Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη καθ' ύψος


 

Recommended Posts

Εχω το εξής ζητούμενο:

Προσθήκη καθ'ύψος σε υφιστάμενο το οποίο έχει κατά σειρά δομηθεί ως εξής:

Α) Αδεια για το μονόροφο (ισόγειο) με πρόβλεψη 3 ακόμα ορόφων τυπικών το 1977 (ΑΝΤ-55)

Β) Αδεια για προσθήκη Α' ορόφου με πρόβλεψη 1 ακόμα ορόφου τυπικού (ΝΕΑΚ)

Γ)Τρέχουσα άδεια για προσθήκη Β' ορόφου (ΕΑΚ2000)

 

Το ερώτημα είναι αν εγώ νομιμοποιούμαι να μην ελέξω το υφιστάμενο αλλά μόνο να υπολογίσω την προσθήκη κατά τα γνωστά. Ισχύουν αυτά που περιγράφει το παράρτημα Ε του ΕΑΚ2000 ή κάτι άλλο που δεν γνωρίζω;

 

Προφανώς ισχύει το παράρτημα Ε. Πρέπει να γίνει ο έλεγχος υφισταμένου με επίλυση όλης της κατασκευής με ΕΑΚ2000. Χλωμό το βλέπω να σε βγαίνει χωρίς ενισχύσεις πλην τις περίπτωσεις πυκνού καννάβου με μεγάλα υποστυλώματα-οπλισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν χειάζεται έλεγχος υφισταμένου, διότι το συνολικό κτίριο μετά την προσθήκη θα είναι τριόροφο και η πρόβλεψη προβλέπεται από την μελέτη.

Πρέπει όμως το υφιστάμενο να είναι σε καλή κατάσταση χωρίς ζημιές.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είχα προσέξει ότι η πρόβλεψη προβλέπονταν ΚΑΙ από την επίλυση με ΝΕΑΚ, σύμφωνα με τα παραπάνω έχουμε :

 

Σύμφωνα με την Ε.Α.Κ. 2000, παράρτημα Ε (3.γ), εν λόγω κτίριο κατατάσσεται στην κατηγορία Δ,

και επιτρέπεται το υπάρχον κτίριο να απαλλάσσεται από αντισεισμικό έλεγχο. (Για οποιαδήποτε σπουδαιότητα). Φυσικά από σένα εξαρτάται αν θα τον κάνεις ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ας μου το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος:

Θέλω να κάνω προσθήκη ορόφου σε μονώροφο μελετημένο με βάση το Β.Δ. 19/26-2-59, άρα κατηγορίας Β με βάση το Παράρτημα Ε του Ε.Α.Κ. στο οποίο υπάρχει πρόβλεψη ορόφου.

1. Η προσθήκη θα γίνει με βάση Ε.Α.Κ. 2003 - Ε.Κ.Ω.Σ. 2000. Σωστά?

2. Επειδή υπάρχει πρόβλεψη ορόφου θέλω στατική μελέτη του υφισταμένου με τον κανονισμό του '59 ή δεν χρειάζεται καθόλου στατική επίλυση?

Link to comment
Share on other sites

Ας μου το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος:

Θέλω να κάνω προσθήκη ορόφου σε μονώροφο μελετημένο με βάση το Β.Δ. 19/26-2-59, άρα κατηγορίας Β με βάση το Παράρτημα Ε του Ε.Α.Κ. στο οποίο υπάρχει πρόβλεψη ορόφου.

1. Η προσθήκη θα γίνει με βάση Ε.Α.Κ. 2003 - Ε.Κ.Ω.Σ. 2000. Σωστά?

2. Επειδή υπάρχει πρόβλεψη ορόφου θέλω στατική μελέτη του υφισταμένου με τον κανονισμό του '59 ή δεν χρειάζεται καθόλου στατική επίλυση?

 

1. Nαί.

2. Καλύτερα να επιβεβαιώσης με την Πολεοδομία που θα πάει. Αποψη μου είναι ότι πρέπει να κάνεις έλεγχο υφισταμένου με το κανονισμό το '59+πρόσθετες '85( παρ. Ε->3->α.)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ισχυεί αυτό που και ο SREVEL έγραψε- Η πολεοδομία δεν μου ζήτησε έλεγχο υπάρχοντος- Μόνο δήλωση αντοχής και έκθεση αυτοψίας και τα παλία σ΄χέδια και τεύχη- Εγώ πάντως έκανα έλεγχο για υ/τα και θεμέλια με Αντ-85 και ε=0.1 και ειμαι οκ (οριακά) - Με ΕΑΚ και q=3 ειχα κυρίως καμπτική ανεπάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω την πρώτη μου μελέτη προσθήκης ορόφου και θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής: Πρόκειται για κατασκευή του 1985 αυθαίρετη (οπότε θα γίνει και νομιμοποίηση αυθαιρέτου) από την οποία έχω κάποια σχέδια που είχε συντάξει τότε ο συνάδελφος μηχανικός στα οποία φαίνονται κολώνες π.χ. 50Χ35 με 8Φ18 οπλισμό.Οι οπλισμοί αυτοί φαίνονται σαν αναμονές στην πλάκα στην οποία θα γίνει η προσθήκη.Στην επίλυση με ΕΑΚ για τις αντίστοιχες κολώνες μου προκύπτει οπλισμός 6Φ14 και 8Φ20 (2Φ20 σε κάθε γωνια , 2φ14 συμμετρικά σε κάθε μεγάλη πλευρά και 1Φ14 στην μέση κάθε μικρής πλευράς).Το ερώτημα είναι πως θα αγκυρωθούν τα σίδερα με τα ήδη υπάρχοντα.Να συμπληρώσω οτι το υφιστάμενο είναι ισόγειο και γίνεται προσθήκη ενός ορόφου.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων. Πρίν κάνουμε μία δημοσίευση, χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση ώστε να δούμε εάν η απορία μας έχει απαντηθεί αλλού

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ. acnt

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.