Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τί θέρμανση χρησιμοποιείτε στο γραφείο σας;


Spiderman

Recommended Posts

Κτίριο γραφείων, το οποίο θερμαίνεται και ψύχεται με οριζόντιο γεωθερμικό εναλλάκτη με αντλίες και fan-coils.

Edited by kpahtas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...

Είμαι ο μοναδικός που έχω "Πράσινη" θέρμανση;

 

Είμαι σε ισόγειο και όλη η πρόσοψη είναι τζάμι (διακόπτεται μόνο από τις 2 ακρινές και μια μεσαία κολώνα).

 

Βλέπει νότια και το μπαλκόνι του 1ου ορόφου έχει τις ιδανικές διαστάσεις ώστε τον χειμώνα να μπαίνει μέχρι μέσα ο ήλιος ενώ το καλοκαίρι ελάχιστα.

 

Όταν έχει ήλιο έχω πάντα ζέστη, ακόμα και 5° να έχει έξω.

 

Το καλοκαίρι κλείνω λίγο τα ρολά (40 πόντους) ώστε να μην μπαίνει καθόλου ο ήλιος και ανοίγω τους πίσω χώρους που είναι πάντα δροσεροί (δεν μπαίνει καθόλου ήλιος) οπότε έχω και ψύξη :smile:

 

Σε σπάνιες περιπτώσεις ανοίγω ένα κλιματιστικό 9.000btu για να συμπληρώσω θέρμανση τον χειμώνα. Το καλοκαίρι ανοίγω όλα τα παράθυρα για να κάνει ρεύμα αέρα οπότε δροσίζομαι μια χαρά.

 

Η παραπάνω λύση με καλύπτει στο 98% του χρόνου. Το 2% που μένει είναι για μερικές μέρες δυνατού καύσωνα ή μεγάλης κακοκαιρίας που σκέφτομαι να προσθέσω ένα κλιματιστικό ακόμα αλλά δεν αξίζει για τόσο λίγο, δεν θα γίνει απόσβεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

συναδελφοι για γραφειο περιπου 40 τ.μ με 40% ανοιγματα γωνιακο με μονο υαλοπινακα τι τροπο θερμανσης μου συστηνεται? εγω λεω για κλιματιστικο .. και για ψυξη..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Τελικά, επειδή ήμουνα μόνος συνήθως στο γραφείο (πελάτης δεν μπαίνει) και η θερμοκρασία του κορμιού μου δεν ήταν αρκετή, προχτές  πήρα ένα θερμαντικό delonghi...... και το έχω αγκαλιά... 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.