Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευή παραθύρου σε τοίχωμα


 
omorfh

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι

Σε στατικό έλεγχο σε πολεοδομία μου ζητήσαν να βάλω στον ξυλότυπο οροφής υπογείου λεπτομέρεια όπλισης ανοίγματος σε τοιχείο επειδή έχω κάποια παράθυρα. Βέβαια στον υπολογισμό όπου έχω ανοίγματα έχω υπολογίσει δοκάρι από πάνω και το τοιχείο θα είναι κάτω από το άνοιγμα.

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να βρω ένα τέτοιο αρχείο λεπτομέρειας για να το βάλω στον ξυλότυπο? Ευχαριστώ πολύ.

 

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε διάβασε το παρόν θέμα, θα βρεις τόσο σχέδια όσο και κατασκευαστικές φωτογραφίες.

 

Επίσης διάβασε και το θέμα Ανοίγματα σε τοίχωμα υπογείου

 

Και για ευρύτερη ενημέρωση το θέμα Οπλισμός συζευγμένων τοιχείων

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με τον τρόπο που έχεις κάνει την επίλυση και τον ξυλότυπο δεν θέλει λεπτομέρεια.

 

Το ξέρω αλλά μου το ζήτησε στον έλεγχο η πολεοδομία οπότε πρέπει να το βάλω αναγκαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία σου ζητάει ουσιαστικά να ελέγξεις τις σχέσεις 18.10 και 18.11 του ΕΚΩΣ για να δεις εάν χρειάζεται διασδιαγώνιος και μετά κάνεις το σχήμα 18.24 με ή χωρίς διασδιαγώνιο ανάλογα τι θα σου βγει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ nik.

Αφού στο μοντέλο έχει υπολογίσει τοίχωμα-δοκό-τοίχωμα τότε θέλει μια λεπτομέρεια αυτού του πράγματος (κακώς για εμένα).

Αν δεν έχεις δώσει αριστερά και δεξιά του ανοίγματος κολώνες τότε δείξε την λεπτομέρεια όπως δείχνει το Σχ Σ18.25 του ΕΚΩΣ, την δοκό που έχεις μελετήσει ψηλά και το τοίχωμα κάτω από το άνοιγμα.

Αν έχεις δώσει όμως κολώνες, τότε σχεδίασε όπως είναι το μοντέλο σου.

Μήπως όμως δεν κατάλαβε πως στο μοντέλο έχεις υπολογίσει την πραγματική κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Εχω διαφωνία με συνάδελφο σχετικα με παραθυρο σε τοίχωμα, εγώ συνηθως εκανα οπή με περιμετρικα κρυφουποστηλωματα για οπλισμο, 0.70χ- 0.75y διαστασεις παραθύρου

ο συνάδελφος θέλει δοκαρί  με παράθυρο υψος 2.20

Τελικά ποιο είναι το  σωστό ?

( το δο κάρι είναι 0.60 cm μήκος)

Θα ήθελα μια απάντησσ παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοιχωμα υπογειου;Αν ναι τοτε ο ΕΚΟΣ εχει διαταξη για το πως θα γινει (&18.5.8  )

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Βάσει EC υπάρχει πρόβλεψη για το ποσοστό που μπορεί να καταλαμβάνει μία τρύπα (για παράθυρο) σε τοίχωμα ανωδομής (πχ στον πυρήνα μιας σκάλας);

Στον ΕΚΩΣ υπήρχε πρόβλεψη για διάτασξη οπλισμού περιμετρικά της τρύπας. Στον EC έχουμε κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.