Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Σύσταση Οριζόντιας και Κάθετης Συνιδιοκτησίας


roylafant

Recommended Posts

καλησπέρα θα ήθελα να ξέρω με ποιο τρόπο μπορώ σε οικόπεδο ιδιοκτησίας του συζύγου η δυόροφη οικοδομή που θα χτίσουμε να ανήκει και στους ένας όροφος στον ένας και ένας στον άλλο. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με οριζόντιες και κάθετες συνιδιοκτησίες.

Επειδή το οικόπεδο είναι του συζύγου, θα πρέπει να γίνει παραχώρηση αφού χτιστεί η οικοδομή.

Οποιοσδήποτε συμβολαιογράφος μπορεί να σας κατατοπίσει σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση όμως θέλουμε να πάρουμε δάνειο και μπορώ μονό εγώ γίνεται να μπει και στα δυο ονόματα πριν την έναρξη των εργασιών ώστε να μου δοθεί το δάνειο με ευνοϊκούς όρους

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομική άδεια βγαίνει στο όνομα του οικοπεδούχου.

Λογικά πρέπει να παραχωρηθεί ποσοστό του οικοπέδου σε εσάς πριν ξεκινήσετε τη διαδικασία έκδοσης οικοδομικής άδειας.

Το ιδιοκτησιακό δεν είναι θέμα μηχανικού και εξακολουθεί να ισχύει η αρχική μου συμβουλή: Ένας συμβολαιογράφος μπορεί να σας κατατοπίσει σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνετε σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας κ ο σύζυγός σας θα σας δωρίσει-πωλήσει τα ποσοστά του πριν πάρετε το δάνειο, αλλά ΑΦΟΥ βγει η άδεια

 

Συμβουλευτείτε συμβολαιογράφο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γηπεδο εκτος σχεδιου 4 στρεμματων.

2 μεζονετες εφαπτομενες με καλλυμενο το συντελεστη δομησης.

1 αδεια οικοδομης.

κατοχη 50% σε καθε ενα απο τους δυο ιδιοκτητες.

πειτε μου σας παρακαλω αν μπορει να γινει συσταση οριζοντιου η καθετου ιδιοκτησιας.

αν ο ενας λαβει την μια μεζονετα μπορει να παρει ρευμα μονο για αυτην η θα ελεγχθει ολο το ακινητο αφου η αδεια ειναι μια?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας είμαι φοιτητής Πολιτκός μηχανικός Ε.Μ.Π.Απο τα λίγα που ξέρω ειναι ότι:

Ο σύζυγος θα συστήσει με συμβολαιογραφικό έγγραφο που θα μεταγραφεί στο οικείο υποθηκοφυλακείο οριζόντια ιδιοκτησία στο οικόπεδο.Στο εν λόγω συμβόλαιο θα πρέπει να

περιγράφεται λεπτομερώς η μέλλουσα οικοδομή δηλαδή ο αριθμός των ορόφων και η επιφάνεια κάθε ορόφου.Στο ίδιο συμβολαιογραφικο έγγραφο θα έχει προσδιορίσει

το ποσοστό συνιδιοκτησίας στο έδαφος κάθε διηρημένης μελλούσης ιδιοκτησίας(ορόφου) .

Εν συνεχεία θα μεταβιβάσει με νέο συμβόλαιο ή και με το ίδιο το ποσοστό συνιδιοκτησίας στο έδαφος

με το δικαίωμα προσδοκίας ανέγερσης της μελοντικής οικοδομής στον όροφο που επιθυμεί

να δώσει στην σύζυγο του.

Έτσι όταν οικοδομηθούν και οι δύο όροφοι ο ένας όροφος θα ανήκει αποκλειστικά στην σύζυγό του και ο άλλος στον ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα, ξεκίνησα την ανέγερση μιας οικοδομής 5όροφης με πυλωτή και υπόγειο, είμαι στο στάδιο του σοβά. Η οικοδομή αυτή είναι οικογενειακή. Το οικόπεδο είναι στο όνομα της μάνας μου και έμεινε έτσι ύστερα απο καθοδήγιση της συμβολαιογράφου. Στο σημείο που είμαστε σήμερα στους σοβαδες μας κάλεσε να καθορίσουμε τα σπίτια ποιός θα παρει τι και βγήκε ένα ¨κουστούμι" σε συμβολαιογραφικα έξοδα περίπου 7000Ε. Θα ήθελα να ρωτήσω ήταν καλύτερα απο οικονομικης άποψης το οικόπεδο να είχε διαμοιραστει πριν την ανέγερση της πολυκατοικίας και η άδεια να είχε βγει συνολικα σε όλους ή τώρα όπως το κάνει η συμβολαιογραφος. Μου έχει δημιουργηθεί η αίσθηση οτι μας κορόϊδεψαν. Οι τιμές για αυτά τα συμβολαιογραφικά έξοδα είναι ίδιες και σταθερές ή μπορεί ο αυμβολαιογράφος να έχει τιμοκατάλογο δικο του;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.