Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υποχρέωση απόστασης Δ σε όμορο κοινόχρηστο χώρο


ioannat

Recommended Posts

Στο δήμο Αχαρνών εχει γίνει τροποποίηση σχεδίου και εχει γίνει άρση απολλοτρίωσης στο οικόπεδο μου στο οποίο εχει οριστεί οικοδομική γραμμη 3,00μ. περιμετρικα Κατά τις 3 πλευρές του το οικόπεδο συνορευει με κοινόχρηστο χώρο.Η οικοδομή μου πρέπει να απέχει Δ(4,60μ) ή να περιοριζεται στις οικοδομικες γραμμές των 3,00μ που μου δίνεται με την τροποποίηση στις πλευρές που συνορευει με κοινοχρηστο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Εάν είσαι μηχανικός πρέπει να αναγράψεις την ειδικότητά σου στο προφίλ.

2. Άρση απαλλοτρίωσης σημαίνει ότι ακυρώθηκε η απαλλοτρίωση (χαρακτηρισμός ως ΚΧ) που είχε επιβληθεί στο οικόπεδο με το πδ έγκρισης του ΡΣ. Παράλληλα, λες ότι έγινε ΤΡΣ. Δώσε μια ακριβέστερη περιγραφή της πραγματικής κατάστασης καθώς και τις ΟΓ και ΡΓ (με τα χρώματα) που έχουν εγκριθεί στην περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχεις ψάξει καλά και είσαι σίγουρος, αλλά στην άρση απαλλοτρίωσης "ελευθερώνεται" μόνο το τμήμα οικοπέδου που ήταν υπό απαλλοτρίωση.

Αν ένα άλλο κομμάτι του ίδιου οικοπέδου όμως ήταν εισφορά γης ή αυτοαποζημίωση, παραμένει δεσμευμένο.

Link to comment
Share on other sites

Στο παραπανω οικόπεδο μετα την άρση της απολοτρίωσης του εχουν οριστεί περιμετρικά οικοδομικές και ρυμοτομικές γραμμες (πράσινη, κόκκινη).Τα ασαφές ειναι τι γινεται με τις κόκκινες γραμμες(οικοδομικές) που εχουν οριστει μεν και και εχουν καθοριστει και με φεκ(τροποποίηση σχεδίου), όταν συνορευουν με κοινοχρηστο χωρο για τον οποιο δεν εχει γινει πραξη αναλογισμου και αποζημειωσης στους ιδιοκτητες του!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

Είναι σαφές ότι υπάρχει μπέρδεμα με τις έννοιες και την κατάσταση που περιγράφεις.

Η ΟΓ αποτελεί όρο δόμησης και προσδιορίζει τη θέση που μπορεί να τοποθετηθεί μια οικοδομή σε σχέση με τον ή τους ΚΧ που έχει πρόσωπο ένα οικόπεδο.

 

Ο ΚΧ καθορίζεται από το αντίστοιχο ΡΣ, με την αναγκαστική απαλλοτρίωση που επιβάλλεται σ' αυτόν με το διάταγμα έγκρισης του ΡΣ, ανεξάρτητα του εάν έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση με τη σύνταξη πράξης αναλογισμού και την καταβολή των αναλογουσών αποζημιώσεων, στα ΡΣ προ του 1983. Στα ΡΣ μετά το 1983 η διαδικασία αυτή γίνεται με την ΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ολο το πρωί ημουν στο τμήμα πολεοδομικού σχεδιασμού στην οδό Αμαλιάδος.Οι αποψεις διιστανται.Οι μισοί υποστηριζουν οτι όταν εχω όριο με κοινόχρητο χώρο δεν ειναι δυνατόν να υπάρχει ρυμοτομική και οικοδομική γραμμη, πρεπει αναγκαστικα να το θεωρήσω όριο οικοπέδου και ν αφήσω αποσταση Δ. Σ' αυτήν την περίπτωση όμως δεν μπορούν να μου δικαιολογήσουν την ύπαρξη της οικοδομικης γραμμής 3.00μ πιο μεσα απο το όριο του οικοπέδου μου ,που μου ορίζει το ΓΠΣ......

Link to comment
Share on other sites

1. Εσωτερικές ΟΓ μπορούν να σχεδιαστούν σε ένα ΟΤ και ένα οικόπεδο χωρίς, βέβαια, οι ΟΓ αυτές να καθορίζουν το πρόσωπο του οικοπέδου σε περίπτωση έκδοσης άδειας.

 

2. Διάβασε τις εξηγήσεις για τους συμβολισμούς των σχεδίων πόλεων, που είχε εκδώσει η ΔΤΕ/ΥΠΕΧΩΔΕ το 1988 και ειδικά τις αναφορές για την ΟΓ και τη ΡΓ στις σελίδες 17 και 18 του τεύχους αυτού.

 

3. Με το ΓΠΣ ορίστηκε η ΟΓ στα 3 μ. από την ΡΓ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το οικοπεδο μου εχει πρόσωπο σε δρόμο και πρασια 6.00μ.Το προβλημα μου ειναι οτι μου βαζει κοκκινη(οικοδομικη) γραμμη σε αποσταση 3.00μ απο την πρασινη(ρυμοτομικη) στις πλαινες μεριες του οικοπεδου μου που συνορευουν με ¨"πρασινο"(κχ).

 

ευχαριστώ πολυ για το site

Link to comment
Share on other sites

το οικοπεδο μου εχει πρόσωπο σε δρόμο και πρασια 6.00μ.Το προβλημα μου ειναι οτι μου βαζει κοκκινη(οικοδομικη) γραμμη σε αποσταση 3.00μ απο την πρασινη(ρυμοτομικη) στις πλαινες μεριες του οικοπεδου μου που συνορευουν με ¨"πρασινο"(κχ).

 

Δεν διευκρίνισες, όμως, αυτό που αναγράφεις "της οικοδομικης γραμμής 3.00μ πιο μεσα απο το όριο του οικοπέδου μου ,που μου ορίζει το ΓΠΣ......" και σε ρώτησα. Μήπως εννοείς ότι οι εσωτερικές ΟΓ καθορίστηκαν με τροποποίηση του ΡΣ (ΤΡ);

 

Τώρα που διευκρίνισες ότι καθορίστηκαν εσωτερικές ΟΓστα πλάγια όρια του οικοπέδου, αυτό σημαίνει ότι το κτίριο μπορεί να αναπτυχθεί μέχρι τις ΟΓ αυτές. Εάν έχουν οριστεί 3 ΟΓ, τότε στο πίσω όριο θα αφεθεί η απόσταση που προκύπτει από τον ΓΟΚ.

 

ΥΓ Δεν χρειάζεται να κάνεις συνεχή και επαναλαμβανόμενα posts, αφού μπορείς να χρησιμοποιείς τη δυνατότητα Edit στο τελευταίο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Το οικοπεδο μου (ΑΒΓΔ) εχει διαστάσεις :ΑΒ=16,00μ (εχει πρόσωπο σε εγκεκριμμένη οδό και πρασια 6,00μ,ΒΓ=80,00μ(συνορεύει με κ.χ και εχει οριστεί ΟΓ σε απόσταση 3,00μ απο οριο οικοπέδου), ΓΔ=15,80μ(συνορευει με κχ και εχει οριστει πρασια 6,00μ), ΔΑ=81,20μ (συνορευει με κχ και εχει οριστει πρασια 3,00μ)

Για ολους τους παραπάνω κοινόχρηστους δεν εχει γινει ακόμη πράξη αναλογισμού και αποζημείωσης.Στο δικο μου οικόπεδο μετά την αρση απαλλοτρίωσης εχει γίνει δέσμευση της ανάλογης εισφοράς και εχουν εξαντληθεί οι υποχρεώσεις του στις διατάξεις περι εισφορών σε γη.

Παρ΄όλα αυτα, χωρις να μου το κατοχυρώσουν με καποιο συγκεκριμένο νομο ή εγκυκλιο, απαιτούν να αφήσω αποσταση Δ στα πλάγια όρια που συνορευω με κχ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.