Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εφόσων κάνεις καινούριο αρχείο και στήνεις απο την αρχή το μοντέλο σου και βάζεις εκ νέου τις ιδιότητες των υλικών, τότε ναι. Δεν θα πάρεις όμως τα ήδη προσαυξημένα κατά 50% και θα τα προσαυξήσεις πάλι κατά 50%. Και νομίζω πως η προσαύξηση πάει σε όλο το υφιστάμενο κτήριο και όχι μόνο στην πυλωτή.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Με μπέρδεψες τώρα.

Πως θα γίνει να μην κάνω καινούριο αρχείο και να μην ξαναστήσω το μοντέλο από την αρχή? (είμαι στην κατηγορία Β του παραρτήματος Ε)

 

Προσαύξηση γίνονταν στα εντατικά μεγέθη, όχι στις επιτρεπόμενες τάσεις που έλεγε παραπάνω ο Χάρης.

Αυτό που λέει ο Χάρης (50% και 20%), είναι η δυνατότητα που έδινε ο ΑΚ85 για έλεγχο υφισταμένων, κάτι που ισχύει και στην περίπτωσή μου.

 

Αρα εγώ σκέφτομαι, να κάνω προσαύξηση εντατικών μεγεθών στην Pilotis κατά 50% ΚΑΙ προσαύξηση επιτρεπόμενων τάσεων.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Προσαύξηση επιτρεπομένων τάσεων θα κάνεις σίγουρα.

Την προσαύξηση των εντατικών μεγεθών στην pilotis μόνο κατά τον αντισεισμικό του 1985... χμμ.

 

Σκέψου όμως ότι αν κάνεις την επίλυση με ΕΑΚ θα περιοριστείς στις διατάξεις των §4.1.2 και §4.1.3 και δε θα κάνεις έλεγχο επάρκειας τοιχωμάτων. Θα πάρεις όμως q=1.50.

Κατ' αντιστοιχία ίσως να μην απαιτείται να κάνεις την επαύξηση των εντατικών μεγεθών στην pilotis.

 

Επειδή βέβαια ο καθένας θα λέει ό,τι θέλει, δε ρωτάς στην πολεοδομία να σου πουν και να ενημερώσεις και εμάς;

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

χμ, ενδιαφέροντα αυτά που λες Χάρη για την επίλυση με ΕΑΚ. Θα κάνω δηλαδή μόνο έλεγχο του θ και έλεγχο αντοχής ενώ δεν θα κάνω έλεγχο εξασφάλισης πλαστιμότητας (ικανονοτικό σχεδιασμό, επάρκεια).

 

Γιατί όμως με q=1.5?

Κάνεις τον αντίστροφο συσχετισμό, που όταν πάρουμε q=1.5 δεν κάνουμε ικανοτικό?

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ για το nv οτι δεν χρειάζεται όμως μπορεί να ζητήσει και κανένας τρελός q=1 , αν και είναι υπερβολικό.

 

Εγώ από αυτά που διάβασα άρθρα 12 ,Ε.Α.Κ. κ.τ.λ. κατάλαβα οτι σε μια προσθήκη σε κτίριο που έχει λυθεί με αντισεισμικό του 59 , λύνεις όλο το μοντέλο με Ε.Α.Κ με q=1 ή 1.5 , χωρίς ικανοτικό και nv και από αυτήν την λύση κρατάς οπλισμούς και διατομές του ορόφου που προστίθεται.Μετά λύνεις όλο το μοντέλο πάλι με αντισεισμικό του 59 και συγκρίνεις τον όροφο σε κάθε περίπτωση...Για παράδειγμα σε ένα ψηλό κτίριο 3οροφο μπορεί τα υποστυλώματα της προσθήκης στον τέταρτο να μην χρειάζονται μεγάλες διατομές και οπλισμούς ακόμη και με τον Ε.Α.Κ.

Συμφωνείτε...?

 

Αν ο νέος όροφος με τον Ε.Α.Κ βγάζει μεγαλύτερες διατομές από το 59 επιλέγεις την λύση του Ε.Α.Κ αλλιώς αν δεν βγάζει μεγάλες διατομές κρατάς του 59 και έτσι δεν χρειάζονται ενισχύσεις..

 

Το παράδοξο έτσι είναι οτι θα έχεις ένα πολύ ισχυρό όροφο με ισχυρούς συνδεήρες ανά 10 εκ. πάνω σε μία ασθενή βάση με συνδετήρες Φ8 ανά 30 άρα μαλακό όροφο...

 

Με λίγα λόγια η επίλυση όλου του κτιρίου πρέπει να γίνεται με Ε.Α.Κ και Ε.Κ.Ω.Σ...?

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

erling

Το q=1,50 γιατί δεν έχεις πλαστιμότητα σ΄ένα κτήριο προ του 1985.

 

nik

Κατά τον έλεγχο της προσθήκης με ΕΑΚ-ΕΚΩΣ μπορείς να πάρεις και μεγαλύτερο q από 1,50 μέχρι 3,50.

Το τι βγάζει η επίλυση και η διαστασιολόγηση για τους υφιστάμενους ορόφους τα αγνοείς.

Τον έλεγχο του υφιστάμενου τον κάνεις με τους παλιούς κανονισμούς όπως είπες.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

συνάδελφοι, αντιμετωπίζω άλλο πρόβλημα.

Σύμφωνα με το παράρτημα Ε, οφείλουμε να ελέγξουμε την ικανοποίηση των παρ. 4.1.2 και 4.1.3

Η 4.1.2 ελέγχεται με τον έλεγχο του θ<0,20

Η 4.1.3 όμως ορίζει ότι πρέπει να ικανοποιείται η ανίσωση Sd<=Rd, δηλαδή η ένταση σχεδιασμού να είναι μικρότερη-ίση της αντοχής σχεδιασμού.

Το FESPA όμως δεν παρουσιάζει εντάσεις στα αποτελέσματά του.

Πως θα κάνουμε λοιπόν το παραπάνω έλεγχο?

Εχει κανείς κάποια ιδέα?

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα με την §4.1.2 του ΕΑΚ θα ελέγξεις μεν το Θ, κυρίως όμως θα πάρεις τους συνδυασμούς των σεισμικών δυνάμεων.

 

Σύμφωνα με την §4.1.3 του ΕΑΚ και για τους παραπάνω σεισμικούς συνδυασμούς πρέπει να ελέγξεις ότι οι διατομές σου επαρκούν.

Το Fespa το μόνο που κάνει είναι έλεγχο επάρκειας υποστυλωμάτων/τοιχωμάτων και αυτόν σε κάμψη μόνο.

Δηλαδή δεν ελέγχονται αυτόματα:

1) υποστυλώματα/τοιχώματα σε διάτμηση/στρέψη,

2) δοκοί/πέδιλα/πεδιλοδοκοί σε κάμψη/διάτμηση/στρέψη.

Δεν μπορείς να βάλεις τον οπλισμό κάμψης-διάτμησης που έχεις και να δεις το ποσοστό επάρκειας. Το μόνο που έχεις είναι τον απαιτούμενο οπλισμό οπότε κάνεις τη σύγκριση χειρωνακτικά.

Επίσης, όταν κάνεις έλεγχο υποστυλώματος δεν μπορείς να έχεις δύο ποιότητες σκυροδέματος, υφιστάμενης διατομής και μανδύα, ούτε δύο ποιότητες χάλυβα, υφιστάμενου και μανδύα, που πολλές φορές διαφέρουν. Πχ η διατομή σου είναι από Β225-StIII και ο μανδύας από C20/25-Β500C.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω αν στα σχεδια των στατικων παρουσιαζουμε και αυτα του υφισταμενου κτιριου?

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Αν έχεις ενισχύσεις, ναι, μαζί με λεπτομέρειες των ενισχύσεων.

Σε κάθε περίπτωση βάζεις στο φάκελο και ένα αντίγραφο των υπαρχόντων ξυλοτύπων με υπογραφές από δύο μηχανικούς.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.