Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσθήκη καθ' ύψος


 
PERYCOMO1

Recommended Posts

Μάλλον δεν μπορείς να αποφύγεις τον έλεγχο υφισταμένου...όμως όλα είναι στην κρίση του Μηχανικού, ειδικά από τη στιγμή που δεν αναφέρεται κάτι ρητώς.

Δες όμως το εξής, αμέσως στην επόμενη σελίδα από το σημείο που κοιτάζεις, το οποίο είναι και γενικότερo:

Σημείωση 2

Ο όρος "πλήρη πρόβλεψη προσθήκης" που προαναφέρεται σημαίνει ότι όλοι οι όροφοι της προσθήκης πρέπει να έχουν συμπεριληφθεί στο στατικό προσομοίωμα της μελέτης του υπάρχοντος κτιρίου.

Λογικό είναι ότι, εφόσον αλλάζεις το στατικό χαρακτήρα της προσθήκης εν σχέσει με εκείνον της πρόβλεψης, μάλλον πρέπει να ελέγξεις το υπάρχον. Ανάλογο θέμα ίσως θα δημιουργούνταν εάν π.χ. γίνει προσθήκη σε τμήμα του κτιρίου. Βέβαια πάντα υπάρχει ο αντίλογος ότι π.χ. η πραγματοποιούμενη προσθήκη είναι τελικά ελαφρότερη της πρόβλεψης.

Εξαρτάται από το Μηχανικό και την κρίση του, όπως προείπα. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.

Edited by Toxus1
Link to comment
Share on other sites

Μα αν ισχύει αυτό τότε ο έλεγχος αυτός πολύ απλά δεν βγαίνει ποτέ. 

Αν καταλαβαίνω καλά ο έλεγχος με λίγα λόγια είναι (Τέμνουσα Βασης ΕΚ8 με q=2,30 για G+0.3Q όλης της κατασκευής) / (Τέμνουσα Βάσης καν84 για G+Q όλης της κατασκευής)*1,65.

Ε δεν μπορεί αυτό να βγει κάτω από 1,25 ακόμη και για έναν όροφο! Έστω α=0,24g και με κανονισμό 84 να ήταν ε=0,08. Και έστω ότι πρσθέτω άλλον έναν ίδιο όροφο μάζας Μ. 

V,EK8 = [ 0.24g*2.50/2.30 ] * (2M+0.3Qολ) = 0,52g*(M+0.15Qολ)

Ve,u = 1.65 * 0.08g * (2M+Qολ) = 0,26g*(M+0.50Qολ)

Ε, ο λόγος αυτός δεν μπορεί να βγει κάτω από 1,25 και έχω βάλει μόνο έναν όροφο....

Link to comment
Share on other sites

Η περιπτωση απαλλαγης απο ελεγχο του υπαρχοντος (π.χ λογος τεμνουσων <1.25) αφορα κτιρια απο σκυροδεμα (δες την Υ.Α. στο ΦΕΚ)

Στη περιπτωση σου που εχεις μικτο κτιριο (μεταλλικη η προσθηκη) πας υποχρεωτικα με EK8-3 .Ο ΚΑΝΕΠΕ ισχυει μονο για κτιρια απο σκυροδεμα.

Επισης επειδη προφανως η προβλεψη δεν εχει καμμια σχεση με τη νεα κατασκευη τοτε ετσι και αλλοιως πας σε πληρη ελεγχο του υπαρχοντος.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nik said:

Μα αν ισχύει αυτό τότε ο έλεγχος αυτός πολύ απλά δεν βγαίνει ποτέ. 

Αν καταλαβαίνω καλά ο έλεγχος με λίγα λόγια είναι (Τέμνουσα Βασης ΕΚ8 με q=2,30 για G+0.3Q όλης της κατασκευής) / (Τέμνουσα Βάσης καν84 για G+Q όλης της κατασκευής)*1,65.

Ε δεν μπορεί αυτό να βγει κάτω από 1,25 ακόμη και για έναν όροφο! Έστω α=0,24g και με κανονισμό 84 να ήταν ε=0,08. Και έστω ότι πρσθέτω άλλον έναν ίδιο όροφο μάζας Μ. 

V,EK8 = [ 0.24g*2.50/2.30 ] * (2M+0.3Qολ) = 0,52g*(M+0.15Qολ)

Ve,u = 1.65 * 0.08g * (2M+Qολ) = 0,26g*(M+0.50Qολ)

Ε, ο λόγος αυτός δεν μπορεί να βγει κάτω από 1,25 και έχω βάλει μόνο έναν όροφο....

Νομιζω 1.75 οχι 1.65 .Κοιτα λιγο το ΦΕΚ για επιβεβαιωση.

Link to comment
Share on other sites

Στους παραπάνω υπολογισμούς, λάβε υπόψη ότι στην Ve,u θα βάλεις τη μάζα που είχε ληφθεί στην αρχική μελέτη συμπεριλαμβανομένης της όποιας πρόβλεψης είχε γίνει. Η πρόβλεψη θα μπορούσε να είναι 2 ή 3 όροφοι, ενώ εσύ τώρα να κάνεις προσθήκη 1 ορόφου.

Γι' αυτό άλλωστε γράφει παραπάνω στο ΦΕΚ ότι η προσθήκη "περιορίζεται σε κατάλληλο αριθμό ορόφων".

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, KF said:

Η περιπτωση απαλλαγης απο ελεγχο του υπαρχοντος (π.χ λογος τεμνουσων <1.25) αφορα κτιρια απο σκυροδεμα (δες την Υ.Α. στο ΦΕΚ)

Στη περιπτωση σου που εχεις μικτο κτιριο (μεταλλικη η προσθηκη) πας υποχρεωτικα με EK8-3 .Ο ΚΑΝΕΠΕ ισχυει μονο για κτιρια απο σκυροδεμα.

Επισης επειδη προφανως η προβλεψη δεν εχει καμμια σχεση με τη νεα κατασκευη τοτε ετσι και αλλοιως πας σε πληρη ελεγχο του υπαρχοντος.

Συγνώμη αλλά αυτό είναι παράλογο. Έχω πρόβλεψη για προσθήκη ορόφου από Ο.Σ. και εγώ προσθέτω όροφο μεταλλικό με ίδιο κάναβο που είναι 7 φορές ελαφρύτερος και δεν καλύπτομαι. Ενώ αν το έκανα από Ο.Σ. θα καλυπτόμουνα που είναι δυσμενέστερο σαν φορτίο. Με ποια λογική ?

Επίσης που το γράφει αυτό ότι το <1,25 αφορά κτίρια από σκυρόδεμα. Δεν βρίσκω κάτι τέτοιο. Λέει ότι το υπάρχον πρέπει να είναι από Ο.Σ. .

Και στην τελική ξαναλέω τότε πως θα βγει αυτός ο έλεγχος ?! Αναφέρω κάποιους υπολογισμούς παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαμε για το αν ειναι παραλογο. Μιλαμε για υπουργικη αποφαση.Πιθανα η επιτροπη που εφτιαξε την Υ.Α να θεωρησε οτι η ασφαλεια αυτων των απαλλαγων καλυπτεπαι μονο σε  κτιρια που εχουν σκελετο με ιδια υλικα . 

 

'γ. Για υπάρχοντα κτίρια με φέροντα οργανισμό από
οπλισμένο σκυρόδεμα, κατηγορίας σπουδαιότητας Ι ή
II στα οποία η Στατική Μελέτη του υπάρχοντος έχει
συνταχθεί με βάση τις «Πρόσθετες Διατάξεις του 1984»
και περιλαμβάνει πλήρη πρόβλεψη προσθήκης ορόφων,"

 Ειναι σαφες οτι για να εφαρμοσεις αυτη την παραγραφο πρεπει να υπαρχει πληρης προβλεψη .Και οταν κανουμε προβλεψη κατα 99,99% βαζουμε τον ιδιο οροφο με τα ιδια υλικα (αυτο σημαινει η λεξη πληρης..)

 

Link to comment
Share on other sites

KF καταρχάς να σου πω ότι συζητώ πολύ καλόπιστα μαζί σου άλλο αν γράφω λίγο απότομα. Επί της ουσίας τώρα σου παραθέτω μερικά σημεία αν θες να σχολιάσεις συγκεκριμένα. 

1) Μου γράφεις ότι η διάταξη της ΥΑ δεν αφορά μικτά κτίρια. Πουθενά δεν γράφει κάτι τέτοιο και ούτε αυτό που επισυνάπτεις γράφει κάτι τέτοιο. Λέει το υπάρχον να είναι από Ο.Σ. το οποίο ισχύει στην περίπτωση μου. Δεν λέει πουθενά τι να είναι ο όροφος. Η ερμηνεία που κάνεις στο πλήρη είναι νομίζω είναι λάθος καθώς το "πλήρης" μάλλον πάει στην επιφάνεια και όχι στο υλικό.

2) Έχω πρόβλεψη για πλήρη όροφο. Προσθέτω λοιπόν πλήρη όροφο με μεταλλική κατασκευή ο οποίος είναι ελαφρύτερος και σε κάθε περίπτωση ευμενέστερος από την πρόβλεψη που είχα. Ποια είναι η λογική να μην μπορώ να μπω στη διάταξη αυτή από στατικής άποψης ? 

3) Το μόνο που λέει η ΥΑ είναι να μην αλλάζει το στατικό σύστημα. Στατικό σύστημα εννοούμε μορφή φορέα πιο πολύ και όχι υλικό. Π.χ. αλλαγή συστήματος είναι η σεισμική μόνωση, η προένταση, η προσθήκη τοιχωμάτων εξωτερικά κτλ. Επίσης συμφωνώ με το σκεπτικό του ΚΑΝ σε ανάλογες συζητήσεις που λέει ότι η αναφορά σε αλλαγή στατικού συστήματος πάει στο υπάρχον και όχι στην προσθήκη.

4) Το σημαντικότερο όλων. Σε μία περίπτωση όπου έχω ένα ισόγειο με πρόβλεψη ορόφου. Μπορείς να μου πεις ΠΩΣ βγαίνει ο τύπος ρν = Vn/Ve,u < 1,25 ? Έκανα κάποιες πράξεις πριν και φαίνεται ότι αν προσθέσεις όροφο ίδιας μάζας (άρα Ο.Σ.) ο έλεγχος δεν βγαίνει. Αντίθετα αν προσθέσεις ένα μεταλλικό με πάνελ μόνο έτσι βγαίνει. Άρα τι νόημα έχει μία διάταξη που δεν εφαρμόζεται ?

 

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου οταν λεει πληρη προβλεψη εννοει απο στατικης πλευρας πληρη προβλεψη .Και αν δεχθουμε αυτο -παλι κατα τη γνωμη μου- αυτη η πληρης προβλεψη εννοειται μονο αν ο προβλεπομενος σκελετος (γεωμετρια-υλικα-φορτια ) ειναι αυτος που θα φτιαχτει. Και οπως ειναι μαλλον προφανες οταν κανουμε  προβλεψη κατα 99% θεωρουτμε τα παραπανω ακριβως ιδια.Αν λοιπον προβλεπα στατικη μελετη διοροφου απο σκυροδεμα και τωρα ερχομαι και κανω τον οροφο με αλλο υλικο 9π.χ μεταλλικο στη δικη σου περιπτωση) τοτε μονο η λυση του EC8-3 ταιριαζει (μικτο κτιριο).Αν η Υ.Α θεωρει κατι αλλο τοτε εδω ειμαστε ας ακουστουν αποψεις απο συναδελφους.Για το 1,25 νομιζω οτι ανελυσα τις αποψεις μου.

Και μια ακομα θεση μου. Ασφαλως και το υλικο παιζει ρολο στο στατικο συστημα (βλ. μετρο ελαστικοτητας για παραδειγμα).

Παντως ανεξαρτητα απο ολα αυτα ενα ειναι βεβαιο. Η Υ.Α ειναι ελλειπεστατη και απειρως μπερδεμενη .Ασε που αναλογα την περιπτωση που εχεις ,εφαρμοζεται ή οχι (βλ. π.χ περι αυθαιρετων) 

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από εμένα

Δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα από την αρχή αλλά από ότι κατάλαβα υπάρχει κάποιο "θεματάκι¨αν η προσθηκη θα είναι από το ιδιο υλικό ή από άλλο

, εκεί που ο συνάδελφος θέλει να προσθέσει την μεταλλική κατασκευή σε κτίριο απο Ο.Σ.  και αφού ο ΚΑΝΕΠΕ αναφέρετε ΜΟΝΟ σε κτιρια από Ο.Σ δημιουργούνται οι διάφορες απορίες.

Το ερώτημά μου είναι αν κάποιος θέλει να προσθέσει μια μικροτερη σε κάτοψη προσθήκη πχ μόνο 2 δωμάτια σε ταράτσα σε κτιριο απο ΟΣ ,  από τούβλο ή τύπου YTONG με κεραμοσκεπή (χωρις να φρτιάξει υποστυλώματα απο ΟΣ) , υπάγεται στον  ελεγχο με  ΦΕΚ 350Β περι προσθηκης? Και με τι ελεγχο αφου δεν ισχυει ο ΚΑΝΕΠΕ , με EC6 περι φέρουσας τοιχοποιίας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.