Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προδιαγραφές αποστάσεων ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων.


george

Recommended Posts

καλησπέρα και από εμένα. γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει νομοθεσία πέρα από τον ELOT HD384

για τις αποστάσεις και γενικότερα την χωροθέτηση των ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων? πχ πρίζες 25 εκατοστά από το έδαφος ή ο πίνακας 1.80 από το έδαφος?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν υπάρχουν συγκεκριμένα. Απλά σου ζητάει να είναι με τέτοιο τρόπο τοποθετημένα ώστε να αποφεύγονται οι μηχανικές καταπονήσεις και η υγρασία. Συνήθως εφαρμοζουμε τις παρακάτω συνθήκες.

 

Ρευματοδότες 50 εκ. από τελική στάθμη δαπέδου

Διακόπτες 1.20-1,30μ.

Ηλ. Πίνακες 1,50 η κάτω άκρη του, εκτός από τα ερμάρια

Εξωτερικά Καλώδια μέσα σε σιδηροσωλήνα για ύψος κάτω από 1,50 μ.

 

Ο παλιός ΚΕΗΕ διευκρίνιζε περισσότερα από το εξάμβλωμα που λέγεται ΗD384

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση ,

απλα το ειχα στο μυαλο μου καπως πιο συγκεκριμενο , εχω διαβασει ολο το HD384 και ακρη σε αυτο που θελω δεν εχω βγαλει. οποτε η νομοθεσια σε αυτο ειναι λιγο .......χάλια???

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση ,

απλα το ειχα στο μυαλο μου καπως πιο συγκεκριμενο , εχω διαβασει ολο το HD384 και ακρη σε αυτο που θελω δεν εχω βγαλει. οποτε η νομοθεσια σε αυτο ειναι λιγο .......χάλια???

 

Πάρε το βιβλίο του Μιλτ. Κάπου "Νέοι Κανονισμοί Εσωτ. Ηλεκτρ. Εγκαταστάσεων" που εξηγεί με απλά λόγια όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις από τον HD384 (α, ρε πατέρα, πάλι σου κάνω διαφήμιση, χαχα)

Link to comment
Share on other sites

cmkapos, μα τι διαφημιση... δε μπορειτε να τα δινετε τσαμπα στους νεους ηλεκτρολογους, γτ εγω μονο με του Ντακοπουλου ειμαι αλλα θελω και αλλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μιλούσα πριν κανά δίμηνο με φίλο στην Κύπρο που τώρα κατασκευάζει σπίτι, και μου έλεγε ότι εκεί οι σωλήνες του ηλεκτρικού δικτύου οδεύουν από το δάπεδο και ανοδικά προς τις διάφορες λήψεις και διακόπτες και δεν οδεύουν ψηλά στους τοίχους και καθοδικά όπως στην Ελλάδα.

 

Καθώς μου το έλεγε φανταζόμουνα το μπάχαλο που θα επικρατούσε στο δάπεδο από τις σωληνώσεις θέρμανσης, ύδρευσης και φυσικά ηλεκτρικού δικτύου.

 

Σήμερα τυχαία πετυχα το παρακάτω. Απολαύστε το :P

 

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μπετόν θα ρίξουν ρε παιδιά;! 1 με 1,5 μέτρο;! Σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν υδραυλικά που περνάνε πάνω από υδραυλικά και πάνω από όλα αυτά οδεύουν οι καλωδιώσεις!!!

 

Εγώ πάντως δεν είχα φανταστεί ποτέ αυτό το μπάχαλο γιατί είμαι εντελώς αντίθετος στην όδευση καλωδίων στο έδαφος. Δεν το σκεφτόμουν δηλαδή! Δεν βλέπω να κερδίζουμε κάτι σε θέμα ασφάλειας αλλά μόνο σε ευκολία εγκατάστασης και σε μέτρα καλωδίων. Πιστεύω ότι οι συνάδελφοι που εφαρμόζουν την συγκεκριμένη πρακτική να το κάνουν με πιο καλαίσθητο και ασφαλή τρόπο.

 

Αλλά το τι πιστεύει ο καθένας σηκώνει μεγάλη συζήτηση και είναι υποκειμενικό από την στιγμή που το επιτρέπει ο κανονισμός!

 

Η δικιά μου απορία είναι η εξής! Έστω ότι κάποια στιγμή αποφασίζουμε να κάνουμε μια ανακαίνιση, σε κάποια οικία ή σε κάποιο μαγαζί. Να γκρεμίσουμε ένα τοίχο! Πως γίνεται η μεταφορά των πριζών και των διακοπτών; Καταργούνται τελείως;

Link to comment
Share on other sites

Η όδευση καλωδίων από το πάτωμα όσον αφορά οικία είναι καλή λύση. Υπάρχει θέμα με τη μεταφορά του διακόπτη ή της πρίζας σε πιθανή αλλαγή διαρρύθμισης, αλλά αφού όπως και να έχει μερεμέτι θα γίνει δεν είναι και μεγάλο πρόβλημα. Όσο για το μπετό δε πας εκεί που καβάλανε τα υδραυλικά τη θέρμανση, να περάσεις από πάνω και τα καλώδια. Πας πιο δίπλα, απλό είναι.

 

Στο βιντεάκι φαίνεται πως η σωλήνες θέρμανσης πάνε πάνω από υδραυλικά και δμιουργούνται σιφωνισμοί. Αυτό είναι πιο χοντρό λάθος κατά τη γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.