Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ωπλισμός άνω πέλματος δοκού


 
terry

Recommended Posts

σωστο!

 

βεβαια και στην περιπτωση οπως οπλιζει το fespa παλι δεν εμπιπτουμε σαυτη τη διαταξη, διοτι εχουμε αγκυρωση και οχι ενωση οπλισμου.

 

καποια αλλη κατασκευαστικη λεπτομερεια/περιορισμος για τις δεσμες υπαρχει?

 

αν ειναι δεσμη 2 ραβδων αυτες τοποθετουνται πανω κατω( ή στο πλαι) και δενονται με συρμα, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται λίγο απίθανο να οπλίζει το FESPA με έναν συγκεκριμένο τρόπο, αποκλειστικά. Τουλάχιστον το δικό μου πρόγραμμα δέχεται κάθε πιθανό τρόπο όπλισης. Κι οστώσω, όταν σχεδιάζω ξυλοτύπους, έχω από δίπλα την διαστασιολόγηση και ελέγχω αν η όπλιση έχει γίνει όπως θέλω. Αν όχι, την αλλάζω. Το πρόγραμμα δεν έχει κρίση για να αξιολογήσει τις ιδιαίτερες δυσκολίες ή δυνατότητες που παρουσιάζει η κάθε περίπτωση. Εξάλλου υπάρχουν περιπτώσεις αγκυρώσεων που δεν καλύπτονται κάν (αναβολείς, αγκύρωση σε κρυφοδοκό ή στην πλάκα, απουσία αγκύρωσης (συνεχόμενος οπλισμός σε στύλο - δοκό)).

 

Λοιπόν, για τις δέσμες δεν ορίζονται πολλά... Γενικά τις χρησιμοποιώ αποκλειστικά για να διευκολύνω την σκυροδέτηση των δοκών και δεν έχω κάνει ποτέ δέσμη με περισσότερες από 2 ράβδους. Προφανώς είναι καλύτερα να είναι δεμένες πάνω - κάτω, αν και δεν θυμάμαι να απαγορεύεται ρητά η οριζόντια διάταξη. Δέσιμο με σύρμα χωρίς κάποια ιδιαίτερη επιμέλεια. Συχνά μου αρέσει να "ανοίγω" τα άκρα τους στις θέσεις αγκύρωσης, αλλά αυτό είναι προσωπικό βίτσιο...

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου ότι δεν κάνω περισσότερες από τρεις στατικές μελέτες Ο/Σ τον χρόνο... Κατά 70% διώροφα...

 

Πάντως δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει πρόγραμμα που δεν μπορεί να παραμετροποιήσει τον οπλισμό των στηρίξεων...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει πρόγραμμα που δεν μπορεί να παραμετροποιήσει τον οπλισμό των στηρίξεων...

 

πως το εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ να λάβει υπόψη τον οπλισμό από την μία δοκό μόνο, και από τις δύο, από καμία κλπ, ανάλογα με την βούληση του χειριστή του... σε σχέση -προφανώς- με την θέση αγκύρωσης των ράβδων.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, σε κάθε στήριξη θεωρεί ένα δεδομένο τρόπο συμμετοχής του οπλισμού; Ποιος είναι αυτός; Όλα τα σίδερα "μετράνε" πάνω/κάτω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.