Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εργαζομενος σε ιδιωτικη εταιρεια-απουσια λογω ασθενειας


panos_auk

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους!

 

Μια ερωτηση παιδια...δουλευω σε ιδιωτικη εταιρεια με μπλοκακι, ειμαι πολιτικος μηχανικος. Απουσιασα 2 ημερες απο τη δουλεια μου λογω ασθενειας, εχω παρει χαρτι απο τον γιατρο που με εξετασε και θελω να ρωτησω τι δικαιουμαι να πληρωθω για αυτες τις μερες...?Τιποτα, τη μιση αμοιβη ή ολοκληρη? οποιος γνωριζει και μπορει να βοηθησει θα του ημουν υποχρεος...Επισης αν δεν ειναι κοπος μπορει να μου πει καποιος τι θα συνεβαινε αν δεν δουλευα με μπλοκακι αλλα με κανονικη υπαλληλικη σχεση?ετσι για να ξερω...

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Με καθε επιφυλαξη

 

αν δουλευες με πρόσληψη νομιζω για τις τρεις πρωτες μερες σε πληρωνει ο εργοδότης και μετα το ΙΚΑ. ( ή μηπως το ΤΣΜΕΔΕ; Νομιζω το ΙΚΑ, δε ξερω τι και πως... )

 

Με το δελτίο υποτιθεται οτι δεν εισαι μονιμος υπαλληλος. Οποτε θες πας - φευγεις, η δουλεια να βγαινει... Υποτιθεται οτι δεν εχεις σταθερο ωραριο...

 

ΥΓ Δεν ημουν ποτε μισθωτος οποτε γραφω τι ακουω...

Δεν ειχα ποτε πρόβλημα με τις αναρρωτικές και το μισθό μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

 

Μια ερωτηση παιδια...δουλευω σε ιδιωτικη εταιρεια με μπλοκακι, ειμαι πολιτικος μηχανικος. Απουσιασα 2 ημερες απο τη δουλεια μου λογω ασθενειας, εχω παρει χαρτι απο τον γιατρο που με εξετασε και θελω να ρωτησω τι δικαιουμαι να πληρωθω για αυτες τις μερες...?Τιποτα, τη μιση αμοιβη ή ολοκληρη? οποιος γνωριζει και μπορει να βοηθησει θα του ημουν υποχρεος...Επισης αν δεν ειναι κοπος μπορει να μου πει καποιος τι θα συνεβαινε αν δεν δουλευα με μπλοκακι αλλα με κανονικη υπαλληλικη σχεση?ετσι για να ξερω...

 

Ευχαριστω.

 

 

Eαν ήσουν κανονικός μισθωτός (δηλ. με πρόσληψη κλπ) ο εργοδότης θα έπρεπε να σου καταβάλει το 1/2 των αποδοχών για τις δύο ημέρες.

Τώρα όμως που είσαι μεν μισθωτός άλλα όχι " κανονικός " ο εργοδότης καταβάλει από όλες τις αποδοχές έως και τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Σωτήρης.

 

Άλλαξε πρόσφατα ο νόμος για το <3 ημερών που σου καλύπτε εξ' ολοκλήρου ο εργοδότης. Τώρα για τις δύο πρώτες, πληρώνει τα 1/2 (λείπεις 2, πληρώνεσαι τη μία εν ολίγοις).

 

(Αναφέρομαι στο καθεστώς των μισθωτών και όχι με ΑΠΥ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.