Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση φ/β σε στέγη από τρίτον


kouman

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βασικά σε 2οροφη οικοδομή θέλουμε να τοποθετηθούν φωτοβολταικά. Είναι 2 ιδιοκτήτες.Ενα όροφο ο καθένας.

Οπότε για την έγγραφη συμφωνία που ζητάει η ΔΕΗ ότι αυμφωνούν να τοποθετηθούν Φ/Β.

Συμφωνούνε να μπουν, απλά επειδή το θέλει η ΔΕΗ, υπάρχει κάποιο πρότυπο που να αναφέρει κάτι συγκεκριμένα?

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που συζητάται λέγεται ESCO (Energy Service Companies). Aυτή την στιγμή γίνονται κατα κόρον εγκαταστάσεις Φ/Β σε στέγες σπιτιών (κ βιομηχανιών) απο τρίτους απο πολλές εταιρίες οι οποιες μπαίνουν ......

 

Αναφέρεσαι στην Ελλάδα;

 

Αν ναι μπορείς να μου στείλεις μέσω πμ το όνομα μίας τέτοιας εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να εγκαταστήσω φ/β στο σπίτι της πεθεράς μου.

το σπίτι είναι στο όνομα της, κάπου διάβασα από tsilena οτι μπορεί να γίνει με γονική παροχή της ταράτσας δηλ αν γράψει η πεθερά μου τον αέρα η την χρήση της ταράτσας στην γυναίκα μου και μετα κάνει και υπευθυνη δήλωση ότι συμφωνεί για εγκατάσταση φ/β και η γυναίκα μου πάρει στο όνομα της το λογαριασμό της δεη ειναι όλα οκ. το δέχεται η δεη?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αυτό που είπε ο Β@bis παίζει. Απλά οι συγκεκριμένες εταιρίες έχουν από πίσω βαρβάτο νομικό τμήμα. Πιστεύω οτι δεν μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε. Τέτοιες εταιρίες είναι και παρακλάδια τραπεζών....Για να καταλάβεται τον ογκο του νομικού τμήματος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο Β@bis παίζει. Απλά οι συγκεκριμένες εταιρίες έχουν από πίσω βαρβάτο νομικό τμήμα. Πιστεύω οτι δεν μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε. Τέτοιες εταιρίες είναι και παρακλάδια τραπεζών....Για να καταλάβεται τον ογκο του νομικού τμήματος.

 

 

Βασικά για το πρόγραμμα των 10 kW στις στέγες δεν παίζει. Για τα άλλα πολύ πιθανόν. Αυτό που διαφήμιζε πρόσφατα και γνωστή εταιρία του κλάδου πως δίνεις μόνο 5000 ή άλλες που λένε αυτό που περιγράφει ο Β@bis για την Ελλάδα και για το πρόγραμμα των 10 kW δεν παίζει και είναι 100% απάτη.

Αυτό που γίνεται είναι να υπογράφει ο πελάτης δανειακή σύμβαση μαζί τους και να αναφέρεται μέσα πως θα τους δίνει το χ ποσό κάθε χρόνο το οποίο αντιστοιχεί στα μισά έσοδά του από το φ/β αλλά η ελάχιστη δόση θα είναι χ. Άρα επί της ουσίας δανείζουν χρήματα και άσχετα με το τι θα γίνει με την απόδοση του φ/β αυτά που είναι να πάρουν θα τα πάρουν.

Τα συστήματα που εγκαθιστούν είναι αμφιβόλου ποιότητας και δεν τους νοιάζει αν θα παράγει το σύστημα ή όχι μιας και η ελάχιστη ετήσια δόση θα είναι το Χ ποσό. Μάλιστα ίσως τους συμφέρει να μην παράγει το σύστημα διότι μπορεί ίσως μια μέρα να του πάρουν και το σπίτι του φουκαρά.

 

Μην τσιμπάτε παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.