Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετάβαση από μισθωτός σε ελεύθερος επαγγελματίας


MirrorX

Recommended Posts

καλησπερα σας,

διαβασα τον οδηγο των νεων μηχανικων, εψαξα κι εδω στο φορουμ αλλα και γενικοτερα αλλα δε διαφωτιστηκα ιδιαιτερα...

το θεμα μου ειναι το εξης -> πριν 1 χρονο περιπου ξεκινησα ως μισθωτος σε μια εταιρεια. μολις γραφτηκα στο τσμεδε (περιπου 9 μηνες πριν) η εταιρεια αρχισε να μου πληρωνει τις εισφορες (ικα+τσμεδε, ενω πριν πληρωνε μονο ικα). τωρα σταματησα ως μισθωτος και θα ξεκινησω ως "εξωτερικος συνεργατης". για να γινει αυτο πρεπει να κανω εναρξη..ομως για να κανω εναρξη θελω ασφαλιστικη ενημεροτητα...αυτη τη στιγμη εχω πληρωμενες εισφορες μεχρι τελος δεκεμβριου.

1)γνωριζει κανεις μεχρι ποτε πρεπει να ειναι πληρωμενες οι εισφορες μου για να μπορεσω να κανω εναρξη?

 

και επισης,

2)τα ενσημα μου απο το ικα (απο το οποιο και θα πρεπει να κανω διαγραφη πλεον) τι γινονται? (εκτος απο τους 3 μηνες που μου πληρωναν ικα απο την εταιρεια, στο παρελθον εχω ξανα-εργαστει και εχω ενσημα για περιπου 1.5 χρονο)

 

ευχαριστω!

 

[Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ]

Link to comment
Share on other sites

1) Αν δεν έχεις κληθεί να καταβάλεις τις εισφορές του επόμενου εξαμήνου τότε λογικά μπορείς να πάρεις ασφαλιστική ενημερότητα.

2) Τα ένσημα δεν θα τα χάσεις μιας και υφίσταται διαδοχική ασφάλιση. Οπότε υπολογίζονται κανονικά στα συντάξιμα.

Link to comment
Share on other sites

MirrorX, κάθε τέλος του χρόνου το λατρεμένο ΤΣΜΕΔΕ ταχυδρομεί την ασφαλιστική ενημερότητα... Νομίζω ότι με αυτήν θα είσαι καλυμένος στην έναρξη... (γιατι πάνω στην ενημερότητα γράφει ότι έχει νομική ισχύ μέχρι 31/12/11)

 

Τα ένσημα δεν τα χάνεις...

Link to comment
Share on other sites

@MirrorX :

 

Ακριβώς και εγώ, ήμουν ασφαλιστικά ενήμερος μέχρι 31/12. Μπορείς κανονικότατα να πάρεις ασφαλιστική ενημερότητα (χρειάστηκα την προηγούμενη βδομάδα εγώ για θεώρηση βιβλίων στη ΔΟΥ).

 

Αν βαριέσαι να κατεβαίνεις Κολοκοτρώνη, πάρε τηλέφωνο στο calling center (έτσι το λένε αυτοί) των ΚΕΠ και πες τους να σου εκδόσουν μία για να πας να την πάρεις από αυτούς (στο ΚΕΠ της περιοχής σου). Εγώ έτσι παίρνω πια, δεν στήνομαι στις ουρές.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σε ολους.

 

Απο 1/3, η εταιρια που δουλευω αποφασισε να μου προτεινει να σταματησει να με εχει ως μισθωτο κ να με κανει με μπλοκακι. Αντιμετωπιζει προβληματα κ ηδη χρωστα 3 μηνες σε ολους τους εργαζομενους. Προτεινε ηδη στο υπολοιπο προσωπικο 3 μηνες ανευ αποδοχων κ σε εμενα μπλοκακι. Προσπαθει να κοψει απο παντου για να αντεξει. Δουλευω 2,5 χρονια στην εταιρια κ θελω να ρωτησω τα εξης:

 

1) Ποσος πρεπει να ειναι ο μισθος μου για να μην εχω απωλειες; (ΤΣΜΕΔΕ, ΦΠΑ, κρατησεις κλπ)

Ισχυει δλδ οτι για να μη χασω τπτ κ να μεινω στα ιδια πρεπει να παιρνω:

 

(ΜΙΣΘΟΣ*14μηνες)/12μηνες + ΜΙΣΘΟΣ*23% - ΜΙΣΘΟΣ*20% + ΤΣΜΕΔΕ ανα μηνα ;;;;

 

οπου [ΜΙΣΘΟΣ*23%] ο ΦΠΑ που πρεπει να αποδιδω, [ΜΙΣΘΟΣ*20%] ο φορος που αποδιδει η εταιρια για μενα στο κρατος.

 

 

2) Λογικα επειδη πρεπει να γινει μια οικιοθελης αποχωρηση θελω να ρωτησω τι γινεται με την αποζημιωση μου

 

3) Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να με απασχολησει κ πρεπει να διευκρινισω, γιατι το λογιστηριο μου τα μασαγε νομιζω.

 

 

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1. Η σωστή σχέση είναι :

 

(ΜΙΣΘΟΣ*14μηνες)/12μηνες + [(ΜΙΣΘΟΣ*14μηνες)/12μηνες]*23% - [(ΜΙΣΘΟΣ*14μηνες)/12μηνες]*20% + ΤΣΜΕΔΕ ανα μηνα

 

Τώρα όταν λέμε μισθός, εννοούμε τις καθαρές αποδοχές προσαυξημένες κατά ένα ποσό που κρίνεις ότι αντιστοιχεί στον φόρο που θα πληρώσεις λόγω φορολογικής κλίμακας, ώστε να λαμβάνεις σε ετήσια βάση το ίδιο ποσό με τώρα.

 

2. Επιπλέον, αν ο εργοδότης σου αποφασίσει να λήξει την - πλέον - συνεργασία σας, δεν θα δικαιούσαι αποζημίωση, οπότε στις οικονομικές απαιτήσεις σου θα πρέπει να το συνυπολογίσεις. Προφανώς, αν παραιτηθείς, τυπικά δεν δικαιούσαι καμία αποζημίωση - στο πνεύμα καλής πίστης, που συνήθως θέτουν

 

Κάνε προσεχτικές κινήσεις, γιατί πολλοί εργοδότες εφαρμόζουν αυτή την τακτική για να γλυτώσουν τις αποζημιώσεις λόγω απόλυσης. Βάζουν τους μηχανικούς να υπογράψουν οικειοθελή παραίτηση, τους έχουν για κανά μήνα με μπλοκάκι και μετά απλά τους ανακοινώνουν παύση συνεργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο nikmmech...ετσι το ειχα υπολογισει αλλα δεν το εγραψα σωστα.

 

και τι εννοεις με το:

Τώρα όταν λέμε μισθός, εννοούμε τις καθαρές αποδοχές προσαυξημένες κατά ένα ποσό που κρίνεις ότι αντιστοιχεί στον φόρο που θα πληρώσεις λόγω φορολογικής κλίμακας, ώστε να λαμβάνεις σε ετήσια βάση το ίδιο ποσό με τώρα.

 

...διλημμα...αλλα εκμεταλευονται καταστασεις

 

thanx

Link to comment
Share on other sites

...διλημμα...αλλα εκμεταλευονται καταστασεις

 

 

 

Τι καταστάσεις να εκμεταλευτούν. Εδώ φαίνεται ότι πρόκειται για "προβληματική κατάσταση" η οποία δύσκολα θα πάει μπροστά και στην οποία δύσκολα θα τηρηθούν όσα τυχόν συμφωνηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Τι καταστάσεις να εκμεταλευτούν. Εδώ φαίνεται ότι πρόκειται για "προβληματική κατάσταση" η οποία δύσκολα θα πάει μπροστά και στην οποία δύσκολα θα τηρηθούν όσα τυχόν συμφωνηθούν.

 

Ακριβώς αυτό θα έγραφα... "Βρωμάει" η υπόθεση "πιστόλι". Εγώ θα πρότεινα στον φίλο να αρνηθεί την αλλαγή και να παραμείνει μισθωτός για όσο τον κρατήσουν (ώστε να έχει να λαμβάνει και αποζημίωση όταν τον απολύσουν) καθώς επίσης να ψάχνει από τώρα για άλλη δουλειά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.