Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες πάνω στο HEPOS


Recommended Posts

Με HEPOS είχες οριζ. 0-2cm και υψομ. 10cm?Τι διαολο σε τριγωνομετρικό που χρησιμοποιήθηκε στον μετασχηματισμό έτυχες;Ειδικά στα υψόμετρα ξέρω ότι είμαστε στο 1μ. ακρίβεια με χρήση EGM2008.

Μονο η trimble που υλοποίησε το δίκτυο HEPOS απ'οτι έμαθα έχει τις μετρήσεις και έχουν κανει δικό τους γεωειδές μέχρι να δωθεί το επίσημο απο την Κτηματολόγιο.Βέβαια η τριμπλε είναι εκτός ανταγωνισμού διότι πουλάει τους δέκτες από 30-50% ακριβότερα σε σχέση με τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Πατάμε το κουμπί και βγαίνει μια χοντρή......."

Εκεί κατάντησε η γεωδαισία!!

Ο πάσα εις παίρνει ένα black box και κάνει "τοπογραφικούλια"!!

Και μετά αρχίζουν οι ερωτήσεις: "Δε παίρνω το Η που έχει το τριγωνομετρικό. Τι κάνω λάθος?? Τι είναι το ορθομετρικό υψόμετρο?? γιατί έχω τόση διαφορά?? Τοπογράφοι βοηθήστε!!"

Και μετά "χαλιέστε" όταν τοπογράφοι κάνουν κανένα διώροφο!!!!

No further comments, γιατί θα γίνω πολύ κακός!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...
  • 9 years later...
On 2/1/2011 at 6:11 PM, atsimeri said:

 

Εύλογες ερωτήσεις.

1) Σου δίνει ελλειψοειδή υψόμετρα. Εσύ χρειάζεσαι ορθομετρικά υψόμετρα. Συνεπώς δεν είναι τα υψόμετρα που θέλεις!

 

2) Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε τόσο γενική ερώτηση αλλά το μόνο σίγουρο είναι οτι συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια!

 

3) Ναι εχεις τη δυνατότητα εάν στο μέλλον υπάρξει αξιόπιστο μοντέλο Γεωειδούς για όλη την Ελλάδα στο ελειψοειδές και datum του HEPOS ή αν εσύ ο ίδιος διαβάσεις αρκετή Γεωδαισία και θεωρία GPS και κάνεις μετρήσεις στα ΓΥΣ και φτιάξεις επιφάνεια (πολυώνυμο) διόρθωσης για την περιοχή που θέλεις. Και τα σχετικά.

Νομίζω αγαπητέ συνάδελφε, έχεις κάνει πολλά για το γεωειδές...Όπως επίσης και για επεξεργασία GNSS...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ξεθάφτηκε το θέμα,

έχει κανείς εμπειρία με τις σημερινές υπηρεσίες RTK του HEPOS;

Πλέον υποστηρίζει multi-constellation (GPS-GLONASS-GALILEO-BEIDOU) αλλά μου είπαν μόνο single-base προς το παρόν.

Πάντως στο post-processing έχουν κάνει αλλαγές στο format και παρόλο που κατέβασα rinex v2.11 δεν μου το διάβαζε το Spectrum Survey.

Επίσης κατέβασα ένα αρχείο rinex v3.03 το οποίο περιείχε και τις εφημερίδες όλων των σχηματισμών αλλά στο rtklib διάβαζε μόνο τους gps-glonass.

Εχει κανείς εμπειρία;

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgosv said:

Μιας και ξεθάφτηκε το θέμα,

έχει κανείς εμπειρία με τις σημερινές υπηρεσίες RTK του HEPOS;

Πλέον υποστηρίζει multi-constellation (GPS-GLONASS-GALILEO-BEIDOU) αλλά μου είπαν μόνο single-base προς το παρόν.

Πάντως στο post-processing έχουν κάνει αλλαγές στο format και παρόλο που κατέβασα rinex v2.11 δεν μου το διάβαζε το Spectrum Survey.

Επίσης κατέβασα ένα αρχείο rinex v3.03 το οποίο περιείχε και τις εφημερίδες όλων των σχηματισμών αλλά στο rtklib διάβαζε μόνο τους gps-glonass.

Εχει κανείς εμπειρία;

 

Συνάδελφε δες λίγο:

 

Πλέον υποστηρίζει multi-constellation (GPS-GLONASS-GALILEO-BEIDOU) αλλά μου είπαν μόνο single-base προς το παρόν.

Δηλαδή ρώτησες και το HEPOS δεν υποστηρίζει σε όλους τους σχηματισμούς VRS, MAC + FKP; Μόνο σε GPS τα υποστηρίζει όλα; Ακούγεται περίεργο...

 

Πάντως στο post-processing έχουν κάνει αλλαγές στο format και παρόλο που κατέβασα rinex v2.11 δεν μου το διάβαζε το Spectrum Survey.

Προσπάθησε να ανεβάσεις εφημερίδες ακριβείας. Επίσης, υπάρχουν γεινιά δύο αρχεία το .o και το .d. Ανέβασε και τα δύο.

 

Επίσης κατέβασα ένα αρχείο rinex v3.03 το οποίο περιείχε και τις εφημερίδες όλων των σχηματισμών αλλά στο rtklib διάβαζε μόνο τους gps-glonass.

Μήπως το rtklib δεν υποιστρίζει τα πολύ νεότερα Beidou+Galileo;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, peresiadis said:

Δηλαδή ρώτησες και το HEPOS δεν υποστηρίζει σε όλους τους σχηματισμούς VRS, MAC + FKP; Μόνο σε GPS τα υποστηρίζει όλα; Ακούγεται περίεργο...

Ναι μου είπαν ότι οι υπηρεσίες RTK παρέχονται μόνο single-base από τότε που έκαναν την αναβάθμιση.

8 ώρες πριν, peresiadis said:

Προσπάθησε να ανεβάσεις εφημερίδες ακριβείας. Επίσης, υπάρχουν γεινιά δύο αρχεία το .o και το .d. Ανέβασε και τα δύο.

Επισυνάπτω τα αρχεία παραγγελιών. Το πρώτο είναι rinex v2.11 και το δεύτερο v3.03. Έχει μεσα και τα άλλα αρχεία που λες αλλά δεν τα διαβάζει το πρόγραμμα μου.

Το rtklib είναι open-source και υποστηρίζει όλα τα συστήματα.

Order_1.zip Order_2.zip

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, giorgosv said:

Ναι μου είπαν ότι οι υπηρεσίες RTK παρέχονται μόνο single-base από τότε που έκαναν την αναβάθμιση.

Επισυνάπτω τα αρχεία παραγγελιών. Το πρώτο είναι rinex v2.11 και το δεύτερο v3.03. Έχει μεσα και τα άλλα αρχεία που λες αλλά δεν τα διαβάζει το πρόγραμμα μου.

Το rtklib είναι open-source και υποστηρίζει όλα τα συστήματα.

Order_1.zip 141.96 kB · 1 download Order_2.zip 214.53 kB · 1 download

Συνάδελφε, κατέβασες εφημερίδα ακτιβείας; 

Όπως σου είπα, έχεις κανε΄να αρχείο με κατάληξη .d;

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ρωτάω εγώ, άλλο μου απαντάς.

Τι να την κάνω την εφημερίδα ακριβείας; Εδώ λέμε δεν διαβάζει το αρχείο rinex, στην εφημερίδα ακριβείας θα κολλήσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.