Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Topcon gr3 + δίκτυο Uranus


thief7710

Recommended Posts

αυτό που λες είναι ότι οι τιμές σε εγσα της βάσης του ουρανός είναι από εξάρτηση σε ένα τριγωνομετρικό;; αν ισχύει είναι τελείως λάθος

Δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες. Τι είναι λάθος?

 

σχετικά με τις αποκλίσεις μπορείς να δεις τους χάρτες που δημιουργήθηκαν με τα διανύσματα ταχύτητας στην Ελλάδα για να καταλάβεις ότι υπάρχει μεγάλη ανομοιογένεια ανά περιοχές

Εννοείς το χάρτη με τα διανύσματα των οριζοντιογραφικών σφαλμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο συνάδελφος thief7710

έθεσε ένα ερώτημα-προβληματισμό και περιμένει απάντηση απο κάποιον που έχει αντιμετωπίσει και αυτός παρόμοιο

θεωρώ ότι δέκτης και λογισμικό δοκιμάσθηκαν πριν την αγορά

ο οίκος -αντιπροσωπεία είναι το πρώτο που έχει να σκεφθεί κάποιος

η γενίκευση για την ποιότητα των δικτύων αναφοράς των εταιρειών δεν με βρίσκει σύμφωνο. Δραστηριοποιούνται χρόνια στον χώρο και έχουν την τεχνογνωσία,ορισμένοι μάλιστα έχουν εκετεταμένη εμπειρία σε θέματα δορυφορικού εντοπισμού.

Ο ανταγωνισμός επιβάλει για κάθε εταιρεία να παρέχει στους χρήστες-πελάτες της τις καλύτερες δυνατές υπηρεσίες

Η tree-topcon δεν είναι ερασιτέχνες,δεν είναι καινούργιοι στο χώρο που ξαφνικά άρχισαν να παρέχουν υπηρεσίες με ιδιωτικό δίκτυο και σταθμούς

Σε κάθε περίπτωση οφείλουμε να ελέγχουμε, με την αγορά ενός δέκτη και την χρήση

δικτύων αναφοράς ή τη εξάρτηση μόνο απο το Hepos ή μόνο απο την ΓΥΣ δεν αντιμετωπίζεται κάθε δουλειά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες. Τι είναι λάθος?

Αυτό που λέει ο Κώστας είναι ο εξής απλό.

Είναι άλλο η εξάρτηση από ένα τριγωνομετρικό (διορθώσεις από έναν σημείο), και άλλο να

στηρίζεσαι σε δικτυακή λύση.

Στην μεν πρώτη λύση η ποιότητα και η αξιοπιστία των μετρησεων σου έχει να κάνει με τα σφάλματα που ''κουβαλάει'' ο σταθμός αναφοράς.

Προφανώς η επίλυση του σταθμού έχει γίνει με την χρήση κάποιων τριγωνομετρικών της περιοχής, οπότε η λύση σου είναι τοπικά προσαρμοσμένη.

Με το HEPOS, η δικτυακή λύση καλυπτει το σύνολο της επικράτειας παρέχοντας.

 

Σε συνάρτηση με το παρακάτω

 

Αρχικά καταχωρημένο από kasvan

σχετικά με τις αποκλίσεις μπορείς να δεις τους χάρτες που δημιουργήθηκαν με τα διανύσματα ταχύτητας στην Ελλάδα για να καταλάβεις ότι υπάρχει μεγάλη ανομοιογένεια ανά περιοχές

 

και την ερώτηση σου

 

Εννοείς το χάρτη με τα διανύσματα των οριζοντιογραφικών σφαλμάτων.

 

Εννοεί τον χάρτη με τις διαχρονικές μετακινήσεις των τριγωνομετρικών (και όχι τα σφαλματα της συνόρθωσης της ΓΥΣ). Τα τριγωνομετρικά λοιπόν μετακινούνται, κοινώς οι πραγματικές τιμές τους είναι διαφορετικές από τις ''επίσημες'' ΓΥΣ και συνεχώς μεταβαλλόμενες.

Αυτό λοιπόν σημαίνει ότι μπορεί η 1η περιπτωση (ιδιωτικό δίκτυο), να σου δώσει πιθανόν καλύτερη ακρίβεια σε κάποιες περιοχές και χειρότερη σε άλλες, σε σχέση το HEPOS, αλλά το κυριότερο είναι ότι δεν το γνωρίζεις και δεν υπάρχει ομοιομορφία, κουβαλάς δε τα σφάλματα της ΓΥΣ, μαζί σου.

 

 

 

Εννοείς το χάρτη με τα διανύσματα των οριζοντιογραφικών σφαλμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Κώστας είναι ο εξής απλό.

Είναι άλλο η εξάρτηση από ένα τριγωνομετρικό (διορθώσεις από έναν σημείο), και άλλο να

στηρίζεσαι σε δικτυακή λύση.

Στην μεν πρώτη λύση η ποιότητα και η αξιοπιστία των μετρησεων σου έχει να κάνει με τα σφάλματα που ''κουβαλάει'' ο σταθμός αναφοράς.

 

Δικτυακές λύσεις, Hepos, δίκτυα εταιρειών κ.λ.π. Τα τοπογραφικά και γεωδαικτικά δίκτυα παρέχουν πλεονάζουσα πληροφορία για να ακολουθήσει συνόρθωση παρατηρήσεων και όχι συντεταγμένων. Διαφωνεί κανείς? Πλεονάζουσα πληροφορία παρατηρήσεων οδηγεί στη συνόρθωση παρατηρήσεων και έπειτα εφαρμόζουμε τις συμβατές μεταξύ τους συνορθωμένες παρατηρήσεις για να πάρουμε το τελικό σετ συντεταγμένων.

 

Εξάρτηση σταθμού αναφοράς από ένα ΓΥΣ. Η από τον AUT1 ή από τον TUC2 ή από οποιοδήποτε κοντινό σταθμό αναφοράς ή σταθερό σημείο με την ακρίβεια του post processed static. 3mm+5ppm. Π.χ. από τριγωνομετρικό στα 15 km. Σας παρακαλώ υπολογίστε το σφάλμα και εξηγήστε μου την ανάγκη επιλυσης δικτύου GPS σε αυτές τις αποστάσεις γιατί περίπου σε τέτοιες αποστάσεις βρίσκονται τα ΓΥΣ από τα οποία εξαρτώνται οι σταθμοί αναφοράς.

 

Αλλιώς εξαρτώ το σταθμό αναφοράς στο ITRF2000 (όχι σύστημα HEPOS). Δε μας αρέσει. Παραμένει καλύτερο το δίκτυο,δικτυακή λύση κ.λ.π. για τους γνωστούς λόγους?

 

Μήπως έχετε μπλέξει το μοντέλο μετασχηματισμού συντεταγμένων μεταξύ του συστήματος αναφοράς HEPOS και του ΕΓΣΑ87 (Κωτσάκης, Κατσάμπαλος Α.Π.Θ.) με τις συντεταγμένες του εκάστοτε σταθμού αναφοράς?

 

Και στην τελική δεν μπορώ να λύσω το σταθμό μου στο ETRF05(epoch2007.5) και να εφαρμόσω το πολυσυζητημένο Hepos87? και μάλιστα στο γραφείο? οχι ε?

 

Δηλαδή πως προκύπτουν δημόσιες τοποθετήσεις για το αν είναι ή όχι αξιόπιστα τα δίκτυα των εταιρειών? Δηλαδή αν ήταν λυμένα σε ETRF2000 δε θα μας άρεσε? ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ?

 

Εννοεί τον χάρτη με τις διαχρονικές μετακινήσεις των τριγωνομετρικών (και όχι τα σφαλματα της συνόρθωσης της ΓΥΣ).

 

Πάντως συνάδελφε αυτό τον ορισμό τον αντέγραψα από τους δημιουργούς της δουλειάς στη οποία αναφέρεσαι (Κατσάμπαλος, Κωτσάκης) στη σελίδα:

http://e-topo.web.auth.gr/

Ιστοσελίδες ΔΕΠ-> σελίδα Κατσάμαλου->Διήμερο workshop HEPOS->το μοντέλο μετασχηματισμού συντεταγμένων μεταξύ ΕΓΣΑ87<>HEPOS

Σελίδα 60 από τις 82 του pdf.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πολύ σωστά αυτά που λέτε (μάλλον, γιατί δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις δορυφορικής και ανώτερης γεωδαισίας)

 

το θέμα όμως είναι ο μέσος μηχανικός στην καθημερινότητά του

δεν τον ενδιαφέρει ούτε το σύστημα αναφοράς ούτε το πλαίσιο αναφοράς

που χρησιμοποιείται

 

αυτό που τον ενδιαφέρει είναι αυτό που αποτυπώνει να μπορεί να χαραχθεί από κάποιον άλλο σωστά ή να μπορεί να χαράξει μια αποτύπωση από άλλον σωστά

 

και αυτό δε γίνεται. αν έχεις μια μελέτη δουλεμένη με hepos πρέπει να δουλέψεις με hepos, αν με uranus τότε με με uranus, jgc net, metricanet κτλ

αν δούλεψε με τριγωνομετρικό τότε πρέπει να χρησιμοποιήσει το ΙΔΙΟ ούτε καν διπλανό (έχω ανέβει σε καμιά 30-40 τριγωνομετρικά και δεν βρήκα πουθενά αποστάσεις με σφάλμα < 15εκ από τις θεωρητικές)

 

άρα το αν μια εταιρεία είναι σοβαρή όσον αφορά το δίκτυό της μου είναι αδιάφορο από τη στιγμή που το δίκτυο μια τρίτης εταιρείας μου δίνει άλλες συντεταγμένες

 

το ζητούμενο είναι να δουλεύουμε όλοι στην ίδια βάση(δεν εννοώ base)

αυτό στις προηγούμενες δεκαετίες μπορεί να είχε λυθεί με τα τριγωνομετρικά

τώρα όμως έχουν αρχίσει να δημιουργούν προβλήματα

 

η προσωπική μου άποψη είναι

1. ο επίσημος φορέας ο ΟΚΧΕ να δίνει ανά περιόδους νέες τιμές (έτσι θα μπορούν τα παιδιά μας ή τα εγγόνια μας να δουλέψουν τις ίδιες μελέτες που εμείς παραδόσαμε). αλλιώς ας καταργήσουμε τη χρήση τους

 

2. να δοθεί έμφαση σε κρατική δικτυακή λύση (hepos) αλλά σοβαρή λύση

όχι σταθμοί αναφοράς ανά 50χλμ, πιο πυκνά, αλοίμονο αν δεν μπορεί ολόκληρο κράτος ή το κτηματολόγιο (δεν ξέρω ποιος) αντί για 50 να βάλει 150 σταθμούς τότε τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μπορώ να αντιληφθώ το επιθετικό ύφος....

Εαν θέλεις να κάνουμε τεστ γνώσεων δεν έχω πρόβλημα ούτε αμφισβητώ κανέναν αλλά δεν είναι και το ζητούμενο.

Θέτεις πολλά ερωτήματα αλλά ας τα δούμε.

 

Δικτυακές λύσεις, Hepos, δίκτυα εταιρειών κ.λ.π. Τα τοπογραφικά και γεωδαικτικά δίκτυα παρέχουν πλεονάζουσα πληροφορία για να ακολουθήσει συνόρθωση παρατηρήσεων και όχι συντεταγμένων. Διαφωνεί κανείς? Πλεονάζουσα πληροφορία παρατηρήσεων οδηγεί στη συνόρθωση παρατηρήσεων και έπειτα εφαρμόζουμε τις συμβατές μεταξύ τους συνορθωμένες παρατηρήσεις για να πάρουμε το τελικό σετ συντεταγμένων.

 

Δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανείς σε αυτό. Απλά μετά την συνόρθωση έχει συνορθωμένες συντεταγμένες σε σχέση με τις αρχικές προσεγγιστικές ή όπω αλλιώς θέλεις να τις ονομάσεις.

 

Εξάρτηση σταθμού αναφοράς από ένα ΓΥΣ. Η από τον AUT1 ή από τον TUC2 ή από οποιοδήποτε κοντινό σταθμό αναφοράς ή σταθερό σημείο με την ακρίβεια του post processed static. 3mm+5ppm. Π.χ. από τριγωνομετρικό στα 15 km. Σας παρακαλώ υπολογίστε το σφάλμα και εξηγήστε μου την ανάγκη επιλυσης δικτύου GPS σε αυτές τις αποστάσεις γιατί περίπου σε τέτοιες αποστάσεις βρίσκονται τα ΓΥΣ από τα οποία εξαρτώνται οι σταθμοί αναφοράς.

 

Η ανάγκη είναι να έχεις την βέλτιση λύση στις τιμές σου, την καλύτερα προσαρμοσμένη στην περιοχή εργασίας σου, την κατανομή σφαλμάτων κλπ. Όπως λέγαμε στον καιρό μου για λύσεις ελάχιστης νόρμας κλπ.

Η ανάγκη αυτή βέβαια δεν υπάρχει για όλες τις μετρήσεις σου. Άλλο προσδιορισμός τριγωνομετρικού ή πολυγωνομετρικού δικτύου και άλλο αποτύπωση.

Είναι η ακριβώς ίδια λογική που στις κλασσικές μεθόδους δεν μετράς τα σημεία λεπτομερειών σε περιόδους, δύο θέσεις τηλεσκοπίων κλπ.

Μείωση σφαλμάτων απλά...

 

Αλλιώς εξαρτώ το σταθμό αναφοράς στο ITRF2000 (όχι σύστημα HEPOS). Δε μας αρέσει. Παραμένει καλύτερο το δίκτυο,δικτυακή λύση κ.λ.π. για τους γνωστούς λόγους?

 

 

Μήπως έχετε μπλέξει το μοντέλο μετασχηματισμού συντεταγμένων μεταξύ του συστήματος αναφοράς HEPOS και του ΕΓΣΑ87 (Κωτσάκης, Κατσάμπαλος Α.Π.Θ.) με τις συντεταγμένες του εκάστοτε σταθμού αναφοράς?

 

Και στην τελική δεν μπορώ να λύσω το σταθμό μου στο ETRF05(epoch2007.5) και να εφαρμόσω το πολυσυζητημένο Hepos87? και μάλιστα στο γραφείο? οχι ε?

 

Δηλαδή πως προκύπτουν δημόσιες τοποθετήσεις για το αν είναι ή όχι αξιόπιστα τα δίκτυα των εταιρειών? Δηλαδή αν ήταν λυμένα σε ETRF2000 δε θα μας άρεσε? ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ?

 

Αν και σε χάνω λίγο, ακόμη και ο κάθε μετασχηματισμός έχει μια ακρίβεια η οποία εκτιμάται.

Στην γεωδαισία και την τοπογραφία γι' αυτό έχουμε τις έννοιες τυπικές αποκλίσεις, μέσο τετραγωνικό σφάλμα κλπ.

Αν διαβάσεις προσεκτικά στο τι έγραψα, λέω ότι είναι πολύ πιθανόν τα δίκτυα των εταιριών να δίνουν τοπικά καλύτερες ακρίβειες, ακριβώς γιατί ο προσδιορισμός του σταθμού βάσης έγινε από υφιστάμενο δίκτυο της περιοχής άρα πιθανότατα προσαρμόζεται καλύτερα τοπικά.

Τα πάντα μπορούν να εφαρμοσθούν αρκεί να ξέρουμε το πως, πότε και γιατί.

Άλλωστε το GPS μετρά κατ' αρχήν σε άλλο σύστημα. Ούτε ETRF, ούτε ΕΓΣΑ κλπ.

Όλα τα υπόλοιπα είναι υπολογιστική διαδικασία για να οδηγηθούμε στο επιθυμητό σύστημα με την μέγιστη δυαντή αξιοπιστία και ακρίβεια.

Εγώ λοιπόν δεν μπορώ να κρίνω αν ένα δίκτυο εταιρικό ή μη, είναι αξιόπιστο αν δεν έχω στοιχεία τεκμηρίωσης. Αν από τα στοιχεία τεκμηρίωσης προκύπτει ότι μπορώ να δουλέψω με αξιοπιστία, δεν έχω κανέναν απολύτως πρόβλημα.

 

 

Πάντως συνάδελφε αυτό τον ορισμό τον αντέγραψα από τους δημιουργούς της δουλειάς στη οποία αναφέρεσαι (Κατσάμπαλος, Κωτσάκης) στη σελίδα:

http://e-topo.web.auth.gr/

Ιστοσελίδες ΔΕΠ-> σελίδα Κατσάμαλου->Διήμερο workshop HEPOS->το μοντέλο μετασχηματισμού συντεταγμένων μεταξύ ΕΓΣΑ87<>HEPOS

Σελίδα 60 από τις 82 του pdf.

 

Δεν αμφισβητώ ότι αντέγραψες τον ορισμό.

Αλλά αν διαβάσεις προσεκτικά τι γράφω, λέω ''τα σφάλματα συνόρθωσης της ΓΥΣ''. Αυτά λοιπόν είναι τα σφάλματα όπως υπολογίστηκαν κατά τον χρόνο της επίλυσης του δικτύου από την ΓΥΣ.

Αυτό που γράφει ο κ. Κατσάμπαλος ως ορισμό, είναι το ίδιο με αυτό που έγραψε ο Κώστας.

Τα διανύσματα ταχύτητας λοιιπόν είναι η σύγκριση των τιμών από την επίλυση του κ. Κατσάμπαλου με αυτές της αρχικής λύσης της ΓΥΣ. Τα οριζοντιογραφικά σφάλματα λοιπόν ή τα διανύσματα ταχύτητας, διάλεξε όπια διατύπωση θέλεις, είναι μεγαλύτερα στα σημεία πλησίον τεκτονικών πλακών όπως και στα όρια του προβολικού συστήματος. Αυτό εξηγείται.

ΑΥτό που έχει ενδιαφέρον είναι ότι σε πολλές περιοχές, τα σφάλματα ή διανύσματα, έχουν μεγάλες τιμές και σε άλλες περιοχές του Ελλαδικού χώρου και ακόμη κυριότερο ότι ακόμη και σε γειτνιάζουσες περιοχές έχουν τόσο διαφορετικό μέγεθος όσο και διαφορετική διέυθυνση. Αυτή λοιπόν η ανομοιομορφία της ακρίβειας είναι ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα από την ίδια την ακρίβεια αυτήν καθ' αυτή.

Γι' αυτό και σωστά προσθέτει στην συνέχεια ο chrisven, ότι αυτό που μας ενδιαφέρει πρακτικά, είναι τελικά ένα αξιόπιστο και ενιαίο σύστημα αναφοράς.

Αν μετρήσεω δηλαδή σημείο από τριγ. της ΓΥΣ, HEPOS, URANUS, METRICA, JGC κλπ., το ζητούμενο είναι να μην έχω αποκλίσεις στις τιμές μου σε βαθμό που μου δημιουργούν πρόβλημα. Και για να γίνει ποιο λιανό, τι εννοώ...

Αν έχω να οριοθετήσω ένα αγροτεμάχιο διανομής, το οποίο έχει τιμές σε παλιό ΗΑΤΤ, το σωστό δεν είναι να οριοθετήσω σε ΕΓΣΑ με μετασχηματισμό γιατί δεν υπάρχει αξιόπιστος μετασχηματισμός.

Ή θα πρέπει να βρω ορόσημα στο παλιό σύστημα και μάλιστα της ίδιας περιοχής και να χαράξω από αυτά, ακόμη και αν ξέρω ότι είναι λάθος (δηλαδή έχουν μεγάλα σφάλματα), ή θα πρέπει τα παραπάνω ορόσημα, να τα μετρήσω και υπολογίσω σε ΕΓΣΑ, ώστε να μπορώ να υπολογίσω παραμέτρους μετασχηματισμού ο οποίος θα έχει βέλτιστη τοπική προσαρμογή, τον οποίο θα εφαρμόσω στην περιοχή εργασίας μου και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Τεστ γνώσεων και επιθετικό ύφος δε νομίζω οτι αρμόζουν στο φόρουμ.

Το πρώτο ποστ αφορά την αδυναμία να δωσει fixed λύση ένας δέκτης. Μετά από μερικά μηνύματα βλέπουμε την άποψη των αναξιόπιστων δικτύων των εταιρειών.

 

Συνάδελφε δεν με ενδιαφέρουν οι γνώσεις σου και ούτε μίλησα ποτέ για τις δικές μου. Αν ο καθένας γράφει το μακρύ του και ο κοντό του σε ένα τόσο συγκεκριμένο τεχνικά θέμα τότε χάνει κάθε αξία πληροφόρησης το φόρουμ. Εγώ εμμένω στα γραφόμενά μου για τα δίκτυα, το HEPOS και τους σταθμούς αναφοράς γιαυτό και διαφώνησα στα προηγούμενα μηνύματα.

 

Όσο για τα διανύσματα ταχύτητας όπως αναφέρεις χαρακτηριστικά εγώ επιμένω να τα αποκαλώ οριζοντιογραφικά σφάλματα. Και αυτό γιατί γνωρίζω οτι υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε διάνυσμα ταχύτητας και διάνυσμα μετατόπισης.

Link to comment
Share on other sites

atsimeri ξεφεύγουμε από το θέμα γενικότερα ...

 

είναι λάθος να δίνονται τιμές σε ΕΓΣΑ με βάση ένα μόνο τριγωνομετρικό της ΓΥΣ (αυτό ειπώθηκε προηγουμένως) γιατί μπορεί να έχεις τέλεια εσωτερική ακρίβεια αλλά η αποτύπωση σου δεν είναι πλήρως ενταγμένη στο κρατικό δίκτυο (το κεντρικό νόημα των συνορθώσεων δικτύων)

 

το διάνυσμα μετατόπισης που αντιστοιχεί και σε κάποια μοναδα χρόνου είναι ταχύτητα (μήκος προς χρόνο, διεύθυνση και φορά = ταχύτητα) http://dspace.lib.ntua.gr/bitstream/123456789/3109/3/anastasioud_tectonicmotion.pdf σελίδα 6 ένας τέτοιος χάρτης που λέω

 

απο το χάρτη αυτό μπορείς να αντιληφθείς ότι τα σφάλματα που αναφέρεις της ΓΥΣ έχουν και τυχαίο αλλά και συστηματικό χαρακτήρα (θεωρώντας ποιο αξιόπιστη την σημερινή συνόρθωση) λόγω των μετακινήσεων των τεκτονικών πλακών.

Link to comment
Share on other sites

atsimeri η πολύ επιστημονικότητα κάνει κακό, ξεχνάμε τα βασικα, ξεφεύγουμε από το θέμα γενικότερα και δεν καταλαβαίνω τελικά ποιο πρόβλημα έχεις...

 

Είπα οτι έχω προβλημα με κατι ή καποιον? Μιλάς εκ μέρους μου? Πάντως αποκτά ενδιαφέρον το τόπικ επί προσωπικού πλεον??? Που το πάτε? Όσο για την πολλή επιστημονικότητα και το κακό που προκαλεί γύρνα στο πολυτεχνείο και βγάλε μερικά μαθήματα γιατί παραείναι επιστημονικά.

 

είναι λάθος να δίνονται τιμές σε ΕΓΣΑ με βάση ένα μόνο τριγωνομετρικό της ΓΥΣ (αυτό ειπώθηκε προηγουμένως) γιατί μπορεί να έχεις τέλεια εσωτερική ακρίβεια αλλά η αποτύπωση σου δεν είναι πλήρως ενταγμένη στο κρατικό δίκτυο, κατανοητό;;;

 

Επιμένεις να λες τη λέξη λάθος.

Συνάδελφε και από 10 ΓΥΣ να εξαρτώσουν και δίκτυο να έλυνες η λύση σου θα άλλαζε και το δίκτυο θα παραμορφωνόταν όταν θα έβαζες πελονάζουσες δεσμεύσεις από τα ΓΥΣ λόγω σφαλμάτων των επίσημων τιμών. Αρα θα άλλαζες λίγο τις συντεταγμένες του base σαν μια μέση λύση αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΕΙΣ ΤΟ GPS ΝΑ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΤΟ ΣΦΑΛΜΑ ΤΩΝ ΓΥΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΛΕΓΜΕΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΚΑΙ DATUM. ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΤΗΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΜΕΘΟΔΟΥ(STATIC, RTK Κ.Λ.Π.). Αυτό αλλάζει αν κάνεις Localizaion ή χρησιμοποιήσεις κάνναβο διορθώσεων. κατανοητο?

 

Επίσης ο κάνναβος διορθώσεων του HEPOS μπορεί να εφαρμοστεί σε οποιοδήποτε σύστημα GPS με οποιαδήποτε εξάρτηση/ επίλυση του σταθμού αναφοράς. Απλώς λύνεις το Base στο ETRF05. Κατανοητό?

 

 

αυτό που λες διάνυσμα μετατόπισης αντιστοιχεί και σε κάποια μοναδα χρόνου άρα με βάση την φυσική που μάθαμε στο δημοτικό είναι ταχύτητα (μήκος προς χρόνο, διεύθυνση και φορά = ταχύτητα)

 

Τελικά συνάδελφε για αυτά που γράφεις είσαι σίγουρος ή υποθέτεις? Για ποιά μονάδα χρόνου μιλάς? Είσαι σίγουρος οτι έγινε ενιαία συνόρθωση στο ΕΓΣΑ όλων των τριγωνομετρικών της χώρας με μετρήσεις της ίδιας περιόδου? Αν ναι πες το μας. Αλλιώς με μετρήσεις διαφορετικών αρχικών περιόδων και σύγκριση με την εποχήμετρήσεων του HEPOS δε βλέπω διανύσματα ταχύτητας. Εξήγησέ μας σε παρακαλώ. Πώς αυτά που διαβάζετε ως οριζοντιογραφικά σφάλματα σας αρεσει να τα αποκαλείτε ντε και καλά διανύσματα ταχύτητας? Το διαβάσατε πουθενά? Είναι θέμα εγωισμού και τιμής? Δεν καταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε τί γράφω στο προηγούμενο μήνυμα (γράφαμε ταυτόχρονα, έκανα διευκρινήσεις και έσβησα τους οξείς χαρακτηρισμούς) για να καταλάβεις τί εννοώ.

 

Για να το πάρουμε από την αρχή:

 

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από kasvan viewpost.gif

αυτό που λες είναι ότι οι τιμές σε εγσα της βάσης του ουρανός είναι από εξάρτηση σε ένα τριγωνομετρικό;; αν ισχύει είναι τελείως λάθος

 

Παράθεση:

Δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες. Τι είναι λάθος?

 

είναι λάθος να δίνονται τιμές σε ΕΓΣΑ με βάση ένα μόνο τριγωνομετρικό της ΓΥΣ (αυτό ειπώθηκε προηγουμένως) γιατί μπορεί να έχεις τέλεια εσωτερική ακρίβεια αλλά η αποτύπωση σου δεν είναι πλήρως ενταγμένη στο κρατικό δίκτυο (το κεντρικό νόημα των συνορθώσεων δικτύων)

 

 

 

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από kasvan viewpost.gif

σχετικά με τις αποκλίσεις μπορείς να δεις τους χάρτες που δημιουργήθηκαν με τα διανύσματα ταχύτητας στην Ελλάδα για να καταλάβεις ότι υπάρχει μεγάλη ανομοιογένεια ανά περιοχές

Παράθεση:

Εννοείς το χάρτη με τα διανύσματα των οριζοντιογραφικών σφαλμάτων.

 

οχι!

το διάνυσμα μετατόπισης που αντιστοιχεί και σε κάποια μοναδα χρόνου είναι ταχύτητα (μήκος προς χρόνο, διεύθυνση και φορά = ταχύτητα) http://dspace.lib.ntua.gr/bitstream/123456789/3109/3/anastasioud_tectonicmotion.pdf σελίδα 6 ένας τέτοιος χάρτης που λέω

 

 

Υπάρχει η "επιστημονικότητα" και η επιστήμη και γι' αυτό δε φταίει το πολυτεχνείο. Κάθεσαι και γράφεις κατεβατά θεωρώντας κάτι που δεν είπα ποτέ. Όλα τα άλλα περί ντάτα αποτελούν διάλογο μεταξύ κουφών... ή μάλλον ντανταϊστών

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%8A%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.