Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ωπλισμός άνω πέλματος δοκού


 
terry

Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Τώρα με τον ΚΕΝΑΚ λόγω υπερβολικής μόνωσης 7εκ. και σοβά φυσικά αποφάσισα σε μια οικοδομή να έχω δοκούς και υποστυλώματα (Γ) πλάτους 20εκ γιατί αλλιώς θα ξέφευγα πολύ και δεν θα είχα περασια με τους τοίχους.

Σύμφωνα με τον ΕΚΩΣ επιτρέπονται 20άρια δοκάρια αλλά και 20άρια υποστηλώματα τύπου Γ με σκέλος νομίζω > 35εκ.

 

το θέμα είναι ότι στη διαστασιολόγηση το scada μου βγάζει σε ένα δοκάρι 2Φ20.

Μήπως θα ήταν καλύτερα να έβαζα 3Φ16 ή 3Φ18? Χωράνε? Θεωρητικά ναι, πρακτικά ίσως όχι. Σε ίδια δοκό στον τελευταίο όροφο μου βγάζει 4Φ14. Δεν ξέρω αν μπορεί να υπολογίσει οπλισμό σε 2 δέσμες.

 

Τα 2 Φ20 σίγουρα ικανοποιούν τις απαιτήσεις αλλά μου φάινονται λίγα σαν αριθμός. Από την άλλη ίσως είναι καλύτερα γιατί έτσι δε θα γίνεται χαμός στο υποστήλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μεγάλο πρόβλημα ο ΚΕΝΑΚ. Θα πρέπει να πούμε στις εταιρίες παραγωγής οπτόπλινθων να αυξήσουν το πλάτος ώστε να έρχονται περασιά οι τοίχοι με 25εκ δοκό. :)

 

Τέλος πάντων, από όσο υπολόγισα τα 3Φ16 αφήνουν οριακά ένα κενό 3,5εκ, όσο περίπου είναι η μέγιστη διάμετρος κόκκου.

Link to comment
Share on other sites

Charlie, κάπου έχει ξανασυζητηθεί εκτενώς (δεν θυμάμαι που), ο ΕΚΩΣ επιτρέπει πλάτος στοιχείων 20cm, αλλά προσωπικά δεν κατάφερα να βγάλω τέτοια άδεια, ει μη μόνον με q=1,5.

Τώρα, στο 20άρι δοκάρι, μια χαρά χωράνε τα 4Φ14 σε δύο δέσμες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.