Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διενέξεις ηλεκτρολόγου - ηλεκτρονικού


Γιάννης

Recommended Posts

Σε μια οικοδομή δεν συνεργάζονται ο ηλεκτρολόγος με τον ηλεκτρονικό... Μου έχουνε σπάσει τα νεύρα... Είχαμε κάποιους μήνες μέχρι να ολοκληρωθεί ο συναγερμός και τώρα περιμένουμε άλλους τόσους για την θυροτηλεόραση....

 

Ειλικρινά δεν βγάζω άκρη και με βάζουνε στην μέση για θέματα που δεν γνωρίζω πως πρέπει να γίνουν. Η οικοδομή αφορά σε αυτοτελείς μεζονέτες.

 

Σημεία διενέξεων (ο ένας μου λέει ότι είναι δουλειά του άλλου):

 

1) Στο σημείο που καταλήγουν όλα τα καλώδια (τηλεφωνικό κέντρο, συναγερμός, κύκλωμα τηλεόρασης, κεραίες, δίκτυα) υπάρχει μια αρμαθιά από ~50 καλώδια πεπλεγμένα...

Ο ηλεκτρολόγος είπε: Εγώ στα έβγαλα, τώρα ο ηλεκτρονικός θα τα μαζέψει να μην είναι έτσι χυμένα....

Ο ηλεκτρονικός είπε: Πως τα έχει κάνει έτσι ο ηλεκτρολόγος; Να τα μαζέψει μόνος τους τώρα!!

Είναι ακόμα σαν άντερα χυμένα...

 

2) Στις θυροτηλεοράσεις (μάντρα), πρέπει να σκαφτεί για να εντοιχιστεί η θυροτηλεόραση.

Ο ηλεκτρολόγος είπε: Εγώ θα σκάψω; Εγώ έφερα τα καλώδια!

Ο ηλεκτρονικός είπε: (γελώντας ειρωνικά) Εγώ να σκάψω; Εγώ είμαι ηλεκτρονικός! Το έχεις ξανακούσει εσύ να σκάβει με κομπρεσεράκια ο ηλεκτρονικός;

Τελικά τα έσκαψε ο ηλεκτρονικός....

 

3) Στις αναμονές για τις αυλόπορτες δεν υπάρχουν καλώδια για να ανοίγει η πόρτα ηλεκτρικά από μέσα...

Ο ηλεκτρολόγος είπε: Θα τα βγάλει ο σιδεράς (που θα φτιάξει την πόρτα)

Ο ηλεκτρονικός είπε: Μου πάει κόντρα ο ηλεκτρολόγος (ήρθε γιατί υποτίθεται ήταν όλα έτοιμα και έφυγε άπρακτος)...

 

Εγώ είπα: Συνεννοηθείτε γ#%$^% την κ#@$%$@ επιτέλους και πείτε μου πότε θα είναι έτοιμα!!!

 

Τι άλλο να κάνω ρε παιδιά; Τι γνώμη έχετε για τις αρμοδιότητες;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχεις καταλάβει, έχεις φέρει ηλεκτρονικό για να σου κάνει δουλειές που θα μπορούσε να σου κάνει και ο ηλεκτρολόγος. Τώρα, αν ο πρώτος θα τις κάνει καλύτερα-φθηνότερα κτλ. δεν το γνωρίζω. Τείνω υπέρ του ηλεκτρονικού, αλλά εξαρτάται πάρα πολύ από την αρχική συμφωνία και το πως κατανεμήθηκαν οι αρμοδιότητες. Ηλεκτρολόγος μηχανικός επιβλέπων δεν υπάρχει;

 

Το 3ο το έπιασα καλά; Περιμένεις απ' τον σιδερά να τραβήξει καλώδια από το κτήριο στην εξώπορτα;

Link to comment
Share on other sites

:lol:, γελάω, αλλά έχω κλάψει πολύ για τέτοιες καταστάσεις! :)

Λοιπόν, πρώτον και κύριον, δεν θα τους ξαναπάρεις. Δυστυχώς έτσι είναι η ζωή, με αυτούς τέλειωσες.

 

Μόνο οι μηχανικοί, αφού κλείσουμε την δουλειά, ξεκινάμε αυθορμήτως το τρέξιμο στον Δήμο, στο ΙΚΑ, στην Αρχαιολογία, στο Δασαρχείο, στην Εταιρία ύδρευσης - Αποχέτευσης, στην Πολεοδομία κλπ κλπ κλπ. Νομίζουμε ότι και οι άλλοι κάνουν το ίδιο...

 

Αμ δε, όλοι οι άλλοι, μόλις κλείσουν την δουλειά κοιτάνε πως θα την σκαπουλάρουν και πως θα χρεώσουν ως εξτρά εργασία κάθε τι που δεν ήταν μέσα στην προσφορά, πως θα αλλάξουν τον τρόπο επιμέτρησης, πως θα αναθεωρήσουν τις τιμές μονάδος.

 

Τώρα, πως εμείς οι κακομοίριδες και αφελείς θα βάλουμε τα γυαλιά στους καπάτσους και τους μάγκες; Δεν γίνεται, το παιχνίδι είναι χαμένο πριν την σέντρα...

 

Ειλικρινά, δεν ξέρω να προτείνω λύση. Μόνο φωνές, τσαμπουκά, μην πληρώνεις, καψόνια, δοκιμές αν λειτουργούν τα συστήματα κλπ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

:lol:, Μόνο οι μηχανικοί, αφού κλείσουμε την δουλειά, ξεκινάμε αυθορμήτως το τρέξιμο στον Δήμο, στο ΙΚΑ, στην Αρχαιολογία, στο Δασαρχείο, στην Εταιρία ύδρευσης - Αποχέτευσης, στην Πολεοδομία κλπ κλπ κλπ. Νομίζουμε ότι και οι άλλοι κάνουν το ίδιο...

 

Αυτά ξαναγράψτα για να τα εμπεδώσουμε.

Αυτά τα τρεξίματα και οι διαδικασίες θα εμπεριέχονται στην ''νόμιμη αμοιβή''?

Δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται από τις συμφωνίες που έχουν κάνει με τον εργολάβο,

το καλυτερο είναι ο καθένας τα καλώδια και τις εργασίες του,

πολλές φορές όμως οι ηλεκτρολόγοι τα παιρνάνε όλα γιατί είναι πιο οικονομικοί ή γιατί οι δόκτωρες ηλεκτρονικοί φοβούνται να πιάσουν κομπρεσεράκι μη σπάσει κανένα νύχι , εκεί αρχίζουν τα προβλήματα που περιγράφεις και η λύση είναι η παρακάτω....

 

Μόνο φωνές, τσαμπουκά, μην πληρώνεις, καψόνια, δοκιμές αν λειτουργούν τα συστήματα κλπ...

:evil:

 

που να έχεις στο έργο και 2-3 υδραυλικούς , εκεί να δεις πανηγύρι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, καλό κουράγιο καταρχήν!

Στο ψητό τώρα : τις περισσότερες από τις δουλειές ηλεκτρονικών τις κάνουν και απλοί ηλεκτρολόγοι- μιλώντας πάντα για απλά συστήματα cctv, τηλέφωνα κτλ. Οι πρώτοι συνήθως είναι πιο φτηνοί, δεδομένου ότι δίνουν προσφορά για μεγαλύτερη εργολαβία (ενίοτε λίγο πιο τσαπατσούληδες ) οπότε αν πρόκειται για ένα σχετικά απλό έργο είσαι καλυμμένος.

 

Αν θέλεις τη γνώμη μου βέβαια, καλλίτερα ο καθένας να ασχολείται με αυτά που ξέρει καλά αλλά αυτό είναι μεγάλη κουβέντα...Σε έργο που παρακολουθώ αυτή τη στιγμή έχουμε τρία διαφορετικά συνεργεία ηλεκτρολόγων-ηλεκτρονικών και δεν υπάρχει θέμα ποιος κάνει τι...Ό,τι κι αν επιλέγεις κάθε φορά πάντως, πιστεύω ότι είναι απαραίτητο κάθε φορά να ξεκαθαρίζεται εξαρχής τι ευθύνες έχει ο καθένας και να ενημερώνονται όλες οι πλευρές γι' αυτό καθώς και για τις συνέπειες σε περίπτωση "παρανόησης".

 

ΥΓ: Πολλές φορές οι ηλεκτρολόγοι που έχουν χάσει την εργολαβία των ασθενών πχ, "ξεχνούν" να αφήσουν σι μπι , αναμονές κοκ. Από την άλλη μεριά όμως κι οι ηλεκτρονικοί, επαναπαύονται ότι κάποιος άλλος κάνει τη "λάντζα" γι' αυτούς κι εμφανίζονται μόνο στο τέλος για τερματισμούς κτλ. Λάθος το ένα αλλά λάθος και το άλλο. Οπότε θέλει κυνηγητό , ο μηχανικός να είναι από πάνω και φυσικά ενημέρωση ότι τέτοια λάθη πληρώνονται!

Link to comment
Share on other sites

1. Εχει μαρκάρει ό ηλεκτρολόγος τά καλώδια, ποιό είναι τί?

Αν όχι καλώς ό ηλεκτρονικός γκρινιάζει. Μπορεί νά τά βρεί ό ηλεκτρονικός

αλλά θά τού πάρει κάμποσο χρόνο. Εγώ σέ τέτοιες περιπτώσεις ή ζητάω extra

λ7 ή περιμένω από τόν ηλεκτρολόγο νά τά ξεμπερδέψει.

 

Κακοτεχνίες κάνουν καί οί δύο πάντως καί έν γνώσει τους.

 

Σέ δυσμενή θέση καί πιό εκτεθειμένος είναι ό ηλεκτρονικός διότι βασίζεται

πάνω στήν καλωδίωση πού έχει κάνει ό ηλεκτρολόγος καί όταν κάτι δέν

παίζει καλά στά ηλεκτρονικομπιουτεροεπικοινωνιακά τό χέσιμο πάει

συστημένο-express στόν ηλεκτρονικό.

 

 

2. Τό ξεκαθαρίζουν από τήν αρχή. Σκαψίματα μπορούν νά κάνουν καί οί δύο.

Συνήθως ό καθένας είναι υπεύθυνος γιά τήν στερέωση-εγκατάσταση τών

συσκευών πού έχει αναλάβει.

 

3. Αναμονές κλπ καί ό,τι έχει νά κάνει μέ εγκαταστάσεις συνήθως τό κάνει ό

ηλεκτρολόγος. Ανάθεσέ το σέ όποιον από τούς δύο θές.

 

Τέτοια συμβαίνουν μεταξύ διαφορετικών συνεργείων. Ξεκαθάρισε τά

πράγματα από τήν αρχη. Παρακολούθησέ τους γιά νά έχεις μιά ιδέα

γιά τό τί κάνουν.

 

Στοίχημα: 1.50 ότι ό ηλεκτρολόγος έχει βάλει κάποιο κινέζικο(?)

καλώδιο 60 Ohm πού κάνει γιά όλα, κάμερες-τηλεοράσεις κλπ. ή/καί

οτι υπάρχει τουλάχιστον 1 κλέμα ή απλή ένωση μέ μονωτική σέ

coax ή twisted pair. Μονό αποδεκτό.

 

Alexpap, καλά λές, αλλά ας πληρώνουν στήν ώρα τους...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας....

 

Τι να ξεκαθαρίσω από την αρχή;... Νόμιζα ότι τα είχα ξεκαθαρίσει! Είχα φωνάξει από την πρώτη στιγμή τον ηλεκτρονικό και του είπα "θέλω αυτά και αυτά τα συστήματα, συννενοήσου με τον ηλεκτρολόγο τι αναμονές θέλεις να σου βγάλει". Όλα φάινονταν ότι βαίνουν καλώς μέχρι που ήρθε ο ηλεκτρονικός και άρχισε τα παράπονα. Από τότε (Ιούνιος) παιδευόμαστε....

 

Πάντως, όχι, ο ηλεκτρολόγος δεν είχε μαρκάρει τα καλώδια, τα βρήκε ο ηλεκτρονικός...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη την απάντηση την έδωσες μόνος σου στο τελευταίο post σου. Απο τη στιγμή που μπλέχτηκε ο ένας στη δουλειά του άλλου ήταν επόμενο πως κάπου εκεί πήγαινε το όλο πράγμα(για τις αναμονές λέω που είπες να συννενοηθούν μεταξύ τους). Όπως είπε ο el_goofy συναγερμό και θυροτηλεόραση μπορεί κάλιστα να τα αναλάβει και να τα τελειώσει ένας ηλεκτρολόγος (αρκεί να είναι γνώστης βέβαια) αν δεν είναι δεν αναλαμβάνει ούτε τα καλώδια να ρίξει γιατί κατά 99% θα κάνει λάθος και θα έχει και την ευθύνη μετά.

 

Τώρα έτσι όπως έγινε η κατάσταση όπως είπε και κάποιος προηγούμενος τελείωσες με τους συγκεκριμένους, προσπάθησε να τελειώσεις με όσο λιγότερη ψυχολογική φθορά και για την επόμενη φορά θα ξέρεις τι πρέπει να κάνεις και τί να αποφύγεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.