Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλάκα-πρόβολος χωρίς συνέχεια


 

Recommended Posts

Ναι σωστά το έκανα για πάκτωση.

Δε βγαίνουν τα βέλη για ροπή βάσης που τείνει στο μηδέν, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να τα κουμαντάρει με την αύξηση του πάχους της πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα δοκαρια-προβολοι εχουν συνεχεια πισω??

 

Ανεβασε κανενα ξυλοτυπο για να δουμε τι γινεται...

 

 

ΥΓ. Δεν ξερω για εσας, αλλα εγω προβολο 2.7μ απο ΟΣ δεν θα εκανα...

 

 

 

Τα δοκάρια πρόβολοι έχουν συνέχεια ναι. δεξια και αριστερα υπαρχουν αλλες πλάκες, μικρότερες, πρόβολοι και αυτές.....

Μπλέξιμο...μήπως να "πυροβολήσω" τον αρχιτέκτονα??

ανεβάζω τμήμα του ξυλότυπου...η πλάκα είναι η 21

post-16340-131887257222_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπλέξιμο...μήπως να "πυροβολήσω" τον αρχιτέκτονα??

Εγώ λέω τελικά να τον πυροβολήσεις!:)

Θυμήσου με καλάσνικοφ όμως γιατί με τα πιστόλια τη γλιτώνουν που και που οι άτιμοι!:-x

 

Πρόβλημα στρέψης τελικά δεν θα έχεις στο δοκάρι σου.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά ότι και αν κάνεις στο μέσο της 9.3 έχεις στρέψη. Για μένα πρέπει να αυξηθεί το πλάτος της 9.3 σίγουρα, πχ Δ35/50 να μπουν 4τμητοι συνδετήρες Φ10 εκ των οποίων ο εξωτερικός συνδετήρας θα επεκτείνεται στην άνω στρώση της πλάκας για να λειτουργεί στρεπτικά το σύστημα. Και τα 3Φ12 στις εγκάρσιες δοκούς είναι για γέλια.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπουν οι καθ΄ ύλην αρμόδιοι Πολιτικοί Μηχανικοί προτείνω να την θεωρήσης σαν σκάλα που πατάει στους προβόλους και να μην πυροβολήσης τον . . . πιανίστα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα ότι χρειάζεται μιά κουβέντα με τον αρχιτέκτονα μήπως και μπορεί να αλλάξει το υλικό του εξώστη σε κάτι σαν ξύλινη πέργκολα η κάτι ανάλογο ελαφρό και/ίσως αναρτημένο, με κατάλληλη προσαρμογή της όψης.

Καθόλου δεν μου αρέσει η ιδέα του 2,7 προβόλου χωρίς αντίβαρο και κατά την γνώμη μου η δοκός θα έχει στρέψη και θέλει σχετικό οπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Τα 20εκ. πάχος δεν καταλαβαίνω πως προκύπτουν. Εάν θεωρήσεις την πλάκα αφιέρειστη μεταξύ των δοκαριών-προβόλων με l τo μήκος της μεγάλης της διεύθυνσης που δεν ξέρω πόσο είναι τότε το al/30 πόσο προκύπτει ? Το Fespa την προσομοιώνει σαν τριέρειστη αλλά δες στην διαστασιολόγιση το πάχος πως το υπολογίζει?

 

Για την όπλιση υπάρχουν πίνακες Czerny με τέτοια μορφή. Τριέρειστη με άρθρωση στην μεγάλη πλευρά και πάκτωση (λίγο τραβηγμένα) στις μικρές πλευρές που είναι οι δοκοί - πρόβολοι. Για λόγο πλευρών παίρνεις προσεγγιστικά 2 τείνοντας σε πλάκα μίας διεύθυνσης.

 

Επίσης εγώ στην θέση σου σίγουρα θα μεγάλωνα την κύρια δοκό σε κάτι ποιο μεγάλο π.χ. 30/60 ή 35/60 γιατί σίγουρα θα έχεις στρέψη στην δοκό αυτή. Επίσης ίσως να μεγάλωνα και το ύψος των δοκών προβόλων σε 60εκ.

 

Γενικά δεν είναι και ότι καλύτερο η όλη κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Πως προκύπτει η στρέψη? Κάνεις κατανομή φορτίων της πλάκας (π.χ. με μέθοδο γωνιών 45" και 60" ) στις δοκούς. Λογικά τα φορτία που προκύπτουν στην κύρια δοκό θα έχουν μία μορφή τραπεζίου. Τα φορτία επί την απόσταση του κέντρου βάρους από την δοκό προκαλούν στρέψη. Αφού δεν υπάρχει αντίβαρο στην πλάκα. Γιατί σου φαίνεται περίεργο ?

 

Προσεγγιστικά αγνοώντας τις δοκούς - προβόλους , η στρέψη είναι ομοιόμορφη και ίση με το φορτίο πλάκας (κΝ/μ2) επί μήκος πλάκας (2,70) στο τετράγωνο δια δύο.

 

Το έλυσα στο Sap. Η στρέψη θα έχει γραμμική κατανομή σαν το διάγραμμα τεμνουσών με μηδενισμό στην μέση και μέγιστη τιμή στις στηρίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.