Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια για υπόστεγο


Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά συνάδελφοι τι μελέτες απαιτούνται για υπόστεγο?

Νομίζω

1. Αρχιτεκτονικά 3

2. Στατικά 4

3. Παθητική 2

4. Αποχέτευση 2

5. Ενεργητική 2

6. Τοπογραφικό

7. Περιβάλλοντος χώρου

 

Σε πολεοδομία μου λένε και ηλεκτρικά, ύδρευση. Δεν είναι παράλογο?

 

Το υπόστεγο σκοπεύει να το χρησιμοποιήσει για να βάζει το τρακτέρ κλπ. αγροτικά μηχ., δεν θα βγει η άδεια για κλειστή θέση στάθμευσης. Σωστά (αφού δεν είναι κλειστή)?

 

Και κάτι άλλο. Έχετε βγάλει άδεια υποστέγου (χωρίς άλλο κτίσμα) σε οικόπεδο εντός οικισμού? (τώρα μου ήρθε η απορία γιατί σε εντός σχεδίου δεν μου επέτρεψε η πολεοδομία και το έβγαλα σαν θέση στάθμευσης)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

σε εντός σχεδίου μου ζήτησε κάποιος ννα βγάλει μια άδεια ώστε να συνεθεί με το δίκτυο ύδρευσης.Αυτό κ μόνο τον ενδιαφέρει μου τοείπε χαρακτηριστικά θέλω να πάρω νερό.Μια άδεια τυπικά που να κατατεθεί στη πολεοδομία για να αρει την εγκριση.Οι αδειας εργασιών μικρής κλίμακας καλύπτουν καποια περίπτωση?γνωρίζει καποιος να με κατατοπίσει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα! θα ήθελα να μάθω την διαδικασία για κατοχύρωση ανοιχτής θέσης σταθμευσής στον ακάλυπτο. Τι έγγραφα απαιτούνται και ποια ειναι η αμοιβή? ισχύει η ελάχιστη αμοιβή σε αυτή τη περίπτωση? ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει κάποιος περιορισμός για την έκδοση οικοδομικής αδείας; Ηχρήση της θα είναι για την στέγαση οικοδομικών υλικών. Απαιτείται έγκριση από κάποιον φορέα και τι μελέτες απαιτούνται;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Link to comment
Share on other sites

Για την έκδοση οικοδ. αδείας απαιτείται κάποια προέγκριση από φορέα; Η χρήση του υποστέγου θα είναι για την προστασία υλικών οικοδομών κτλ

 

Μπορείς να βγάλεις κοινοτική άδεια έως 50τμ σε οικισμό κάτω απο 2000 κατοίκους απο τον δήμο.

Θα χρειαστείς πρώτα πράξη χαρακτηρισμού από το δασαρχείο και απαλλακτικό από την αρχαιολογία για εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα σας για νομιμοποίηση υπόστεγου με ξύλινα κατασκευη περίπου 50τ.μ. και τσίγκο για κάλυψη.

Το υπόστεγο βρίσκεται εντός σχεδίου σε οικόπεδο με μόνιμη κατοικία και άλλο ένα υπόστεγο που έχει νομιμοποιηθεί κολητά με αυτό.

Παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου πεί την διαδικασία νομιμοποίησης.

Είμαι νέα μηχανικός και χρειάζομαι βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.