Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγκατάσταση φ/β σε στέγη από τρίτον


kouman

Recommended Posts

Δε λέει τίποτα για "ενοικίαση στέγης". Μιλάει για σύναψη ΔΑΝΕΙΟΥ ξεκάθαρα. Το ότι τα χρήματα από το φ/β θα επαρκούν για την αποπληρωμή του δανείου είναι κάτι που όλοι το λένε. Εξάλλου μόνο και μόνο που έχουν μηνιαίες δόσεις και όχι τριμηνιαίες φανερώνει την παραπλάνηση. Συνάδελφοι επαναλαμβάνω μην τσιμπάτε.

Διαφορετικά θα λέγανε πως θα τοποθετούμε φ/β και παίρνετε πχ 300 ευρώ το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν μίλησα για ενοικίαση στέγης το έγραψα για το πρόγραμμα που ανέφερε ο συνάδελφος παραπάνω, νομικά δεν στέκει ενοικίαση στέγης, μόνο στην ζούλα και αν ο επενδυτής εμπιστευεται 1000% τον ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για τα οικιακά συμφωνούμε όλοι πως δεν δεν υπάρχει ενοικίαση.

 

Για τα πάρκα μπορεί κάποιος είτε να νοικιάσει το χωράφι , είτε την βιομηχανική στέγη κάποιου με ένα συμφωνητικό για 22 χρόνια συνήθως ή να εξαγοράζει μία εταιρία που έχει ιδρυθεί και έχει αδειοδοτηθεί για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από Φ/Β. Πχ ίδρυσα εγώ μία εταιρία. Έβγαλα άδεια για πάρκο 100 kW και επειδή δεν μπορώ να βρω χρηματοδότηση μεταβιβάζω την εταιρία σε άλλον. Το λεγόμενο " πούλημα" άδειας αλλά με νόμιμο τρόπο. Προσοχή αυτό δεν μπορεί να γίνει στα αγροτικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.Δεν ξέρω αν μιλάω στο κατάλληλο τοπικ , απλά θα ήθελα να ρωτήσω για μια δικιά μου , παρόμοια περίπτωση.

Έχω πελάτη ιδιοκτήτη μικρής επιχείρησης και αποφασίζει να βάλει Φ/Β σε στέγη κτιριού , που δεν είναι η έδρα της επιχείρησής του , αλλά κτίριο της ιδιοκτησίας της επιχείρησης , που το νοικιάζει σε τρίτους , αλλά έχει στο όνομα της επιχείρησης το κοινόχρηστο ρολόι.Υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην προκειμένη περίπτωση?Η επιχείρηση είναι real estate και μέσα στις δραστηριότητες της επιχείρησης είναι η ενοικίαση περιουσιακών της στοιχείων .Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην συγκεκριμένη περίπτωση θα ήμουν υπόχρεος!Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι

 

Ηθελα να ρωτήσω το εξής

 

Μια Ε.Ε μπορεί να μισθωσει στέγη μιας Α.Ε για δεκαράκι?

 

Η Α.Ε έχει πάνω από δέκα υπαλλήλους έτσι σκέφτηκε ο ιδιοκτήτης να μισθώσει το κτίριο και να αλλάξει το ρεύμα στο όνομα μιας Ε.Ε που δεν απασχολεί κόσμο

 

Είναι εφικτό αυτό?

 

Επίσης τι γίνεται στη περίπτωση που Ε.Ε και Α.Ε θέλουν συγχωνευτούν?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το προγραμμα των οικιακων,μπορει να εγκατασταθει φ/β στη στεγη επιχειρησης απο την ιδια την επιχειρηση σε δικο της χωρο.Οχι απο επιχειρηση ΄που νοικιαζει το χωρο,ουτε απο αλλη επιχειρηση περαν αυτης που στεγαζεται εκει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.