Μετάβαση στο περιεχόμενο

Topcon gr3 + δίκτυο Uranus


Recommended Posts

Ελπίζω πως παράλληλα με το πρόγραμμα εγκαταστάσεων θα ολοκληρωθεί και μέρος της τεκμηρίωσης, που έχετε δίκαιο πως λείπει.

 

Όταν απευθύνεσαι με ένα προϊόν υψηλής τεχνολογίας σε επιστήμονες και όχι "μπακάληδες" είναι προφανές ότι το κοινό σου απαιτεί πλήρη τεκμηρίωση επιστημονικού επιπέδου για το "μαύρο κουτί" που προσπαθείς να πωλήσεις.

 

Όταν το hepos κατανοώ τί ακριβώς κάνει από την πλούσια τεκμηρίωση του και από την άλλη έχω (γενικά μιλώντας και όχι προσωπικά για εσένα) ανθρώπους χαμηλής επιστημονικής κατάρτισης ή και ανύπαρκτης να προσπαθούν να με πείσουν για κάτι αόριστο... καταλαβαίνει κανείς πια είναι η επιλογή μου και ο λόγος της κρίσης μου για τα λοιπά προϊόντα προς πώληση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κώστα, κάποιος ο οποίος σου μιλάει αόριστα, πιθανότατα δεν ξέρει ούτε τι δίκτυο έχει κάνει ούτε τι δίκτυο πουλάει.

Αν μιλήσεις όμως με όλους, θα καταλάβεις ότι ακόμη κι αν δεν υπάρχει δημοσιευμένη η τεκμηρίωση (που καλό θα είναι να υπάρχει), κάποιοι ξέρουν τι κάνουν και πως πρέπει να το κάνουν και να το υποστηρίξουν. Στις περιπτώσεις αυτές πιστεύω ότι η τεκμηρίωση δεν θα αργήσει να δημοσιευθεί.

Μερικές απλές ερωτήσεις που θα μπορούσαμε να επευθύνουμε για να τα καταλάβουμε αρκετά πράγματα:

 

- Σε ποιες περιοχές έχουν δικτυακή λύση και σε ποιες single base?

- Με ποιον τρόπο έχει προσδιοριστεί η θέση του σταθμού? Από πόσα και ποια τριγωνομετρικά της περιοχής που μας ενδαφέρει ενδεχομένως?

- Υψόμετρα? Τοπικά μοντέλα ή κάτι άλλο?

- Επιστημονική ομάδα υποστήριξης?

- Χρησιμοποιούνται ενδεχομένως σταθμοί EUREF?

- Υπάρχει συμβατότητα τιμών με HEPOS?

- Τι εξοπλισμός χρησιμοποιείται? Χρησιμοποιούνται από πανάκριβοι σταθμοί μέχρι do it your self από όσα γνωρίζω (χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι δεν δουλεύουν σωστά βέβαια).

 

Η λίστα είναι ατέλειωτη...

 

Ένας ποιο απλός τρόπος, όχι απόλτα επιστημονικός βέβαια :)

Ρίξτε μία ματιά στις ιστοσελίδες των εν λόγω δικτύων.

Στους χάρτες κάλυψης βλέπετε κάτι παράξενο?

Η ιστοσελίδα έχει ουσιαστικές πληροφορίες ή είναι απλά "ανοίξαμε και σας περιμένουμε"?

 

Στην τελική ζητήστε έναν demo κωδικό και δοκιμάστε για μια εβδομάδα. Συγκρίνετε τόσο με άλλα δίκτυα όσο και εντός του ίδιου δικτύου* και αποφασίστε.

 

*π.χ. Αν μετράω ένα σημείο με χρήση του δίκτυου της Α εταιρίας μόνο, και έχω

1) δικτυακή λύση

2) σύνδεση με τον single base X

3) σύνδεση με τον single base Y

οι τιμές μου ταυτίζονται ή οι διαφορές τέλος πάντων είναι αποδεκτές για τις απαιτήσεις μου?

 

Αντίστοιχα αν συγκρίνω το δίκτυο Α με το δίκτυο Β, HEPOS κλπ. ή αν έχω δικό μου base σε τριγωνομετρικό της ΓΥΣ.

 

Σε τελική ανάλυση, ακόμη και αν υπάρχει η τεκμηρίωση, δεν θα πρέπει να κάνω τους παραπάνω ελέγχους για να ξέρω στην πράξη τι μου γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Μάκη τα γραπτά μένουν όμως. Πολύ καλά τα ερωτήματα που έθεσες, για να δούμε θα μας απαντήσει ο anton_a;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω ότι είναι δύσκολο και ίσως και λάθος κάποιος που εκπροσωπεί μια εταιρεία, να απαντήσει μέσω του φόρουμ. Τις ερωτήσεις δεν τις έβαλα για τον Anton αλλά για εμάς ως έναν αρχικό οδηγό, να περιγράψω κάποια βασικά πράγματα ως αφετηρία στην αναζήτηση και επιλογή κάποιου δικτύου (ιδιωτικού ή μη).

 

ΥΓ. Αναζητώντας περισσότερα στο διαδίκτυο, στο site της Metrica έχει μεταξύ άλλων μια παρουσίαση από κάποια ημερίδα, στην οποία περιγράφεται η μεθοδολογία που ακολουθήται από τους καθηγήτες του ΑΠΘ. Μπορούν να θεωρηθούν και ως τα πρώτα σημάδια τεκμηρίωσης. Νομίζω ότι θα λυθούν αρκετές απορίες αν έχεις χρόνο να ρίξεις μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι συμφωνώ σε όλα όσα λέτε και για την τεκμηρίωση και για την κατάρτιση και για τη μεθοδολογία.

Έχω πολλά στοιχεία που θα μπορούσα να παραθέσω για το METRICANET αλλά νομίζω πως δεν είναι σωστό να το κάνω μέσα από το φόρουμ.

Πραγματικά υπάρχουν δημοσιευμένα στο site μας κείμενα από ημερίδες στα οποία μπορεί να ανατρέξει κανείς αλλά έχω ήδη στα χέρια μου την τελική έκθεση του Α.Π.Θ. (Α. Φωτίου, Δ. Ρωσσικόπουλος, Χ. Πικριδάς, Μ. Χατζηνίκος) η οποία θα δημοσιευθεί σε λίγες ημέρες.

Νομίζω πως αν γράψω οτιδήποτε άλλο θα κάνω κατάχρηση αυτού του φόρουμ γι αυτό προτιμώ να μείνω στα παραπάνω. Είμαι όμως διαθέσιμος για προσωπική ενημέρωση, είτε τηλεφωνικά είτε μέσω e-mail.

Παρεμπιπτόντως το όνομα μου είναι Αντώνης Αντωνακάκης.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη, Δε νομίζω ότι θα κάνεις καμιά κατάχρηση.

Όπως κι εσύ στη Μετρικα και οι συνάδελφοί σου στις ανταγωνίστριες εταιρείες,

έχετε το ελεύθερο να παρουσιάσετε τη μεθοδολογία λειτουργίας σας και να δοκιμάσετε να μας πείσετε για τα προϊόντα σας!!

 

Το ξέρω πολύ καλά ότι όλοι σας (εταιρείες εμπορίου) παρακολουθείτε το φόρουμ και ότι γράφεται εδώ για τα προϊόντα του ανταγωνισμού!

 

Προσκαλώ όλους τους Πάροχους δικτύων GPS, να επικοινωνήσουν με πμ μαζί μου ώστε να ανοίξω μια συζήτηση ας πούμε test drive για τα δίκτυα.... Η κουβέντα πέρα από τις παρουσιάσεις κάθε μιας εταιρείας θα έχει και ερωτήσεις από τους χρήστες ή τους επίδοξους χρήστες-πελάτες σας!

 

Συμφωνείς Αντώνη και όλοι οι υπόλοιποι dealers που βλέπετε το παρόν θέμα???

Link to comment
Share on other sites

Τις ερωτήσεις δεν τις έβαλα για τον Anton αλλά για εμάς ως έναν αρχικό οδηγό, να περιγράψω κάποια βασικά πράγματα ως αφετηρία στην αναζήτηση και επιλογή κάποιου δικτύου (ιδιωτικού ή μη)..

 

- Σε ποιες περιοχές έχουν δικτυακή λύση και σε ποιες single base?

- Με ποιον τρόπο έχει προσδιοριστεί η θέση του σταθμού? Από πόσα και ποια τριγωνομετρικά της περιοχής που μας ενδαφέρει ενδεχομένως?

- Υψόμετρα? Τοπικά μοντέλα ή κάτι άλλο?

- Επιστημονική ομάδα υποστήριξης?

- Χρησιμοποιούνται ενδεχομένως σταθμοί EUREF?

- Υπάρχει συμβατότητα τιμών με HEPOS?

- Τι εξοπλισμός χρησιμοποιείται? Χρησιμοποιούνται από πανάκριβοι σταθμοί μέχρι do it your self από όσα γνωρίζω (χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι δεν δουλεύουν σωστά βέβαια).

 

Η λίστα είναι ατέλειωτη...

 

 

Πλάκα κάνεις Μάκη. Όπως βλέπεις:

 

Κύριοι συμφωνώ σε όλα όσα λέτε και για την τεκμηρίωση και για την κατάρτιση και για τη μεθοδολογία.

Έχω πολλά στοιχεία που θα μπορούσα να παραθέσω για το METRICANET αλλά νομίζω πως δεν είναι σωστό να το κάνω μέσα από το φόρουμ.

 

Περιμένεις με ένα τηλεφώνημα σε οποιαδήποτε εταιρεία να σου απαντήσουν; Εδώ βλέπουμε ότι δεν κάνει ούτε μια στοιχειώδη περίληψη του συστήματος με βάση τα ερωτήματα που έθεσες...

 

Κύριε Αντώνη αφού απευθύνεσαι με ένα προϊόν υψηλής τεχνολογίας σε επιστήμονες ζητούμε πλήρη τεκμηρίωση επιστημονικού επιπέδου έστω με links σε συνεργασία με τον GRTOPO.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι συγνώμη που άργησα να απαντήσω.

Τις προσεχείς ημέρες μαζί τους συνεργάτες μου θα εγκαθιστούμε σταθμούς σε όλη την Ελλάδα ξεκινώντας από τη Μήλο. Ο χρόνος για να δημοσιεύσω την τεκμηρίωση του δικτύου θα είναι ελάχιστος. Παρ' όλα αυτά επειδή δε θέλω να δημιουργηθεί οποιαδήποτε παρεξήγηση, θα στείλω τη Δευτέρα την τελική έκθεση του Α.Π.Θ. στον GRTOPO και θα τη δημοσιεύσω και στο site μας.

Εντωμεταξύ παραθέτω link από την παρουσίαση που έγινε στην Αθήνα το Απρίλιο στο οποίο θα βρείτε σημαντικό μέρος της μεθοδολογίας.

Ημερίδα METRICANET στην Αθήνα

 

Αγαπητέ kasvan δεν έχει νόημα να είμαστε εριστικοί ή απαξιωτικοί. Προσπαθούμε όλοι να κάνουμε τη δουλειά μας σωστά και νομίζω πως θα πρέπει να επανεξεταστούν κάποιες λογικές που λένε πως οι εταιρίες εξοπλισμού και παροχής υπηρεσιών του χώρου είναι αντίπαλοι σας και προσπαθούν να σας εξαπατήσουν. Εμείς τουλάχιστον δεν είμαστε έτσι.

Ας ρίξουμε λοιπόν τους τόνους και ας προσπαθήσουμε να βγάλουμε όλοι κάτι καλό από αυτό το θέμα.

 

Οι ερωτήσεις του Μάκη απαντώνται σε σημαντικό βαθμό από τα κείμενα που είναι δημοσιευμένα και θα δημοσιευθούν αργότερα, αλλά έχετε υπ' όψιν σας πως το METRICANET θα ολοκληρωθεί μέσα στο 2011 με την εγκατάσταση των τελευταίων 10 σταθμών. Μετά την ολοκλήρωση του οι απαντήσεις στα ερωτήματα σας θα είναι πιο πλήρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη, Δε νομίζω ότι θα κάνεις καμιά κατάχρηση.

Όπως κι εσύ στη Μετρικα και οι συνάδελφοί σου στις ανταγωνίστριες εταιρείες,

έχετε το ελεύθερο να παρουσιάσετε τη μεθοδολογία λειτουργίας σας και να δοκιμάσετε να μας πείσετε για τα προϊόντα σας!!

 

Το ξέρω πολύ καλά ότι όλοι σας (εταιρείες εμπορίου) παρακολουθείτε το φόρουμ και ότι γράφεται εδώ για τα προϊόντα του ανταγωνισμού!

 

Προσκαλώ όλους τους Πάροχους δικτύων GPS, να επικοινωνήσουν με πμ μαζί μου ώστε να ανοίξω μια συζήτηση ας πούμε test drive για τα δίκτυα.... Η κουβέντα πέρα από τις παρουσιάσεις κάθε μιας εταιρείας θα έχει και ερωτήσεις από τους χρήστες ή τους επίδοξους χρήστες-πελάτες σας!

 

Συμφωνείς Αντώνη και όλοι οι υπόλοιποι dealers που βλέπετε το παρόν θέμα???

 

Εγώ συμφωνώ και είμαι στη διάθεση όλων σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.