Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παθητική πυροπροστασία - Πότε απαιτείται ;


amouriki

Recommended Posts

3 λεπτά πριν, dib said:

Επειδή χρειάζεται αλλαγή χρήσης (για οποιοδήποτε λόγο έχει εκδοθεί η υφιστάμενη άδεια) θα πας με το ΠΔ 41/2018 και κατηγορία ΥΓΕΙΑ και ΠΡΟΝΟΙΑ ...εξαιρείται η περίπτωση η υφιστάμενη οικ. άδεια να έχει εκδοθεί για τη συγκεκριμένη χρήση (και κατηγορία) οπότε πας με ΠΔ 71/88.

Ευχαριστώ, έχω κάνει αλλαγή χρήσης, θα πάω με το ΠΔ41/2018. Μήπως ξέρεις η μέγιστη απροστάτευτη όδευσης διαφυγής πόσο είναι;

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Elec Sakis said:

Εάν πας με το ΠΔ 41/2018 τότε το ΚΔΑΠ (για παιδιά άνω των 5 ετών) ανήκει στην Εκπαίδευση:

''Στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται τα κτίρια ή τμήματα κτιρίων για διδασκαλία, όπως ..... κέντρα δημιουργικής απασχόλησης για παιδιά άνω των 5 ετών ....''

Για κάτω των 5 ετών ανήκει στην Υγεία και Πρόνοια.

μου φαίνεται ποιο λογικό. Η μέγιστη απροστάτευτη όδευσης διαφυγής πόσο είναι;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, χαιδω said:

Ευχαριστώ, έχω κάνει αλλαγή χρήσης, θα πάω με το ΠΔ41/2018. Μήπως ξέρεις η μέγιστη απροστάτευτη όδευσης διαφυγής πόσο είναι;

Αν θυμάμαι καλά 15μ για μια έξοδο και 30-35μ για 2 ή περισσότερες εξόδους.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, χαιδω said:

Σε περιπτωση που η μεγιστη οδευση διαφυγης ειναι μεγαλυτερη απο αυτη που πρεπει τι γινεται;

Σ' αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να τοποθετηθούν σε ενδιάμεσα τμήματα αυτοκλειόμενες πόρτες (με τζάμι) και δείκτη πυραντίστασης τουλάχιστον 30 min, σε απόσταση το μισό της επτρεπόμενης, δηλ. περίπου ανα 7-8μ

ΥΣ

Μου κάνει εντύπωση πως έχει γίνει αλλαγή χρήσης χώρου χωρίς να έχει εγκριθεί παθητική πυροπροστασία ...η οποία γίνεται εκ των υστέρων!

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, dib said:

Σ' αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να τοποθετηθούν σε ενδιάμεσα τμήματα αυτοκλειόμενες πόρτες (με τζάμι) και δείκτη πυραντίστασης τουλάχιστον 30 min, σε απόσταση το μισό της επτρεπόμενης, δηλ. περίπου ανα 7-8μ

ΥΣ

Μου κάνει εντύπωση πως έχει γίνει αλλαγή χρήσης χώρου χωρίς να έχει εγκριθεί παθητική πυροπροστασία ...η οποία γίνεται εκ των υστέρων!

είμαι στην έκδοση αδείας, βγήκε η προέγκριση, είμαι στο στάσιο έκδοσης της αδείας. Πρώτα θα πάρω την άδεια (δεν ελέγχεται η παθητική από πολεοδομία) και μετά θα πάω πυροσβεστική, αλλά θέλω να ξέρω τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση και τι θα μου ζητηθεί από πυροσβεστική ή ενδεχομένως να  το  βάλω στην άδεια από την αρχή. Αν υπάρχουν παρατηρήσεις μετά κάνω αναθεώρηση της αδείας;

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, χαιδω said:

είμαι στην έκδοση αδείας, βγήκε η προέγκριση, είμαι στο στάσιο έκδοσης της αδείας. Πρώτα θα πάρω την άδεια (δεν ελέγχεται η παθητική από πολεοδομία) και μετά θα πάω πυροσβεστική, αλλά θέλω να ξέρω τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση και τι θα μου ζητηθεί από πυροσβεστική ή ενδεχομένως να  το  βάλω στην άδεια από την αρχή. Αν υπάρχουν παρατηρήσεις μετά κάνω αναθεώρηση της αδείας;

Για να πάρεις την άδεια, σίγουρα απαιτείται (μεταξύ άλλων) εγκεκριμένη παθητική και ενεργητική της χρήσης του χώρου οι οποίες θα αναρτηθούν στο e-άδεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα. Σε υφιστάμενο εκπαιδευτήριο (οικοδ. άδεια 1974 και τακτοποιήσεις Ν.4178 παλαιότητας προ του 1982 με υπαγωγή το 2015) πρόκειται να γίνει ανακαίνιση με εργασίες μικρής κλίμακας. Λόγω υπέρβασης προϋπολογισμού εργασιών μικρής κλίμακας, θα εκδοθεί οικοδομική άδεια Κατηγορίας 3. Ως υφιστάμενο προ του 1989, θα μελετηθεί με βάση την Πυροσβεστική Διάταξη 16/2015. Θα ήθελα να ρωτήσω, εκτός από το Πιστοποιητικό Πυροπροστασίας, απαιτείται και Μελέτη Παθητικής σε αυτή την περίπτωση?

Edited by michat
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σε όλους και όλες! Πρόκειται να γίνει προσθήκη κατ' επέκταση σε κτίριο με οικοδομική άδεια 1968. Το κτίριο αυτό αποτελεί αποθήκη κάποιας βιομηχανίας παραγωγής νερού και πλαστικών η οποία είναι παλιά και έχει μελετηθεί με την Φ15/2006 . Γνωρίζω ότι σε περίπτωση προσθήκης ακολουθείς την παλιά νομοθεσία και όχι αυτήν που ισχύει τώρα για νέα κτίρια, άρα θα πρέπει να μελετήσω με την Φ15/2006 ( μιας και είναι μέρος βιομηχανίας και όχι ανεξάρτητη εμπορική αποθήκη ). Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1) Δε βρίσκω παθητικά μέτρα στη νομοθεσία, ούτε δείκτες πυραντίστασης , ούτε εξόδους διαφυγής ....

2) Θέλουν η προθήκη να γίνει με μεταλλικό σκελετό και τέντα! Τι γίνεται στη περίπτωση αυτή με το 1)  ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.