Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρτιότητα παραλιακού οικοπέδου - εκτός σχεδίου


Niko

Recommended Posts

Έχω ένα παραθαλάσσιο οικόπεδο εμβαδού 4200τμ εκτός σχεδίου, χωρίς πρόσωπο σε δρόμο. Το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση ως προϋφιστάμενο της 31-12-2003.

 

Το 2005 καθορίζεται γραμμή αιγιαλού και παραλίας, με αποτέλεσμα το οικόπεδο να γίνεται 2800τμ.

Αυτό σημαίνει ότι το οικόπεδο τώρα χάνει την αρτιότητά του? Διότι, ναι μεν τα 2800τμ. δίνουν εμβαδόν παρέκκλισης, αλλά δεν έχει πρόσωπο σε δρόμο.

Μήπως η ζώνη παραλίας θεωρείται ζώνη για παραλιακό δρόμο (κοινόχρηστη διέλευση) και έτσι μπορεί να θεωρηθεί ότι έχω πρόσωπο σε δημόσια οδό?

Link to comment
Share on other sites

1. Έχεις γήπεδο, αγροτεμάχιο, γεωτεμάχιο, αλλά ΟΧΙ οικόπεδο.

2. Δεν ξεκαθαρίζεις εάν η μείωση του εμβαδού από 4200 τμ σε 2800 τμ οφείλεται σε τμήμα που καταλαμβάνει η ζώνη αιγιαλού ή η ζώνη παραλίας. Όσο τμήμα περιλαμβάνεται στη ζώνη αιγιαλού ανήκει στο δημόσιο ενώ στο τμήμα που περιλαμβάνεται στη ζώνη παραλίας έχει επιβληθεί αναγκαστική απαλλοτρίωση, σύμφωνα με τις διατάξεις περί ρυμοτομίας.

3. Για τη διαδικασία άρσης της απαλλοτρίωσης της ζώνης παραλίας ψάξε στο forum και θα βρεις πλούσιο υλικό.

4. Από το 2005 που καθορίστηκαν οι ζώνες αιγιαλού και παραλίας, δεν έχεις γήπεδο 4200 τμ, αλλά 2800 τμ και, επομένως, ΜΗ άρτιο.

5. Η ζώνη παραλίας θεωρείται ΚΧ αλλά το γήπεδο (2800 τμ) δεν είναι άρτιο σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

να επιβεβαιώσω και εγώ το 5 του κ. μακαρ γιατί ρώτησα και εγώ για αντίστοιχη περίπτωση των δ/ντη του πολεοδομικού γραφείου και μου απάντησε ότι δεν μπορεί η ζώνη παραλίας να θεωρηθεί δρόμος για παρέκλιση ή για κατάτμηση γηπέδου εκτός σχεδίου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τις απαντήσεις των συναδέλφων και να συμπληρώσω ότι ούτως ή άλλως για να μπορούσες να υπαχθείς σε παρέκκλιση θα έπρεπε και ο δρόμος / Κ.Χ. να υφίστατο τη συγκεκριμένη ημερομηνία που ορίζεται από το Π.Δ. 24-5-85 ΦΕΚ 270Δ'/85. Ας ξεκινήσετε τουλάχιστον τη διαδικασία για να αποζημιωθεί ο ιδιοκτήτης για το ρυμοτομούμενο τμήμα του γηπέδου εντός της ζώνης παραλίας.

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσετε τουλάχιστον τη διαδικασία για να αποζημιωθεί ο ιδιοκτήτης για το ρυμοτομούμενο τμήμα του γηπέδου εντός της ζώνης παραλίας.

 

Θεωρητικά, θα μπορούσε να ξεκινήσει κάποιος τη χρονοβόρα, επίσης, διαδικασία της διεκδίκησης αποζημίωσης για το απαλλοτριωθέν τμήμα της ζώνης παραλίας.

 

Αλλά, επειδή 1) ζούμε στην Ελλάδα, 2) ζούμε τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο που διατίθενται χρήματα, μόνον για τις μετακινήσεις πρωθυπουργού-υπουργού, 3) δεν έχω ακούσει τη συντέλεση απαλλοτρίωσης αυτού του είδους, 4) η απαλλοτρίωση επιβλήθηκε πριν από 6 χρόνια και στα 8 μπορεί να ξεκινήσει τη διαδικασία άρσης της απαλλοτρίωσης κ.α., νομίζω ότι, είναι προτιμότερο να ακολουθήσει αυτό το δρόμο, εάν, φυσικά, συντρέχουν και οι αντίστοιχες προϋποθέσεις που επισημάναμε.

 

ΥΓ Το περίεργο είναι ότι, ο ερωτών δεν έχει εμφανιστεί μετά την ανάρτηση του ερωτήματος και εμείς συνεχίζουμε τη συζήτηση ...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, θα μπορούσε να ξεκινήσει κάποιος τη χρονοβόρα, επίσης, διαδικασία της διεκδίκησης αποζημίωσης για το απαλλοτριωθέν τμήμα της ζώνης παραλίας.

 

Αλλά, επειδή 1) ζούμε στην Ελλάδα, 2) ζούμε τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο που διατίθενται χρήματα, μόνον για τις μετακινήσεις πρωθυπουργού-υπουργού, 3) δεν έχω ακούσει τη συντέλεση απαλλοτρίωσης αυτού του είδους, 4) η απαλλοτρίωση επιβλήθηκε πριν από 6 χρόνια και στα 8 μπορεί να ξεκινήσει τη διαδικασία άρσης της απαλλοτρίωσης κ.α., νομίζω ότι, είναι προτιμότερο να ακολουθήσει αυτό το δρόμο, εάν, φυσικά, συντρέχουν και οι αντίστοιχες προϋποθέσεις που επισημάναμε.

 

ΥΓ Το περίεργο είναι ότι, ο ερωτών δεν έχει εμφανιστεί μετά την ανάρτηση του ερωτήματος και εμείς συνεχίζουμε τη συζήτηση ...

 

Αγαπητέ συνάδελφε ΜΑΚΑΡ

(Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.)

1. Έχεις δίκιο, έχω γήπεδο και όχι οικόπεδο

2. Η μείωση του εμβαδού προκύπτει από τη ζώνη παραλίας, θα έπρεπε να ήμουν πιο σαφής

3. Για τη διαδικασία άρσης της απαλλοτρίωσης, όντως υπάρχει πλούσιο υλικό στο forum. Το είχα εντοπίσει, αλλά εμένα με ενδιέφερε αν υπάρχει σήμερα αρτιότητα ή όχι.

4. Με κάλυψες με την απάντησή σου.

 

Επίσης, θα ήθελα να σου ζητήσω ...'συγνώμη' για την απουσία μου από την συζήτηση, καθώς το Σ/Κ 5 και 6 του μηνός δεν πήγα στο γραφείο μου να τσεκάρω τις απαντήσεις που δόσατε.

Τέλος, θεωρώ ότι οι απαντήσεις που δίνονται από τους συναδέλφους, δεν δίνονται μόνο προς ενημέρωση του ερωτόντος, αλλά επωφελούνται και όλοι οι άλλοι χρήστες του forum. Τουλάχιστον εγώ, έχω λύσει πολλές απορίες μου σε διάφορα θέματα χωρίς να θέσω κανένα ερώτημα.

Αυτά τα ολίγα. Ευχαριστώ και πάλι. Καλή σας ημέρα και καλή εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που απαντήθηκε το ερώτημά σου και διευκρινίζω ότι το υστερόγραφο δεν είχε ίχνος μομφής αλλά διατύπωνε το παράπονο για τη "μη συμμετοχή και διευκρίνιση" των δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που απαντήθηκε το ερώτημά σου και διευκρινίζω ότι το υστερόγραφο δεν είχε ίχνος μομφής αλλά διατύπωνε το παράπονο για τη "μη συμμετοχή και διευκρίνιση" των δεδομένων.

 

Να είσαι καλά και ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.