Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρέχουσα τιμή συντελεστών λ, ΕΤΑ και ΕΚΚΟ


Recommended Posts

  • 11 months later...

Τις αμοιβές τις είχα περάσει όμως πριν ισχύσει το νέο λ στο σύστημα αμοιβών του τεε και δεν έχω ολοκληρώσει ακόμα την πληρωμή.

Μέσα στο "Κύριες Εργασίες / Επεξεργασία Εργασιών" μου τις δείχνει με το παλιό λ.

Θα πρέπει να μπω μέσα στην κάθε εργασία και να αλλάξω το λ από "2009 Δ' ΤΡΙΜΗΝΟ" σε "2012 Α' ΤΡΙΜΗΝΟ";

Και ξανά "Υποβολή στο ΤΕΕ για υπολογισμό";

Σε παρόμοια περίπτωση πρόκειται να πληρωθούν σημερα επιβλέψεις σε οικοδομική άδεια που η μελέτη είχε γίνει και πληρωθεί το 2009, αλλάζοντας τα παλιά λ με τα σημερινά μόνο για τις επιβλέψεις, σε συνεννόηση με την πολεοδομία. Με το φπα όμως τι γίνεται? Τότε ήταν 19% και τώρα είναι 24%. Στην ίδια δήλωση στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ (που είχε δημιουργηθεί το 2009 και είναι σε κατάσταση ενδιάμεσης υποβολής) υπάρχουν και οι μελέτες (με τα παλιά λ) και οι επιβλέψεις (με τα νέα λ). Η τιμή όμως του φπα στα βασικά στοιχεία της δήλωσης είναι η ίδια αναγκαστικά για όλες τις εργασίες, κι έτσι θα τυπωθεί το pdf. Στην προκειμένη περίπτωση έχω αφήσει το παλιό φπα (19%) που ίσχυε όταν πληρώθηκαν οι μελέτες. Αποτελεί πρόβλημα που θα φαίνεται στη δήλωση ο παλιός φπα για όλες τις εργασίες? Ή δεν παίζει κανένα ρόλο από τη στιγμή που ο φπα δηλώνεται στην ομάδα έργου και πληρώνεται ούτως ή άλλως με βάση την συμφωνηθείσα αμοιβή που δηλώνω με συντελεστή 24% που ισχύει σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ πως δεν έχει πρόβλημα αφού στην ΑΠΥ θα έχει ΦΠΑ 24%

Βέβαια μπορείς να κλείσεις το έργο σβήνοντας τι επιβλέψεις, εκτός αν δεν μπορείς να σβήσεις εργασίες,  και να κάνεις ένα άλλο μόνο για τις επιβλέψεις οπότε θα έχεις σωστό ΦΠΑ. Αλλά νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος.

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.