Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγκατάσταση φ/β σε στέγη από τρίτον


kouman

Recommended Posts

Παιδιά διάβασα όλα τα παραπάνω αλλά δεν κατέληξα σε μια ξεκάθαρη εικόνα και αυτό θα σας ζαλίσω και εγώ με την σειρά μου. Ένας φίλος θέλει να νοικιάσει μια στέγη από ένα ένα παλιό εργοστάσιο ώστε να φτιάξει ένα φωτοβολταικο σύστημα άνω των 10 kwatt που φυσικά δεν ανήκει στο πρόγραμμα φωτοβολταικα σε στέγες.

Μέρος του εργοστασίου έχει νοικιαστεί από τον ιδιοκτήτη στον Δήμο της περιοχής.

Τελικά από την στιγμή που θα το νοικιάσει μπορεί να φτιάξει ένα φωτοβολταικο σύστημα άνω τον 10 kwatt ή όχι?

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ aprosite για την απάντηση αλλά πρακτικά πώς γίνεται να αποκτήσει την επικαρπία; Εννοώ τί περαιτέρω διαδικασία χρειάζεται πέρα από το μισθωτήριο του κτηρίου για 25 έτη;

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ιδιοκτήτης έχει συμβόλαιο ΓΗΣ και οικοδομικής άδεια κάνει ένα προσύμφωνο ενοικίασης στέγης με τον ενδιαφερόμενο και αυτός με την σειρά του καταθέτει στην ΔΕΗ για βιομηχανική στέγη ή σνα εταιρεία σαν φυσικό πρόσωπο. Καμμία σχέση με επικαρπία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα απο μένα,

λοιπόν φυσικό πρόσωπο εγκαθιστά σε βιομηχανική στέγη φωτοβολταικά 100 kW. Στη συνέχεια αφού υπογραφεί η σύμβαση σύνδεσης και αγοραπωλησίας με ΔΕΣΜΗΕ, συνάπτει με ομόρρυθμη εταιρεία σύμβαση μίσθωσης της στέγης για 25 χρόνια οπότε με ενημέρωση του ΔΕΣΜΗΕ αλλάζει ο φορέας τιμολόγησης και περνά στην ομόρρυθμη. Γίνεται?? Εννοείται η σύμβαση μίσθωσης πηγαίνει για θεώρηση στην οικεία ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια !!!

 

Αν δεν έχει κατασκευαστεί το μόνο που μπορεί να κάνει είναι από φυσικό πρόσωπο να γίνει ΜΕΠΕ.

 

Αν έχει κατασκευαστεί το πάρκο θα πρέπει να γίνει πώλησή του!

Link to comment
Share on other sites

Γτ να επιτρέπεται η πώληση και όχι η ενοικίαση???

και δεύτερον δεν είναι πάρκο αφού πρόκειται για βιομηχανική στέγη.

Παρακαλώ μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος. Δείτε τους κανόνες συμμετοχής.

Ευχαριστώ, miltos

Link to comment
Share on other sites

γιατί η άδεια ανήκει στο φυσικό πρόσωπο με το προσωπικό του ΑΦΜ

Το φυσικό πρόσωπο θα φορολογείται απο αυτή την δραστηριότητα, αυτό θα κόβει τα τιμολόγια.

Η ένοια την ενοικίασης απλά δεν υφίσταται,

¨Οπως τα είπε ο Χρήστος είναι, πρέπει να γυρίσει σε ΜΕΠΕ και μετά απο μια fuzzy διαδικασία να πουλήσει, αφού όμως το πάρκο είναι ιδιοκτησία εταιρίας, δεν μπορεί απ ευθείας το φυσικό πρόσωπο να πουλήσει

Με την ίδια λογική θα μπορούσα και εγώ να νοικιάσω το μπλοκάκι μου, ενδιαφέρεται κανείς?:D

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα κατι δε μου κολλαει. ο νόμος λεει οτι τα 100 kW που δεν παίρνουν αδεια απο ΡΑΕ μεταβιβάζονται μετα την ολοκληρωση της κατασκευης. Δηλαδη αν ειχε γινει ενοικιαση της στεγης πριν την αιτηση και εκανε την αιτηση η ΟΕ με το δικο της ΑΦΜ θα γινοταν? Τελος παντων το ΑΦΜ αλλαζει μονο με μεταβιβαη ολοκληρου του κτισματος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.