Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατασκευή με λίγα ένσημα και μικρό κόστος


th_tsoukalas

Recommended Posts

Καλημέρα,

Πελάτισσά μου θέλει να κάνει μία ισόγεια κατοικία, εκτός σχεδίου με το μικρότερο δυνατό κόστος. Θα είναι 119τμ ώστε να πάει με συντελεστή 0,6. .......κατοικία τα 49τμ και τα υπόλοιπα 70τμ.....αγροτική αποθήκη (καθότι αγρότισσα) ώστε η κατοικία να μην χρειάζεται μελέτη ενεργειακής απόδοσης (!) και για να μειωθούν τα ένσημα.Επίσης ο εργολάβος της λέει ότι για να μειώσει το κόστος κατασκευής θα κάνει φέρουσα τοιχοποιία και δε θα κάνει πέδιλα αλλά ένα περιμετρικό δοκάρι και κάποια εγκάρσια.

1. Υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να μειωθούν τα ένσημα;

2. Στέκει στατική μελέτη χωρίς πέδιλα;

3. Μπορεί με οποιοδήποτε τρόπο κατασκευή 119τμ να έχει λιγότερα από 90 ένσημα;

Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και τα νεύρα τεντωμένα Help!!!

 

Παρακαλώ να προσέχετε τί ζητάτε και πώς εκφράζεστε - δεν επιτρέπεται να δημιουργούνται υποψίες παρανόμων πράξεων ss_sk

Link to comment
Share on other sites

Θεμελίωση χωρίς πέδιλα; Βεβαίως μπορεί να υπάρξει: γενική κοιτόστρωση! Πέρα από την πλάκα αν ο σκοπός είναι να μειωθούν τα ένσημα τότε υπάρχουν τα προκατ που αναφέρει ο/η mhakio καθώς και η σιδηροκατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή λέει ότι έχει ένα φίλο συνταξιούχο εργολάβο που θα τις χρεώσει μόνο τα υλικά, δηλαδή τούβλα και τσιμέντα που ξέρει να χτίζει ο τύπος. Οπότε δε θέλει να κάνει προκατασκευασμένο γιατί μπορεί να μειωθούν κάπως τα ενσημα από τη μεταλλική κατασκευή αλλά θα έχει μεγαλύτερο κόστος κατασκευής! Μπέρδεμα...

Πάντως με ένα γρήγορο υπολογισμό παίζει να βγούν τα ένσημα κάτω από 90-100; δεν νομίζω, ότι και να κάνει αφού αν το δηλώσει όλο ως κατοικία 119τμ βγάνουν πάνω από 160!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως λίγο που υπολόγισα για συνδυασμό κατοικίας-αποθήκης χωρίς σκελετό beton (φέρουσα τοιχοποιία) τα ένσημα βγαίνουν 65.

Link to comment
Share on other sites

...το κακό είναι ότι δεν έχω το πρόγραμμα για τα ένσημα και "χώνω" άλλον να μου τα βγάλει και κάθε φορά του λέω τα νέα ζητούμενα της πελάτισσας! οπότε μάλλον τα υπολόγιζε με κανονικό σκελετό. Αλλά εγώ καθότι ψιλο άσχετος θεωρούσα οτι τα ένσημα εξαρτώνται μόνο από τα τετραγωνικά. Προφανώς όχι...

...και τελικά θεμέλια χωρίς πέδιλα γίνονται;

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!

Link to comment
Share on other sites

Θεμέλια χωρίς πέδιλα γίνονται μόνο με γενική κοιτόστρωση αλλά δεν συμφέρει στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε th_tsoukalas

Πρόσεξε πολύ καλά αυτά που λακωνικά σου λέει ο Κ_ΡΑΤ!

Εσύ υπογράφεις, εσύ έχεις τις ευθύνες!

Ο συνδυασμός Φίλος συνταξιούχος εργολάβος (σε συνδυασμό με όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις), τις περισσότερες φορές είναι συνδυασμός που σκοτώνει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.