Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παθητική πυροπροστασία - Πότε απαιτείται ;


amouriki

Recommended Posts

Γιάννη κανένα απο τα δύο ιδρύματα (που καίγονται κάθε χρόνο στις 17 Νοέμβρη) δε διδάσκει αυτόνομα "παθητική πυροπροστασία".

Στο κάτω κάτω, πρόκειται περισσότερο για νομοθεσία παρά για επιστήμη.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου, η συγκεκριμένη μελέτη δεν χρησιμεύει πουθενά και για τίποτα, άσχετα αν έχει συνταχθεί απο την Πυροσβεστική Υπηρεσία.

Κι' αυτή την δουλειά της κάνει, για άλλους!!!!

 

Χαράσσονται κάποιες γραμμές στις κατόψεις των σχεδίων, και μοναδικός σκοπός είναι να αυξηθούν με κάτι ψίχουλα παραπάνω (σε σχέση με τις άλλες μελέτες) οι αμοιβές των πολιτικών μηχανικών και αρχιτεκτόνων (ανάλογα με την κατηγορία κτηρίου).

 

Θα μπορούσε να γίνει μια απλή αναφορά στη τεχνική έκθεση που καταθέτουν οι μηχανικοί, στη πυραντίσταση των δομικών στοιχείων που θα χρησιμοποιηθούν στο κτήριο, για την αποφυγή της μετάδοσης – εξάπλωσης της φωτιάς, εκτός περιγράμματος κτηρίου.

 

Όπως επίσης, δεν χρησιμεύει σε τίποτα η μελέτη & η επίβλεψη του χρονικού προγραμματισμού (μαλ....ς πάτερα), οι οποίες αντιστοιχούν περίπου στις αμοιβές της μελέτης & επίβλεψης των αρχιτεκτονικών του κτηρίου, με κάτι τρελές αμοιβές, ενώ οι μελέτες των Η/Μ των κτηρίων (που αναφέρονται στη κατανάλωση και διαχείρηση της ενέργειας) υπολογίζονται με ποσοστά προϋπολογισμού απο 3%- 12% (max για κλιματισμό), δίνουνε ψίχουλα σε σχέση με τις μελέτες των προαναφερομένων ειδικοτήτων.

 

Όλα γίνονται για την αύξηση της αμοιβής των πολιτικών μηχανικών και αρχιτεκτόνων (μηδέ εξαιρουμένων των τοπογράφων) κατά την έκδοση των οικ. αδειών.

 

Και όλα αυτά, με τις ευλογίες του τότε προοδευτικού προέδρου του ΤΕΕ την περίοδο '80 - '90, ΛΙΑΣΚΑ, γιατί δεν ήθελε τις άλλες (ενεργειακές) ειδικότητες, να εμπλέκονται στα πόδια των πολ. μηχανικών και αρχιτεκτόνων κατά την διαδικασία της έκδοσης οικ. άδειας.

 

Αποτέλεσμα;

Εν έτι 2011, η χώρα μας να καταναλώνει 2πλασιες και 3πλάσιες ποσότητες πετρελαιου σε ενέργεια (με περίπου ίδιους πληθυσμούς), απο τις Σκανδιναβικές χώρες!!!

 

Να τους χαιρόμαστε όλους αυτούς τους προοδευτικούς προέδρους του ΤΕΕ!!!!

 

Τώρα, πως την έχει γλιτώσει μέχρι σήμερα ο σημερινος προεδρος του ΤΕΕ και οι σύλλογοι των προαναφερόμενων ειδικοτήτων δεν τον έχουν κρεμάσει ακόμα στο Σύνταγμα, μάλλον για ΘΑΥΜΑ θα πρόκειται.

 

Γιατί ακούγεται, οτι είναι αυτός που απαίτησε όλες τις Η/Μ μελέτες σε κτήρια πάνω απο 50m2, δεν ξέρω αν ισχύει.

 

Αν όμως ισχύει, ΜΠΡΑΒΟ του!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Τώρα που τελείωσα, μπορείτε όλοι οι πολιτικοί μηχανικοί, αρχιτέκτονες και τοπογράφοι, να βγάλετε τις καραμπίνες και να τις αδειάσετε απάνω μου (για να ξεθυμάνετε).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου, η συγκεκριμένη μελέτη δεν χρησιμεύει πουθενά και για τίποτα, άσχετα αν έχει συνταχθεί απο την Πυροσβεστική Υπηρεσία.

 

Το μένος σου για του πολιτικούς σε έχει συνεπάρει, στα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ σε αρκετά αλλά σε αυτό έχει λάθος.

 

Η παθητική είναι πολύ βασική μελέτη για το σωστό και ασφαλή σχεδιασμό του κτηρίου. Αν δεν υπήρχε η παθητική να είσαι σίγουρος πως θα βλέπαμε κτήρια που σε περίπτωση φωτιάς δεν θα γλίτωνε κανένας.

 

Μπορεί σαν μελέτη να μην έχει κάτι σχεδιαστικά δύσκολο αλλά μιλάς (και εσύ και εγώ) μόνο για τις οδεύσεις που ζωγραφίζουμε ενώ η πραγματική μελέτη είναι η διαρρύθμιση των χώρων ώστε αυτές οι οδεύσεις να τηρούν τα όρια.

 

Η παθητική δεν είναι ουσιαστικά η καταγραφή που κάνουμε σαν εξυπηρέτηση στους φίλους μας του πολιτικούς και αρχιτέκτονες αλλά ο σχεδιασμός του κτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλα και ο νεος προεδρος ωραιο φρουτο.....

 

εισαι μηχανικος μπορεις αν υπογραφεις για 20000 τ.μ τεραστιες μελετες αλλα για να γινει ενεργειακος επιθεωρητης πρεπει νασαι 10ετιας....

 

ναι μη μας ψοφησουν οι ''ιερες αγελαδες'' του τεε και παθουμε τπτ....

στην ουσια εκοψε τους μηχανικους απο 90.000 α.μ και πανω αν δεν κανω λαθος...δλδ το 1/3 του τεε.....

 

αλλα φταιει το γεγονος οτι απο 90.000 και ανω ουτε το 1/5 δεν κατεβαινει να ψηφισει αν τους ψοφησει στο τεε

Link to comment
Share on other sites

@amouriki

εγώ σε θέματα πυρασφάλειας και πυροπροστασίας έχω βρει πολλές πληροφορίες στο http://www.firesecurity.gr στην σελιδα βιβλιοθήκη

ακόμα και διάφορες πρότυπες μελέτες πυροσπροστασίας που έψαχνες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως επίσης, δεν χρησιμεύει σε τίποτα η μελέτη & η επίβλεψη του χρονικού προγραμματισμού (μαλ....ς πάτερα), οι οποίες αντιστοιχούν περίπου στις αμοιβές της μελέτης & επίβλεψης των αρχιτεκτονικών του κτηρίου, με κάτι τρελές αμοιβές ....

μαλλον δεν έχεις καταλάβει τι είναι ο χρονικός προγραμματισμός

 

και γενικότερα, επειδή οι ΗΜ είναι κακοπληρωμένες πρέπει να καταργήσουμε και τις υπόλοιπες μελέτες

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν έχεις καταλάβει τι είναι ο χρονικός προγραμματισμός ....................

 

ναι έχω καταλάβει οτι είναι συντεχνιακές μελέτες του τότε προοδευτικού προέδρου Λιάσκα

 

εσύ myri αν έχεις καταλάβει κάτι άλλο επιστημονικό που δεν το καταλαβαίνω εγω (γιατί είμαι κουτός), πέστο στους άλλους συναδέλφου της ειδικότητάς μας (των ΗΜ) οι οποίοι είνα πολύ εξυπνότεροι απο εμένα και νάσαι σίγουρη οτι θα το καταλάβουν !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οκ εισαι της άποψης πως δεν χρειάζεται επίβλεψη τα κάνουν οι μάστορες

που πηγαινοέρχονται όπως και όποτε τους φωτίσει ο θέος

 

δεν έχεις άδικο στο 50% των έργων έτσι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Σε περίπτωση έκδοσης πιστοποιητικού πυροπροστασίας:

 

Παθητική απαιτείται να καταθέσω μαζί με τα άλλα δικαιολογητικά όταν έχω υφιστάμενο ή όταν έχω νέο κτίριο;

 

Διάγραμμα κάλυψης πότε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.