεβαστό, τι μπορώ να κάνω; Μπορώ να ζητήσω να μην ληφθεί υπόψην η αίτηση μου και να ξαναγυρίσω στο νέο; Να αναθέσω την υπόθεση σε δικηγόρο; Να περιμένω να γίνει η εκκαθάριση και κάνω κάποιο διακανονισμό;

Κάθε άποψη-βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη, γιατί βρίσκομαι στην επαρχία, η επικοινωνία με το ταμείο με τηλέφωνα, e-mail κλπ είναι σχεδόν αδύνατη και δεν μου είναι και πολύ εύκολο να τα πάρω όλα σε ένα φάκελο και να κατεβώ στην Αθήνα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Μήπως μπορείς να μας ενημερώσεις τελικά τι έγινε

εγω ασφαλίστικα στο ΤΣΜΕΔΕ το 1996 και 2013 θυμήθηκα 18 ενσημα στο ΙΚΑ απο το 1988 

νομιζοντας ότι ειναι ευνοικότερα τα πράγματα στους παλιους ασφαλισμένους μεταπήδησα στο παλιό ασφαλιστικό .....και τώρα χρωστάω καμια 10ρια χιλιάδες ευρώ !!!!

δεν ξέρω απο που να αρχίσω

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μην ξεκινήσετε καμία διαδικασία υπολογισμού οφειλών αν δε συμβουλευτείτε έναν καλό δικηγόρο.

Κι εγώ ανήκω στην ίδια κατηγορία. Είχα 18 μήνες ΙΚΑ το 1991 ως φοιτητής, γράφτηκα στο ΤΣΜΕΔΕ το 1998 και άλλαξα σε παλιό καθεστώς το 2012. Δε γνωρίζω τι ζητάει αυτός ο αισχρός ασφαλιστικός φορέας να του δώσω, αλλά γνωρίζω ότι οι διαφορές στις εισφορές το 2010 δεν ξεπερνούσαν τα 200 ευρώ το χρόνο. Αν επρόκειτο για τέτοιο ποσό δε θα είχα αντίρρηση να δώσω. Απ' αυτά που διαβάζω εδώ καταλαβαίνω ότι συντελείται απόπειρα κλοπής. Ο δικηγόρος μου, με τον οποίο μίλησα, έχει κάτι στο νου του με το οποίο ενδέχεται να μη δώσω ούτε μισό ευρώ. Θα το ψάξει περαιτέρω.

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.