Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνωρισμένη Εταιρεία για συντήρηση και αναγόμωση πυροσβεστήρων


danton

Recommended Posts

Θα ήθελα να υπολογήσω τα κεφάλαια που χρειάζονται για να στήσεις μια τετοια επιχείρηση.Απο το ΚΥΑ βλέπω χρειάζεται:

 

(Ειδικός Εξοπλισμός )

α) Γεμιστική μηχανή πυροσβεστικής σκόνης ή/και διοξειδίου του άνθρακος.

β) Αεροσυμπιεστής ανάλογης δυναμικότητας.

γ) Αντιεκρηκτικό λαμπάκι για τον ενδοσκοπικό έλεγχο των εσωτερικών διαβρώσεων.

δ) Υδραυλική αντλία με διάταξη ξήρανσης φιαλών και όλα τα απαιτούμενα εξαρτήματα με την απαιτούμενη πίεση.

ε) Διάταξη πληρώσεως με προωθητικό αέριο.

στ) Αυτόματη ζυγαριά ενδείξεων μέχρι 200 kgr και ευαισθησίας 20 gr.

 

 

ζ)Πιστοποίηση της Εταιρείας απο ΑΝαγνωρισμένο φορέα πχ ΕΒΕΤΑΜ (ας πούμε στην χαμηλή πίεση)

η)και πιστοποίηση του Αρμόδιου Ατόμου

 

Λογικά χρειαζονται αδεια λειτουργείας, μελετη πυρασφαλειας και μηχανολογική μελέτη για την εγκατασταση σαν καταστημα

 

Για αυτα που έχω απαριθμίση εχει κανεις καμμια ιδέα που κυμμαίνεται το κόστος?Το α) και το ζ) και η)μου φαίνονται τα πιο κοστοβορα

 

Αυριο λογικά θα έχω 2 προσφορες απο 2 εταιρεις για τα πιστοποιητικα οποτε και θα κανω ανανεωση

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το κόστος δεν είναι υπερβολικό. Κοστίζει λίγο παραπάνω το λαμπάκι αντιεκρηκτικού τύπου τα άλλα είναι φυσιολογικά κόστη.Για να λειτουργείς νόμιμα πρέπει να πάρεις άδεια από τη Δνση Βιομηχανίας του νομού όπου ανήκεις. Για να γίνει αυτό, θα χρειαστείς πολεοδομική άδεια της οικοδομής, βεβαίωση χρήσης γης (από δημαρχείο), ΜΠΕ (μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων), και αίτηση (από την Δνση Βιομηχανίας) και τεχνικό εγχειρίδιο των μηχανημάτων που θα εγκαταστήσεις. Πρέπει επίσης να πιστοποιηθείς ως αναγνωρισμένη εταιρία από κάποιον φορέα πιστοποίησης πχ. ΕΒΕΤΑΜ. Αυτός ο φορέας θα πιστοποιήσει και ένα Αρμόδιο Άτομο για συντήρηση μέσω ενός μικρού σεμιναρίου αν είσαι μηχανικός είναι ακόμα πιο εύκολο. Είναι κάποιο ετήσιο κόστος περί τα 660 ευρώ προς τον φορέα που θα ανανεώνει το πιστοποιητικό επάρκειας. για περισσότερες πληροφορίες πάρε τον φορέα που θα σε πιστοποιήσει. Νομίζω είναι 2-3 φορείς. Επίσης ρώτα και τη Δνση Βιομηχανίας του νομού σου γιατί μπορεί να σου ζητήσουν και κάτι εξτρά για χαμηλής πίεσης πάντως δεν είναι πολλές οι απαιτήσεις. Το ακριβές κόστος για τα μηχανήματα θα στο πει η εταιρία που θα συνεργαστείς να σου δώσω μια τάξη μεγέθους είναι 7-9000 ευρω πλήρες

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά, αφού δεν υπάρχει εκρηκτική ύλη. Αλλά νομίζω ότι απαιτείται βάσει κανονισμών από τον φορέα πιστοποίησης. Να ρωτήσω κι εγώ κάτι όμως: η ζυγαριά με την τόσο μεγάλη ευαισθησία 20γρ. τί εξυπηρετεί??? Με τα μισά χρήματα παίρνεις μία ζυγαριά με 50 ή 100 γρ ευαισθησία και κάνεις ακριβώς την ίδια δουλειά. Δηλ όταν θα πας να γεμίσεις εναν ΡΑ6 ή ΡΑ12 φορητό ή οροφής παίζει ρόλο αν έβαλες 20γρ επιπλέον? Μόνο στου αφρού έχει πρακτική λογική λόγω ανάμιξης 6% αλλά και πάλι στα 6 κιλά μιλάμε για 6*0,006=360 γρ δηλ μικρές αποκλίσεις και στην πραγματικότητα σπανίως εφαρμόζονται με τόσο μεγάλη ακριβεια. Τι να πεις.. αφού ζητούνται προκειμένου να αναγνωριστείς!

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω οσα λεει ο Παναγιωτης οσο αφορα την πιστοποιηση.Μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με μια εταιρεια αυτα τα ποσα μου ειπαν.

 

Για μηχανηματα μιλησα με μια εταιρεια αλλα πρεπει να παω απο τα γρεφεια τους στον πειραια

 

Αυτο που ξεχασα να ρωτησω στην εταιρεια πιστοποιησης ειναι εαν θελουν τιμολογια για ολα τα μηχανηματα η μπορεις να αγορασεις κατι απο πχ ebay. Τουλαχιστον η αντιεκρηκτικη λαμπα αντετα μπορεις να την αγορασεις απο uk η απο γερμανια φθηνοτερα

 

Παντως υπαρχουν παρα πολλες εταιρειες στην αγορα φανταζομαι υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος

 

Παναγιωτη γνωριζεις καμμια καλη εταιρεια που προμηθευεται εξοπλισμο?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θέλω να κάνω και διαφήμιση, τον εξοπλισμό μπορείς να τον προμηθευτείς από την ίδια εταιρία που θα προμηθεύεσαι τους πυροαβεστήρες και τα συναφή. Διάλεξε με ποια θέλεις να συνεργαστείς και πάρε προσφορές. Αλλά έχω την εντύπωση πως είναι τα ίδια ή παρόμοια λόγω της πιστοποίησης που απαιτείται. Άλλωστε όπως είπα και πριν, μερικά δεν θα τα χρησιμοποιήσεις πχ λαμπάκι. Πάντως επειδή έχω δει μηχανήματα εγκατεστημένα σε τέτοιο χώρο, είναι πολύ απλά μην αγχώνεσαι.Περισσότερο τρέξιμο έχει προκειμένου να αναγνωριστείς από το φορέα κλπ και να συννενοηθείς με την εταιρία όσον αφορα τον εξοπλισμό, παρά τα ίδια τα μηχανήματα και ο τρόπος λειτουργίας αυτών.Άλλωστε μπορείς να ψάξεις στο youtube να βρεις βιντεάκια για το πώς γίνεται η όλη διαδικασία της αναγόμωσης αν σε ενδιαφέρει βέβαια,είναι χρήσιμα θα το δεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τη ζυγαριά μην αγχώνεσαι δεν θα σου πουν τίποτα αν ειναι 50gr.

Ψάξε να δεις πότε είναι το επόμενο σεμινάριο για αρμόδια άτομα διότι τελευταία γίνεται ένα τον χρόνο απο τον κάθε φορέα!!!

Εάν είσαι εντός σχεδίου πόλεως και δεν υπάρχει άλλος (εντός) κάνε μια διακριτική ερώτηση στη διεύθυνση εμπορίου-βιομηχανίας της Νομαρχίας εάν σου εκδίδουν άδεια λειτουργίας διότι με το απαλλακτικό δεν σε πιστοποιεί ο Φορέας (βάσει ΚΥΑ).......

Εάν εκεί που είσαι έχεις έναν ή δύο "ανταγωνιστές" να ξέρεις οτι δεν θα χαρούν για την προθεσή σου και όποιος παίρνει τις δουλειές στους Δήμους, Νοσοκομεία κλπ θα προσπαθήσει να σε "φρενάρει" οπότε κινήσου διακριτικά μέχρι να ξεμπερδέψεις με τα γραφειοκρατικά.

Καλή Δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Έχει αρκετή διαδικασία. Πρέπει να έχεις έναν φορέα πιστοποίησης υποχρεωτικά και διάφορα άλλα. Βρες ποιος φορέας θέλεις να σε πιστοποιήσει και επικοινώνησε μαζί του για πληροφορίες πχ ΕΒΕΤΑΜ, Bureau Veritas, TUV κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα!Θα ηθελα να ξεκινησω αναγομωση πυροσβεστηρων και εμποριο παραλληλα και θα ηθελα να ξερω τι καθαρο κερδος θα βγαινει ανα κιλο που γεμιζω (ή την τιμη κιλου που προμηθευομαστε) για να υπολογισω πανω-κατω αν αξιζει να κανω την εγκατασταση και σε ποσο καιρο θα γινει αποσβεση..Επισης δεν θα επρεπε να υπαρχει και μια δεξαμενη για το υλικο γεμισης (ειτε σκονη ειτε διοξειδιο) στα εξαρτηματα που προαναφερθηκαν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.