Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΙ και αναγνώριση στη Γερμανία


spgirl

Recommended Posts

stayros

 

Δεν νομίζω να αγνοώ εγώ την νομοθεσία μάλλον εσύ τα βλέπεις θολά .

Όταν λοιπόν επιμένεις να βλέπεις το BEng ως BSc και το MEng ως MSc τότε το πρόβλημα το έχεις εσύ .

Μην ξεχνάς ότι στο έχω απόδειξη και συνεχίζεις να το βλέπεις έτσι .Με αυτό λοιπόν μου δίνεις την ευκαιρία να στο ξανά υπενθυμίσω μέσω της παρακάτω διεύθυνσης .

 

http://www.tu-sofia.bg/ENG/ectas/fcct/FKTT_spec_en.pdf

 

 

Επίσης σου υπενθυμίζω και τις αποφάσεις του ΔΟΑΤΑΠ .

 

http://www.doatap.gr/gr/apofaseisds.php

 

 

Βέβαια πιστεύω πως αδίκως τα γράφω και ασχολούμαι κάθε φορά αφού δεν λες να καταλάβεις .Άρα την επόμενη φορά δεν θα ασχοληθώ άλλο διότι χάνω τα λόγια μου μαζί σου. Μπορείς να κρατήσεις λοιπόν την γνώμη σου χωρίς να διαστρεβλώνεις την πραγματικότητα .

 

Τέλος πάρε και το Νόμο Ίδρυσης του ΔΟΑΤΑΠ ώστε να ενημερωθείς και από την Νομοθεσία .

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/isotimies/Tab5301754/I93HBS4.pdf

 

Βέβαια είπαμε για σένα όλοι φταίνε το ΔΟΑΤΑΠ , οι συντεχνίες του ΤΕΕ και προπαντός το ίδιο το κράτος .Αυτά τα είπες εσύ όχι εγώ .

Link to comment
Share on other sites

lazarosk, stayros

 

Μια φορά έκανα thread που έχει ενδιαφέρον, μη μου χαλάσετε τη χαρά. Θα μαλλιοτραβηχτούμε σε άλλο thread όλοι μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε lazarosk στην τελική αφού δεν καταλαβαίνουμε (τα γαϊδούρια σαν δεν ντρεπόμαστε λίγο λέω εγώ) τί κάθεσαι και ασχολείσαι; Τόσες παραλίες έχει εδώ μέσα, στην παραλία που ανήκει στην spgirl βρήκες να κατσικωθείς;

Link to comment
Share on other sites

cna, εγώ πάλι την απορία μου θα την πω: Το BEng δεν είναι το BSc των μηχανικών? Μάλλον επειδή είμαι απόφοιτη Ελληνικού (φτου κακά σα δε ντρέπομαι) ΑΕΙ δε ξέρω να τα ξεχωρίζω...

 

Anyway, περιμένω τον pappos και άλλους με εμπειρίες στη Γερμανία να μας πουν την γνώμη τους για τα λεγόμενα του κ. Otto...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, είναι Bachelor of Science το ένα Bachelor of Engineering το άλλο. Ουσιαστικά το ίδιο πράγμα από άποψη κατάταξης/ισοτιμίας σε τίτλους σπουδών.

Link to comment
Share on other sites

να σας πω ότι είμαι μπερδεμένος...ποιό είναι off topic ??

τα ΤΕΙ οf Γερμανίας - ή η "παραλία" της spgirl για να περάσει η ώρα??

 

"οι γενίτσαροι ήταν χειρότεροι από τους Τούρκους"

Link to comment
Share on other sites

να σας πω ότι είμαι μπερδεμένος...ποιό είναι off topic ??

τα ΤΕΙ οf Γερμανίας - ή η "παραλία" της spgirl για να περάσει η ώρα??

 

"οι γενίτσαροι ήταν χειρότεροι από τους Τούρκους"

 

Το "παραλία" ήταν χιούμορ. Το topic είναι η αναγνώριση ή μη των ελληνικών ΤΕΙ στη Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

fraafr το θέμα δεν είναι να κοντραριστούμε στο ποιος τα έχει μεγαλύτερα (τα ΕΔ πονηρούληδες) αλλά στο τί ακριβώς συμβαίνει στη Γερμανία. Δηλαδή σταμάτησε να αναγνωρίζονται τα ΤΕΙ; Για να ανοίξεις εργοστάσιο/βιοτεχνία θέλεις διδακτορικό τίτλο; Μόνο ο pappos μπορεί να μας λύσει την απορία ή τέλος πάντων όποιος έχει δουλέψει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς @spgirl, καταλαβαίνω πολύ καλά ποιό είναι το θέμα και ποιό το χιούμορ

αλλά μ'αυτά που διαβάζω καθημερινά εδώ, είναι black χιούμορ...

και η ζωή μας χρειάζεται περισσότερο το κανονικό

έχουμε επιδοθεί σ'ένα παιχνίδι ερμηνείας των νόμων κατά το δοκούν αφού το κράτος είναι άτολμο να ξεκαθαρίσει την κατάσταση και να αποδώσει τα "δίκαια"

Link to comment
Share on other sites

έχουμε επιδοθεί σ'ένα παιχνίδι ερμηνείας των νόμων κατά το δοκούν αφού το κράτος είναι άτολμο να ξεκαθαρίσει την κατάσταση και να αποδώσει τα "δίκαια"

 

Μαζί σου σε αυτό. Αλλά εδώ μιλάμε για το τι γίνεται στη Γερμανία.

Επίσης, χαρακτηριστικό μου είναι το black humor, θεωρώ ότι είναι σαρκασμός και ταιριάζει σε όλους μας... Αν κάποιος προσβάλλεται, ας με ενημερώσει και θα το κόψω. Αλλά πάνω από όλα να είμαστε και λίγο ανέμελοι, πολύ σοβαρά έχουμε πάρει τα πάντα γύρω μας και βλέπουμε παντού εχθρούς...

 

Εγώ το ξαναλέω: Το ΤΕΕ, με τα λεγόμενα του κ. Otto, δικαιώθηκε... (πλάκα κάνω)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.