Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσθήκη καθ' ύψος


 
PERYCOMO1

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος εαν ειναι υποχρεωτικό να λυνω την προσθήκη οροφου με q=1.50 αν εχει προηγηθεί ελεγχος υπαρχοντος κτιριου με κανονισμο 85?Στην πολεοδομια μου ειπαν οτι ετσι πρεπει να ειναι.Εγω ξερω οτι αν κανω ελεγχο υπαρχοντος με ΕΑΚ 2003 παιρνω 1,50.

Link to comment
Share on other sites

Να τους ρωτησεις που βασιζονται σε αυτο που λενε; (και δεν εννοω δημοσιευματα -συνεδρια κ.λ.π αλλα νομους-διαταγματα -εγκυκλιους -οδηγιες αρμοδιων υπηρεσιακων οργανων)

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία έχει δίκιο. Είναι λογικό η προσθήκη να λύνεται με 1.50 γιατί εσύ εξαντλείσαι σε έλεγχο αντοχής και δεν εξετάζεις πλαστιμότητα. Αφού το παράρτημα Ε' σε περιορίζει μόνο στις παραγράφους 4.1.2 και 4.1.3 και δεν αναφέρεται στον ικανοτικό (4.1.4) .

 

Εξάλλουο ικανοτικός στην πράξη (στο γιαπί) δεν εφαρμόζεται και αν ξεπερνάς διώροφο κτήριο είναι επικίνδυνο να το κάνεις χωρίς τοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Το παράρτημα Ε σε περιοριζει στις παραγραφους 4.1.2 και 4.1.3 για την περιπτωση του ελεγχου του υφισταμενου κτιριου, οταν αυτος γινεται συμφωνα με τις διαταξεις του ισχυοντος κανονισμου.

Εγω δεν μπορω να βρω το σημειο που με υποχρεωνει ο κανονισμος να παρω q=1.50 στην προσθηκη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκύπτει από κανονισμό. Σε κάποιο συνέδριο είχε ειπωθεί και αναλυθεί (; ) ότι στα παλαιά κτίσματα,

η τιμή του q δεν μπορεί να είναι πάνω από 1.50 - 1.70 περίπου (!).

Μην γελάτε με το "περίπου", γιατί ένας ελεγκτής μου προσδιόρισε το άνω όριο με την παραπάνω φράση.

Δεν επέμεινα, αλλά είχε ένα απόσπασμα πρακτικών συνεδρίου.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν γνωρίζω να υπάρχει υποχρέωση λήψης q=1.5.

Ούτε καν σε αυτό που λέτε για έλεγχο με τον ΕΑΚ2003, διότι εκεί μιλάει για τον έλεγχο του υφισταμένου και όχι για τον υπολογισμό της προσθήκης.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα στην πολεοδομια 1.50-1.70 μου ειπαν , αλλα το θεμα ειναι, πρεπει να με υποχρεωσει να παρω q =1.50 ? και με πιο σκεπτικο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.