Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση φ/β σε στέγη από τρίτον


kouman

Recommended Posts

Βαζεις και τετοιους ορους μεσα στο συμφωνητικο που κανεις ωστε π.χ. αν θελει να πουλησει το σπιτι τοτε να σου απολπληρωσει τα λεφτα που ζητας για το χρονικο διαστημα που ειχατε συμφωνησει ή να ισχυουν τα ιδια και με το νεο ιδιοκτητη.Οτι ορο θελει μπορεις να βαλεις.Αλλα εδω υπισερχεται και ο παραγοντας που προειπα οτι κατι τετοιο το κανεις με ατομα που εμπιστευεσαι και οχι με παντελως αγνωστους.Π.χ. το εχω κανει με συγγενη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ότι το έκανες με συγγενή σου είναι θετικό ;)

Εάν το κάνεις με ένα μη συγγενή και αποδήμηση εις τόπον χλοερών και η εδώ τον βγάλουν τρελό με δικαστήριο το φ/β ποιανού θα είναι ? :shock:

κάνω το δικηγόρο του διαβόλου :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Το φ/β μεσω του συμφωνητικου ανηκει στον εγκαταστατη μεχρι να αποχωρηση απο τη 'συνεργασια'.

Με τον ιδιο τροπο σου φτιαχνουν και οι πολυεθνικες τα επι γηπεδου απλα εκει συμμετεχουν στην εταιρεια ωστε να ειναι καλυμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Στα επι γηπέδου μπορείς να είσαι μέσα ή αν δεν είσαι να πάρει μερίδια της εταιρίας

στου ειδικού προγράμματος fundamentally δεν επιτρέπεται και αυτό που ανέφερα και πριν είναι ότι ένα τέτοιο ιδιωτικό συμφωνητικό σε έαν δικαστήριο δεν ξέρω πως θα σταθεί, βέβαι αν το κάνει με γνωστό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Jsk εχεις δικιο σε ολα απλα εχω μια μικρη ενσταση.Πιστευω οτι το συμφωνητικο εχει νομικη υποσταση γιατι υπογραφεται και απο συμβολαιογραφο.

Link to comment
Share on other sites

Jsk εχεις δικιο σε ολα απλα εχω μια μικρη ενσταση.Πιστευω οτι το συμφωνητικο εχει νομικη υποσταση γιατι υπογραφεται και απο συμβολαιογραφο.

 

Δυστυχώς από την μικρή εμπειρία που έχω στα νομικά (κατόπιν μεγάλης έρευνας) και έχοντας προσπαθήσει να είμαι καλυμμένος για την ΙΔΙΑ ακριβώς ιδέα με σένα για συμβόλαιο σε συμβολαιογράφο και επίσης για συμβόλαιο σε άσχετο αντικείμενο (ενοικιάσεις επαγγελματικών ακινήτων) πάλι σε συμβολαιογράφο…… αυτό που εισέπραξα είναι ότι είπε και ο JSK δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί σε κάποιο τυχόν δικαστήριο.

 

Ουσιαστικά και οι τράπεζες έχω το ίδιο πρόβλημα ακριβώς μιάς και ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να ενεχυριάσουν την σύμβαση συμψηφισμού.

 

Μία ΕΠΙΠΛΕΟΝ κάλυψη σε αυτό που έχεις σκεφτεί, είναι η παρακράτηση κυριότητας του εξοπλισμού.

Link to comment
Share on other sites

Και μπορεις να γινει αυτο(παρακρατηση κυριοτητας εξοπλισμου)?

 

Έχω την εντύπωση πως η παρακράτηση γίνεται με συμβολαιογραφική πράξη. Ουσιασιαστικά του εκδίδεις δάνειο και παρακρατάς την κυριότητα tου εξοπλισμού μέχρι την αποπληρωμή του.

 

Βέβαια υπάρχει ακόμα το ρίσκο να στην κάνει ο πελάτης από την αρχή και να μπεις μέσα το κόστος εγκατάστασης των βάσεων, το κόστος των βάσεων, τα συμβολαιογραφικά έξοδα και τα τυχόν δικαστικά έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που συζητάται λέγεται ESCO (Energy Service Companies). Aυτή την στιγμή γίνονται κατα κόρον εγκαταστάσεις Φ/Β σε στέγες σπιτιών (κ βιομηχανιών) απο τρίτους απο πολλές εταιρίες οι οποιες μπαίνουν μέσα στα σπίτια κατευθείαν κ το προτείνουν στους ιδιοκτήτες. Επίσης, αυτό γίνεται σε όλους τους κλάδους της ενέργειας κ κυρίως σε βιομηχανικές εφαρμογές. Στην ουσία μια εταιρία ESCO πουλάει την ενέργεια κ οχι το οποιοδήποτε σύστημα κ τον εξοπλισμό. Δηλαδή περίπου θα σας πώ, οτι μπαίνουν σε μια βιομηχανία κάνουν επεμβάσεις εξοικονόμησης ενέργειας κ ο ιδιοκτήτης δεν πληρώνει τίποτα όσον αφορά τον εξοπλισμό. Αν η εξοικονόμηση είναι 100 €, ο ιδιοκτήτης δίνει στην ESCO τα 70 € κ γλιτώνει τα 30! Στα Φ/Β στις στέγες απλά οι ιδιοκτήτες γλιτώνουν το ρεύμα όλο το υπόλοιπο ποσό πάει στην εταιρία.

 

Ολα όσα συζητάται για το πως γίνεται νομικά κ πως το διασφαλίζεις περιγράφονται με νομικές διατάξεις στις εταιρίες ESCO οι οποιες διέπονται απο συγκεκριμένους νόμους. Μπορείται να βρείτε πολλές πληροφορίες αν γκουγκλαρετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε συμφωνητικό 2 ιδιοκτητών υπάρχει κανά πρότυπο που πρέπει να γράψουμε για την τοποθέτηση ΦΒ ;

 

απλό ιδιωτικό συμφωνητικό αρκεί?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.