Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη καθ' ύψος


 

Recommended Posts

Για να κανω και μια ερωτησουλα ακομη καθως με τριβελλιζει αρκετα κατοπιν της συζητησεως με τους συναδελφους, ο ΕΑΚ και το παραρτημα Ε αναφερεται σε ελεγχους και εξαιρεσεις για προσθηκες στατικα εξαρτημενες απο το υφισταμενο.

 

Εαν ενας προστιθεμενος οροφος ειναι στατικα ανεξαρτητος απο το υπαρχον κτιριο απαλλασσεται του Παραρτηματος Ε και μελεταται αυτοτελως χωρις να μπλεχτουμε με το υφισταμενο?  8-)

Link to comment
Share on other sites

.....

Εαν ενας προστιθεμενος οροφος ειναι στατικα ανεξαρτητος απο το υπαρχον κτιριο απαλλασσεται του Παραρτηματος Ε και μελεταται αυτοτελως χωρις να μπλεχτουμε με το υφισταμενο?  8-)

Φυσικά είναι αδύνατο προσθήκη ορόφου να είναι στατικά ανεξάρτητο από υπάρχον, αλλά ναι μέχρι και πρόσφατα που γνώριζα (δεν τα κατέχω καν πια τα ΕΑΚ και τα παραρτήματα) μπορούσες να τον μελετήσεις αυτοτελώς χωρίς να επαναυπολογισεις το υφιστάμενο, υπό τον όρο ότι στην όποια εγκεκριμένη Στατική Μελέτη του προϋφισταμένου είχε πρόβλεψη του ορόφου που χρειάζεσαι τώρα.

 

(πατέντα μεν αλλά μη το κάνουμε ζήτημα βραδιάτικα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά είναι αδύνατο προσθήκη ορόφου να είναι στατικά ανεξάρτητο από υπάρχον...

Μην παίρνεις και όρκο.

Εχω κάνει προσθήκη 2 στατικώς ανεξάρτητων ορόφων σε ισόγειο κτίριο. Το δυσκολότερο κομμάτι ήταν η θεμελίωση...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις φίλε μου Ηλία ότι επειδή πήραμε q=3,5 στον πάνω όροφο το κτίριο θα λειτουργήσει ικανοτικά?

 

Αλέξανδρε δεν σε απασχολεί η ικανοτική συμπεριφορά του ορόφου, καθώς εξαιρείται βάσει Ε.Α.Κ. (παρ. 4.1.4.2 α [1]) από τον κανόνα αποφυγής πλαστικών αρθρώσεων ως ανώτατος όροφος, αλλά κατά κάποιο τρόπο η ικανοτική συμπεριφορά του υπάρχοντος. Και με q=1,5 απαλλάσσεσαι του ικανοτικού εκεί. Κανονικά μάλλον δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί και το μονώροφο αλλά...........

 

Τώρα εάν θα λειτουργήσουν όλα αυτά και γω είμαι μαζί σου και αμφιβάλω, αλλά Κανονιστικά μιλάω πως πρέπει να πάει, διότι τι λέει ο Κανονισμός ρώτησε ο/η  gagbill20

Link to comment
Share on other sites

Μην παίρνεις και όρκο.....

Νταξ, γνωστό και αυτό φυσικά με εξωτερικές κολόνες κλπ …

Υπάρχει και σε ανάρτηση άμα είμαστε μουρλοί και βρούμε πελάτη να το πληρώσει αλλά ξεφεύγουμε για τα καλά από το ερώτημα του θέματος και εγώ είμαι έξω από τα δικά μου λημέρια …

Τα κανονιστικά των στατικών τα ξέρω ξώφαλτσα αυτά που μου χρειάζονται μόνο….

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω συναδελφοι για τις απαντησεις σας.

 

@Didonis  υπαρχουν οπωσδηποτε μεθοδοι προσθηκης στατικως ανεξαρτητων οροφων τις οποιες λιγο πολυ γνωριζεις, εμενα με ενδιεφερε το κανονιστικο κομματι αυτης της περιπτωσεως για το οποιο και μου απαντησες.

 

@ilias-Alexandros  Τι γνωμη θα ειχατε για προσθετες διαταξεις αποσβεσης πεπερασμενης ενεργειας σε υφισταμενο κτιριο (πχ χιαστι συνδεσμους με αποσβεστηρες ελασματων)? Ενδεχομενως (και θεωρητικα παντα) η προσομοιωση και αναλυση υφισταμενου με τετοιες διαταξεις μπορουν να μας δωσουν μια εκτιμηση πλαστιμοτητος που μπορουμε να μεταφρασουμε σε συντελεστη συμπεριφορας.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν!!! Το θέμα είναι πως θέλουν συντήρηση και αυτά είναι κοστολόγια που δεν  τα πληρώνει κανείς. Άσε που δεν είναι απλό πράγμα η τοποθέτησή τους αφού δεν θα αποφύγεις επεμβάσεις στον υφιστάμενο φέρων οργανισμό.

 

Όσον αφορά την εκτίμηση της πλαστιμότητα της οικοδομής από την τοποθέτηση των αποσβεστήρων θα σου πως πως είναι σύνθετη διαδικασία που σε καμιά περίπτωση δεν αξίζει το χρόνο που θα σπαταλήσεις!! Αυτά είναι μόνο για το εργαστήριο!

 

Για πες μου όμως ποιος έχει λεφτά για αυτό το πράγμα?!?!?

Link to comment
Share on other sites

Η εκτιμηση της προσδιδομενης αποσβεσης ενεργειας μπορει να γινει με επωθητικη αναλυση και πλεον δεν ειναι τοσο περιπλοκο αυτο, τα εργαλεια υπαρχουν και κατα πασα πιθανοτητα δουλευουν.

 

Βεβαιως θα πει κανεις "εφοσον κανεις επωθητικη αναλυση, γιατι δεν ασχολεισαι με την προσθηκη εχοντας κατευθειαν αυτα τα δεδομενα και θελεις να μεταφρασεις εμμεσα τα επιπεδα πλαστιμοτητας σε συντελεστη συμπεριφορας? Θα εχεις κανει pushover και θα ελεγξεις με παραρτημα Ε??" .

 

Σωστον, αλλα της πραξεως και εφαρμογης, προηγειται η θεωρια και η σκεψη-ιδεα επομενως μπορουν να γινουν καποιες αναλυσεις σε τυπικες περιπτωσεις κτιριων διαφορων ηλικιων (αρα κανονισμων και υλικων) οι οποιες να δημιουργησουν ενα μικρο στατιστικο δειγμα για εκτιμηση προσδιδομενης πλαστιμοτητας λογω χρησεως τετοιων διαταξεων σε φατνωματα χωρις ανοιγματα και επομενως να μπορει να χρησιμοποιηθει φασον αλλα με ασφαλεια καποιος q>1.5..

Ενταξει, ειναι μια διαδικασια που μπορει να γινει μονο σε επιπεδο πανεπιστημιακης ερευνας, ωστοσο το φορουμ διαβαζεται και απο φοιτητες αλλα και απο καθηγητες  :mrgreen:

 

 

Λεφτα δεν ξερω ποιος εχει για κατι τετοιο, δεν εχω τετοια δουλεια στα χερια μου αυτη τη στιγμη ωστε να χρειαζεται αμεσα να ερευνησω τις οικονομικες παραμετρους αλλα πιστευω πως η αναγκη συντηρησης παλαιων κτισματων απο το '50 και μετα που κοντευουν τα ορια ασφαλους ζωης τους, θα ειναι συντομα η δουλεια μηχανικου του μελλοντος και θα πρεπει να εχουμε υπ'οψιν οτιδηποτε μπορει να μας βοηθησει να ανταπεξελθουμε στην απαιτητικη αυτη κατηγορια εργων.

Και φυσικα πρεπει να μεριμνησει και το ΤΕΕ και ο ΟΑΣΠ για κατι τετοιο με σεμιναρια σχετικα με επεμβασεις-ενισχυσεις, συμφωνουμε ολοι οτι προκειται για λεπτα ζητηματα για να αντιμετωπιζονται ελαφρα τη καρδια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αυτά που ρωτάς είναι θέματα διπλωματικής εργασίας - διδακτορικού και καλό είναι να διευκρινίζεις ότι ρωτάς κάτι θεωρητικά και όχι για κατασκευαστικούς λόγους. 

 

Σε ρώτησα πιο πάνω εάν χρησιμοποιείς μεταλλικούς φορείς στην προσθήκη σου. Αν ναι τότε για αυτό σου ζητάνε q=1.5 αφού για να λάβεις μεγαλύτερο q  χρειάζεσαι ικανοτικό μεταλλικών που πολύ σπάνια εφαρμόζεται και για τα μεγέθη που έχεις δεν θα χρειάζεται. 

 

Στατικά ανεξάρτητο όροφο μήπως επίσης εννοείς "προσάρτημα" ? Δεν υπάρχει ακριβής ορισμός στον ΕΑΚ του τι είναι και τι δεν είναι προσάρτημα αλλά ένας όροφος ακόμη και ψευδοροφή δεν μπορεί νομίζω να θεωρηθεί προσάρτημα και να υπολογιστεί ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

@nik

 

Η ερωτηση για τη σχεση q-διαφραγματος εγινε επ' ευκαιριας συζητησης με συναδελφους για επικειμενη προσθηκη οροφου, το αναφερω στο αρχικο ποστ μου.

Συνεπως δεν προκειται για δικη μου μελετη. Ωστοσο η συζητηση κινηθηκε στο οτι επιλεχθηκε η υπαρξη διαφραγματος στην προσθηκη για να αποφευχθει ο q=1.5 και να μελετηθει ο επιπλεον οροφος με q=2-3..

Η προσθηκη θα γινει απο οπλισμενο σκυροδεμα.

 

Για τους μηχανισμους αποσβεσης ενεργειας δε ρωτησα κατι συγκεκριμενο αλλα γνωμες σχετικα με τη χρηση τους για εισαγωγη πλαστιμοτητας σε υφισταμενο, αναφερω οτι θεωρητικα καταγραφεται η σκεψη μου.

 

Τελος για τη στατικη ανεξαρτησια, μεταλλικα υποστυλωματα εξω απο το περιγραμμα του κτιριου που διαπερνουν στη χειροτερη περιπτωση εξωστες, στην καλυτερη τιποτε και δημιουργουν κανναβο δαπεδου πχ 5cm πανω απο το δαπεδο οροφης του υπαρχοντος, ειναι στατικα ανεξαρτητος οροφος και μαλλον απαλλασσεται του παραρτηματος Ε. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.