Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παθητική πυροπροστασία - Πότε απαιτείται ;


amouriki

Recommended Posts

τροποποιηση υπαρχοντος εννοεις αν σε νεο κτιριο κανω τροποποιησεις;

 

μην μπερδεψω το υπαρχον με το υφισταμενο :)

 

διαγραμμα καλυψης ποτε. τοπογραφικο;

Link to comment
Share on other sites

τροποποιηση υπαρχοντος εννοεις αν σε νεο κτιριο κανω τροποποιησεις; ΝΑΙ

 

μην μπερδεψω το υπαρχον με το υφισταμενο :)

 

διαγραμμα καλυψης ποτε. τοπογραφικο; Αν είναι για 1η φορά που βγαίνει οικ. άδεια στο οικόπεδο ναι, αν υπάρχει οικ. άδεια του κτηρίου και κάνεις αλλαγές, όχι

Link to comment
Share on other sites

θενξ dib!

 

μια διευκρινιση μονο. αν εχω πχ ταβερνα, στα δικαιολογητικα για εκδοση ππ καταθετω και τοπογραφικο;

 

εστω οτι πριν υπηρχε αλλο καταστημα (παλι ταβερνα πχ). απο τη στιγμη που γινεται νεος φακελος στην ΠΥ χρειαζεται εκ νεου τοπογραφικο κ καταθεση του;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

σε δικαστηριο υπήρχε αντιδικία μεταξύ γνωστής μου για την χρήση ενός ακινήτου που κατεδαφίστηκε που στην άδεια ήταν <<ΑΠΟΘΗΚΗ>>. Ηταν στην επαρχία στην Πελοπόννησο, εντός σχεδίου σε οικόπεδο χωρίς άλλο κτίσμα μέσα, και μάλιστα βγήκε και Προσθηκη καθύψος το 1999 πάλι <<ΑΠΟΘΗΚΗ>>. Ο αντίδικος τής γνωστής μου υποστήριζε ότι παρόλο τίς άδειες ήταν στην πραγματικότητα κατοικία δευτερεύουσα και επειδή είχε πολλά βιβλία λόγω εργασίας του  κλπ ήταν <<ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ>>. 

1. Για αυτο ακριβώς τον λόγο για να το τεκμηριώσει (ότι ήταν <<βιβλιοθηκη >> και όχι αποθηκη) ,υποιστήριξε ότι από την πολεοδομία χαρακτηρίσθηκε <<αποθήκη χαρτικών>> και απαιτήθηκε ειδική μελέτη πυροπροστασίας. Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο?

 

2. Βέβαια το <<αποθηκη χαρτικών>> υπάρχει μόνο στην μελέτη πυροπροστασίας όχι στο στέλεχος που αναφέρεται απλά <<ΑΠΟΘΗΚΗ>>. Και τότε δεν έπρεπε υποχρεωτικά να διαλέξει μία χρήση επιπλέον τής αποθήκης για να γίνει η μελέτη και διάλεξε αυτή?

 

3. Για <<ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ>> τι θα έπρεπε να βγάλει?

 

4. Αφού δεν ήταν αγρότης καθ επάγγελμα (καμία σχέση)  θα μπορούσε να βγάλει αγρότικη αποθήκη? (όπως πραγματικά ήταν?) ή κάτι παρεμφερές 

Link to comment
Share on other sites

κανείς?






Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτη η ερωτηση  με την "βιβλιοθηκη" καποιου καθηγητη -νομιζω-... ειναι "οικεια"

 

πρεπει να εχει αναφερθει προ τριετιας...αν θυμαμαι καλα...

 

φυσικα, δεν μπορει να υπαρξει απαντηση...σε υφισταμενη εκκρεμοδικια...

 

 

[το πλην δεν καταλαβα γιατι το εβαλε καποιος...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 

 

[το πλην δεν καταλαβα γιατι το εβαλε καποιος...]

ίσως διότι αυτά θα έπρεπε να είναι γνωστά από το άρθρο 11 του π.δ?

http://www.fireservice.gr/pyr/site/home/LC+Primary+Menu/Nomothesia/Piroprostasia/Nea/Warehouses.csp;jsessionid=0a5a5afa30d7446d731331f34b09ae12bda8ffa4087a.e38LaNiOa3yTb40LbheRa3ePa3eTe6fznA5Pp7ftolbGmkTy

 

Το ξέρω, όμως στην πραγματική ζωή έρχονται δυστυχώς συναδέλφοι σε δικαστήρια , με τελειώς διαφορετικές απόψεις, και κάνουν το άσπρο μαύρο πέρα από κάθε νομοθεσία , φόβο για ψευδορκία κλπ κλπ.

 

Για αυτο ρωτώ την γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς, αν απαιτείται Μελέτη Παθητικής Πυροπροστασίας για μια Κατοικία (προ του '55) στην οποία θα βγει Άδεια Αποκατάστασης για Προσθήκη Στέγης κλπ.

Θα χορηγηθεί και Βεβαίωση Παλαιότητας από Δήμο (άρα υφιστάμενη Κατοικία).

Έχω μπει και στη σελίδα της Πυροσβεστικής και δεν βρίσκω σχετική νομοθεσία για υφιστάμενη Κατοικία.

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδερφοι καλημέρα,

Έχω  ισόγειο κατάστημα  80 τ.μ. τριώροφης οικοδόμηση με άδεια του 94  και θα λειτουργήσει ως εστιατόριο με θεωρητικό πληθυσμό κάτω από 50 άτομα συγκεκριμένα 28 άτομα. Καταθέτοντας στην πυροσβεστική της περιοχή μου για πιστοποιητικό πυρασφάλειας, κατέθεσα και μελέτη παθητικής πυροπροστασίας για το κατάστημα-εστιατόριο, αφού στο φάκελο της πολεοδομίας δεν υπήρχε μελέτη παθητικής του κτιρίου.

Ο αξιωματικός της πυρασφάλειας όμως δεν δέχεται την παθητική μόνο του εστιατορίου , αλλά μου ζητάει να συντάξω μελέτη παθητικής ολόκληρου του κτιρίου. Ισχύει κάτι τέτοιο; Ποιος θα με αποκομιστεί το κόστος της μελέτης για ολόκληρο το κτίριο; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .     

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.