Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή παραθύρου σε τοίχωμα


 
omorfh

Recommended Posts

Σε παλιότερη αντίστοιχη περίπτωσή μου, εγώ απάντησα πως πρέπει να ελεγχθεί.

"Συνάδελφός" όμως απάντησε, μπροστά μου, πως δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά του είπε να προσέξει και να κάνει αδιατάρακτη κοπή.

Σε ερώτηση δική μου, αν γνωρίζει τον επιπλέον οπλισμό (που τον αναγράφει και ο κανονισμός στο κάτω κάτω) μου λέει "έλα μωρέ, και μόνο οι δύο κρυφοκολώνες να ήταν έφταναν!!!!"

Αυτό άκουσα και εξαφανίστηκα. Ούτε και ξέρω τι έκαναν. Και δεν με ενδιαφέρει αν τους πέσει και στο κεφάλι.

Αφού κανένας δεν δίνει σημασία γιατί να δώσω εγώ.... τσαντίστηκα που το θυμήθηκα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά τί να σας πω...Εμένα μου είπαν ότι ο άλλος μηχανικός είπε να γίνει στη μέση του τοιχώματος η οπή γιατί στα άκρα υπάρχουν τα κρυφουποστυλώματα και στη μέση ένας αδρανής οπλισμός,οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.Οι διαστάσεις του τοιχώματος είναι 1,60*0,25.Το παράθυρο θέλει η πελάτισσα να γίνει 0,50*0,50.

Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν έκανε άλλους υπολογισμούς ο μηχανικός αλλά μια φορά επιπλέον οπλισμό στην οπή δε ζήτησε.Εγώ σκέφτομαι ότι ανοίγοντας τρύπα σε οποιοδήποτε κύριο δομικό στοιχείο μιας κατασκευής μειώνεις την αντοχή του και πόσο μάλλον σε κολώνα και τοίχωμα που έχουν πάνω κάτω την ίδια σημασία για την οικοδομή.Δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Η οπή των τοιχωμάτων οφείλει να περιβάλλεται από συγκεκριμένο οπλισμό, όπως λέει η §18.5.8 του ΕΚΩΣ. Αν μπορείς ανοίγοντας την τρύπα να προσθέσεις και τον απαιτούμενο οπλισμό, δεν έχεις πρόβλημα. Αν δεν μπορείς, δεν ανοίγεις την τρύπα...

 

Δεν έχει σημασία τι λέει ο κάθε συνάδελφος, και μάλιστα ανώνυμα, αυτός που βάζει υπογραφή και σφραγίδα με όνομα και επώνυμο οφείλει να μεριμνήσει για την ορθότητα των επιλογών.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ευθύνη άμεση και έμμεση εσύ ας κάνουν ότι θέλουν. Να διασφαλιστείς όμως μέσω κάποιου τρόπου πχ ημερολόγιο έργου ή κάποια υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τί να σας πω...Εμένα μου είπαν ότι ο άλλος μηχανικός είπε να γίνει στη μέση του τοιχώματος η οπή γιατί στα άκρα υπάρχουν τα κρυφουποστυλώματα και στη μέση ένας αδρανής οπλισμός,οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Όχι και αδρανής ο οπλισμός της διπλής εσχάρας. Η συμπεριφορά των τοιχείων είναι καμπτοδιατμητική. Η καμπτική εξασφαλίζεται με τα κρυφουποστυλώματα και τον μεταξύ τους μοχλοβραχίονα. Η διατμητική εξασφαλίζεται με την εσχάρα αυτή σε συνδυασμό με την περίσφιγξη που προσφέρουν οι σιγμοειδείς συνδετήρες και μαζί αντιμετωπίζουν τον λοξό εφελκυσμό.

 

Πέραν του ότι η περιοχή όπου ζητείται να γίνει η οπή (ισόγειο) εμπίπτει στην λεγόμενη κρίσιμη περιοχή η οποία έχει αυξημένες απαιτήσεις πλαστιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Το κτήριο είναι τοιχωματικό ή μικτό;

Τι ρόλο παίζει το συγκεκριμένο τοιχείο στην συνολική δυσκαμψία;

Πόσους ορόφους έχει το κτήριο;

 

Μερικά ερωτήματα που πρέπει να τα ξέρεις.

Τοποθετούμε κρυφουποστυλώματα για την παραλαβή της κάμψης.

Αν εσύ τώρα του κάνεις μια οπή στο ισόγειο, θα έχει την ίδια δυσκαμψία (που έχεις θεωρήσει στους υπολογισμούς ότι μπορεί να αναλάβει); Ή θα αρχίσει να δημιουργεί ρωγμές πάνω και κάτω από την οπή; (Θα λειτουργήσουν δηλαδή τα κρυφουποστυλώματα κανονικά σαν υποστυλώματα πολύ κοντά μεταξύ τους και το τμήμα του τοιχείου πάνω κάτω σαν υψίκορμη δοκός);

 

Με λίγα λόγια....πρόσεξε μην σου κάνει διατμητικά σχεδιάκια "Χ" σε κανένα σεισμό...

 

Αυτό που σου λέει ο ΑλέξηςΠΑΠ παραπάνω είναι το πιο σημαντικό...

Link to comment
Share on other sites

Οι μεγαλύτερες ^&*%$#@ που έχω δει και έχω ακούσει ήταν από εμπειρότερους από εμένα μηχανικούς. Καταρχάς κάτι τέτοιο δεν αποφασίζετε στο πόδι: άφησε οπή ή μην αφήνεις. Υπεύθυνος είναι πάντα ο μελέτητης και ο επιβλέπων. Σαφώς και με τα λίγα στοιχεία που δίνεις δεν μπορεί να δοθεί υπέυθυνη απάντηση, οπότε για λόγους ασφαλείας απορρίπτεται.

 

Αν γίνει η κατάλληλη μελέτη και μπορεί να γίνει έχει καλώς. Αν η μελέτη δείξει ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει και ο πελάτης επιμένει, τότε παραιτείσαι και ας το κάνει κάποιος άλλος "γάτος".

Link to comment
Share on other sites

Ερωτημα:

 

Σε καινουργια οικοδομη εχετε κατασκευασει ποτε τοιχωμα με ανοιγμα?

 

Αν ναι, το συμπεριλαβατε στη μελετη (με επιφανειακα πεπερασμενα) ή απλως κατα την κατασκευη εφαρμοσατε την ΕΚΩΣ18.5.8 ΣΧΗΜΑ18.23?

 

Κατασκευαστικα ειναι ευκολη διαμορφωση?

Link to comment
Share on other sites

Πολλάκις...

 

Στην απλούστερη μορφή δεν θέλει ανάλυση με πεπερασμένα, χρειάζεται όμως προσοχή σε ποια διατομή γίνονται οι έλεγχοι... Ως προς τα σίδερα, γίνεται πανικός! Δύσκολο σιδέρωμα, δεν συζητάμε για την δόνηση...

 

Δεν έχω φωτογραφία, ανεβάζω μία λεπτομέρεια από μελέτη:

post-33925-131887258274_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.