Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παθητική πυροπροστασία - Πότε απαιτείται ;


amouriki

Recommended Posts

Καλησπέρα, σε κτιριο με αδεια του 1990  στο οποιο εχει γινει τακτοποιηση-αλλαγη χρηση της υπογειας αποθηκης σε καταστημα, μου ζητηθηκε απο την πυροσβεστικη υπηρεσια αντιγραφο της παθητικης απο πολεοδομια το οποιο ομως ειναι εξαφανισμενο απο το φάκελο. στο σημειο αυτο η Π.Υ ζητησε να συνταξω εγω παθητικη για τον οροφο που με αφορα!! Μηπως υπάρχει καποια νομοθεσια η οποια δειχνει απαλλαγη απο αυτο? Ευχαριστώ πολύ. Πρόκειται για πρακτορειο οπαπ

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα!

 

Παθητική πυροπροστασία σε υπόσκσαφο κτήριο με χρήση κατοικία: 

 Θα μπορούσε έξοδος κινδύνου να θεωρηθεί συρόμενη μπαλκονόπορτα που βγάζει σε ανοιχτό υπαίθριο χώρο;;

 

Ευχαριστώ!!

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι έξοδοι κινδύνου θα πρέπει να είναι ανοιγόμενες και όχι συρόμενες. Η πυροσβεστική (ότανέκανε ελέγχους) δεν δεχόταν κάτι τέτοιο ως έξοδο. Βέβαια όταν έχουμε τέτοιο πληθυσμό που να επιβάλλεται η π΄΄ορτα να ανοίγει προς τα έξω, τότε έχει λογική. Διαφορετικά (άποψή μου) δεν νομίζω ότι έχει διαφορά ή δε θυμάμαι κάπου να το απαγορεύει.

Τώρα αν ο υπαίθριος χώρος είναι αρκετά μεγάλος (πχ όχι μια αυλή) ή υπάρχει περιθώριο περαιτέρω διαφυγής τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κακώς έδωσα απάνηση (δεν έχω διαβάσει καλά ακόμα το νέο ΠΔ). Η συρόμενη έξοδος και ο υπαίθριος χώρος καθορίζονται με σαφήνεια στο νέο ΠΔ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 7 months later...

Παθητική πυροπροστασία για ΚΔΑΠ (σε παλιό κτιριο έτος 1999)  σε ποια κατηγορία το βάζουμε:

Γ. Συνάθροιση κοινού  (πιστεύω εδώ είμαι)

Δ. Εκπαίδευση 

Ε. ΥΓΕΙΑ και ΠΡΟΝΟΙΑ που είναι το απέκλεισα γιατί λέει για παιδιά <5 ετών

Ευχαριστώ

Edited by χαιδω
Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρειάζεται αλλαγή χρήσης (για οποιοδήποτε λόγο έχει εκδοθεί η υφιστάμενη άδεια) θα πας με το ΠΔ 41/2018 και κατηγορία ΥΓΕΙΑ και ΠΡΟΝΟΙΑ ...εξαιρείται η περίπτωση η υφιστάμενη οικ. άδεια να έχει εκδοθεί για τη συγκεκριμένη χρήση (και κατηγορία) οπότε πας με ΠΔ 71/88.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν πας με το ΠΔ 41/2018 τότε το ΚΔΑΠ (για παιδιά άνω των 5 ετών) ανήκει στην Εκπαίδευση:

''Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται τα κτίρια ή τμήματα κτιρίων για διδασκαλία, όπως ..... κέντρα δημιουργικής απασχόλησης για παιδιά άνω των 5 ετών ....''

Για κάτω των 5 ετών ανήκει στην Υγεία και Πρόνοια.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.