Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβολική κατάληψη στο ΤΣΜΕΔΕ την Τετάρτη από τους μηχανικούς


ΙΦΠ

Recommended Posts

Γνωριζει κανείς αν η κατάληψη θα επεκταθεί και στον τομέα Έκδοσης των Εγγυητικών Επιστολών;;

Πρέπει οπωσδήποτε να παραλάβω εγγυητική συμμετοχής. Δεν φτάνει που το κέντρο είναι απροσπέλαστο απο συγκοινωνιακής απόψεως, θα πρέπει να υποστώ μια ενδεχόμενη κατάληψη που κατ' ουσίαν απλά θα προσθέσει και άλλη καθυστέρηση στο πρόβλημα δυσλειτουργίας του ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασικά όλα γίνονται για τα αποθεματικά.

 

Ναι ναι ξέρω οι υπάλληλοι του ΤΣΜΕΔΕ βαράν υπερωρίες και δεν κοιμούνται τα βράδια μιας και δουλεύουν σαν σκυλιά. Μόλις εχθές ένας υπάλληλος πήγε στο νοσοκομείο με συμπτώματα υπερκόπωσης.

Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να παίρνουν διπλό μισθό.

Όσο για τα αποθεματικά προτείνω να τα ελέγχει απόλυτα ο πρόεδρος του ΤΕΕ και τα κέρδη να τα μοιράζονται οι μηχανικοί δεκαετίας και άνω.

Τέλος για την οικονομική εξυγίανση του ΤΣΜΕΔΕ προτείνω οι νέοι μηχανικοί να πληρώνουν διπλάσιες εισφορές μιας και όπως φαίνεται βγάζουν όλο και πιο πολλά χρήματα.

Σύμφωνα με επίσημη έρευνα το 1960 κάποιος νέος μηχανικός έβγαζε μόλις 3000 με 4000 δρχ (9 με 12 ευρώ) το μήνα ενώ σήμερα περίπου 500 ευρώ. Αυτό σημαίνει πως ο μισθός του αυξήθηκε κατά 5000% .

 

Τέλος προτείνω να προσληφθούν ακόμα 500 άτομα στο ΤΣΜΕΔΕ με κριτήριο τον βαθμό συγγένειας τους με υπαλλήλους του ΤΜΕΔΕ και με συνδικαλιστές του ΤΕΕ μιας και άτομα με τέτοια προσόντα δεν πρέπει να χαραμίζονται σε άλλες υπηρεσίες. Ας σταματήσει επιτέλους τούτος ο ευλογημένος τόπος να τρώει τα παιδιά του…..(εδώ φεύγει το 1ο δάκρυ εξαιτίας της συγκίνησης)

 

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΟΥ ΤΜΕΔΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ.

ΕΜΠΡΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΕ ΜΗΝ ΣΚΥΒΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός μίλησε για το κέντρικο? Μήπως εννοείτε την υπερδημόσια υπηρεσία Κολοκοτρώνη 4? :confused::razz: Συμφωνώ με Myri 100%. Να ξύνονται με το νόμο...

 

Όποιος τρέχει δε ξέρει και απαραίτητα που πάει, βλέπε GAP.

 

Δε ξέρω αν είναι λίγοι, αυτό που βλέπω εγώ είναι τις θέσεις πιασμένες, και όταν φτάσει η σειρά σου, υπαλλήλους να ρωτούν ο ένας τον άλλο για το τί θα κάνουν.

 

κ. tpanag. Όσες φορές αναγκάστηκα να πάω στο κεντρικό, βλαστήμησα την ώρα και τη στιγμή, κάθε φορά, είναι η χειρότερη εμεπιρία μου στο δημόσιο, κάθε φορά και χειρότερα.!

 

Ναι το ΤΣΜΕΔΕ δεν είναι άξιο να χαρακτηρίζεται "ευρωστο"

- Δεν ασφαλίζει εργασία άλλα ιδιότητα.

- Έχει μη ανταποδοτικές εισφορές.

- Η μηχανογράφιση του είναι απαρχαιωμένη.

- Έχει αγοράσει δική του τράπεζα που υποστηρίζει e-Banking και πάλι μας αναγκάζει να τρέχουμε με τα εντάλματα στο χέρι στην ΕΤΕ.

- Ενώ έχει λεφτά, αργεί να πληρώσει τους φαρμακοποιούς με αποτέλεσμα ο φαρμακευτικός σύλλογος να μας έχει στη μαυρη λίστα και να μη δέχεται να πληρώνουμε μόνο τη συμμετοχή.

- Στην επαρχία δε βρίσκει γιατρούς για να συνεργαστεί.! Μιλάμε σοβαρά ότι το ΤΣΜΕΔΕ μας εξυπηρετεί...Έλεος

 

Πραγματικά δεν έχω λόγια για το ταμείο μας. Ρε σεις τηλέφωνο παίρνεις και δε το σηκώνει κανείς, να τρελαθούμε δηλαδή...

 

Όχι κατάληψη, τις πόρτες να ανοίξουμε μέχρι να εξυπηρετηθούμε. Και εθελοντική εργασία δίνω αν χρειάζονται.

 

--Επειδή δηλώνω φοιτητής, μη μερωτήσει κανείς γιατί πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ. Προλαβαίνω και του λέω πήγα για δουλειά της μάνας μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα συμμετάσχω, το θεωρώ αστείο. Ούτε στα ραδιόφωνα δεν θα ακουστεί. Χρειάζονται σοβαρές δράσεις, όπως πχ οι φαρμακοποιοί. Ουρές στα φαρμακεία και κάθε μέρα, όλη μέρα στα κανάλια. Πιστεύω όμως ότι το ΤΕΕ έχει καθυστερήσει και το πουλάκι πέταξε. Να 'μαστε καλά να τον θυμόμαστε....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στην Θεσσαλονίκη θα γίνει καμία κατάληψη;

Μιας και είμαι κατά της επαφής των αποθεματικών με ανθρώπινα κύτταρα λέω να πάω και να σαμποτάρω την κατάληψη , δηλαδή να μπω με τον φύλακα και να κλειδώσω από μέσα :P:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πάει 4 φορές από τον Ιούλιο, θα σου πω ότι οι υπάλληλοι είναι όντως λιγότεροι από τους μισούς αυτών που θα έπρεπε και δε σηκώνουν κεφάλι....

μπορεί στο ισόγειο ..... γιατί στους ορόφους απλά δε σηκώνουν τα τηλέφωνα

 

σκασίλα μου για τους stage συγγενείς τους, έχουν άπειρους άλλους που ξύνονται

Link to comment
Share on other sites

μπορεί στο ισόγειο ..... γιατί στους ορόφους απλά δε σηκώνουν τα τηλέφωνα

 

Για τον 1ο μιλάω ("εισφορές"). Στους ορόφους απλά δεν υπάρχει πλέον (σχεδόν) ψυχή... Για τους stage έχεις άδικο. Αν το Ελ. Δημόσιο δουλεύει στοιχειωδώς τα τελευταία χρόνια, χάρη σε αυτούς δουλεύει (και είμαι κατηγορηματικός σε αυτό), άσχετα με το τι αλλαγή συμπεριφοράς ίσως παρουσιάζαν αν και όταν γίνονταν μόνιμοι και αυτοί. Απλά τώρα που έφυγαν αυτοί, ίσως "ζορίστηκαν" απότομα οι μόνιμοι και δε βγαίνει η δουλειά (όντως όμως είναι λίγοι σε αρκετά πόστα που θα έπρεπε).

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι πως οι stage προσλήφθηκαν με διαφανείς διαδικασίες και αξιοκρατικά κριτήρια :P

 

ε, οι μόνιμοι με την κατάληψη θα ξεκουραστούν

(έπρεπε να γινει Παρασκευή για να γίνει 3μερο)

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι πως οι stage προσλήφθηκαν με διαφανείς διαδικασίες και αξιοκρατικά κριτήρια :P

 

Δεν έχει τελικά και μεγάλη σημασία βρε myri πως προσλήφθηκαν... Σημασία έχει ότι για κάποιους λόγους (ευνόητους-βλέπε ίσως προσδοκία μονιμοποίησης) έβγαζαν δουλειά. Πολλή δουλειά για τα μέτρα του Δημοσίου. Μιλάμε για "θέσεις" ούτως ή άλλως με ημερομηνία λήξης και αμοιβές αστείες. Ε τώρα τους έδιωξαν και αυτούς, άλλες προσλήψεις δια της "ευθείας οδού" δεν κάνουν και τη δουλειά μας δε μπορούμε να κάνουμε... Μου θυμίζει το σκηνικό με την προκύρηξη της Κτηματολόγιο Α.Ε. πέρυσι το Φθινόπωρο για Τοπογράφους με 6μηνες συμβάσεις οι οποίοι θα υποστήριζαν τα προσωρινά γραφεία Κτηματογράφησης. Ήρθε ο Ραγκούσης εν τω μεταξύ στο υπουργείο και την ακύρωσε για να γίνει (υποτίθεται) ξανά ...μέσω ΑΣΕΠ. Τρίχες. Απλά τα γραφεία έμειναν με ελλιπή στελέχωση και κινδυνεύουν οι μελέτες να αχρηστευθούν και να απαξιωθούν δεδομένης και της απίστευτης κωλυσιεργείας στην ανάθεση της Β' φάσης... Καλή είναι η αξιοκρατία και η ψυχρή αντικειμενικότητα, αλλά εκεί που επιβάλλεται και χρειάζεται. Τα μόρια από τα 2 μεταπτυχιακά και τα 3 παιδιά, δεν εξασφαλίζουν ότι δε θα αποδειχθεί "κηφήνας" κάποιος κατά την ...6μηνη σύμβασή του με έναν φορέα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.