Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσθήκη καθ' ύψος


 
PERYCOMO1

Recommended Posts

 προσθετες διαταξεις αποσβεσης πεπερασμενης ενεργειας σε υφισταμενο κτιριο (πχ χιαστι συνδεσμους με αποσβεστηρες ελασματων)? Ενδεχομενως (και θεωρητικα παντα) η προσομοιωση και αναλυση υφισταμενου με τετοιες διαταξεις μπορουν να μας δωσουν μια εκτιμηση πλαστιμοτητος που μπορουμε να μεταφρασουμε σε συντελεστη συμπεριφορας.

Κατά την γνώμη μου

αν εισάγεις στο μοντέλο σου αποσβεστήρες

θα πρέπει να οδηγηθείς σε ανελαστική δυναμική ανάλυση χρονοιστορίας. Έχεις την πείρα και τα κατάλληλα εργαλεία για κάτι τέτοιο? 

 

Η απλή pushover αγνοεί την απόσβεση της σεισμικής φόρτισης όπως και την συσσώρευση της σεισμικής ενέργειας 

 

 που διαπερνουν στη χειροτερη περιπτωση εξωστες

Αντισεισμικό αρμό μην ξεχάσεις εκεί

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

@Brasco

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου.

 

Δεν εχω ασχοληθει με δυν. ανελαστικη, το ενδιαφερον μου ηταν τροπον τινα "φιλολογικο".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σχετικα με κτισματα του '60-70

Πολλα κτισματα της εποχης του 60-70 εχουν υλικα διαφορετικά ή πολυ χαμηλης αντοχης σε συγκριση με σημερα. Πχ οπλισμοι stahl1-3, Stahl 37 πολυ ευκαμπτοι και λειοι ενω σημερα εχουμε τους b500s τουλαχιστον διπλασιας αντοχης + ραβδωσεις. Απο σκυροδεμα ειχαμε B160-220 που αντιστοιχει σε σημερινο c12, c16 και αν... .

Aν λαβεις υποψην και τα 50 χρονια που εχουν περασει απο τοτε το σκυροδεμα λογω του οπλισμου θα εχει υποστει φθορες οπως εναθρακωση.  Οι λιγοι και αν εχουν μπει και σωστα των συνδετηριων ειναι αλλη ιστορία που κατα την αποψην μου ειναι και η συμαντηκοτερη διοτι οδηγει σε απ'ευθειας ψαθυρη (διατμιτικη) αστοχια. Αν λαβουμε υποψην και την κανονιστικες διαταξεις των οπλισμων, τον μειωμενο σεισμ. συντελεστη (συνηθως ε=0,04-0,06), την μη πλαστιμοτητα και αλλα που δεν μου ερχονται τωρα.......θεωρώ οτι πρεπει να αποφευγονται οι προσθηκες σε τετοιες κατασκευες. 

Edited by statik
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γίνονται ενισχύσεις (και στην θεμελίωση, όχι μόνο ανωδομή), καλό είναι να αποφεύγονται...

 

Αλλά μια καλή λύση είναι οι προσθήκες σε ανεξάρτητους στατικά φορείς από τον ήδη υπάρχοντα....

Link to comment
Share on other sites

Το πρόχειρο σκαρίφημα αφορά προσθήκη καθ' ύψος κατοικίας.

Το ελάχιστο ύψος στις παρειές (δεξιά και αριστερά) πρέπει να είναι 2,65 ή και 2; Το ελεύθερο ύψος μπορεί να υπολογιστεί σύμφωνα με την παρ. 69 του άρθρου 2;   

 

 

 

Cover Model (1).pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε nzerman, το ερώτημα σου αφορά μεν προσθήκη, αλλά είναι αρχιτεκτονικό (ΝΟΚ) και όχι στατικό. Ίσως γι' αυτό δεν έχει απαντηθεί ακόμα....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχω κτίριο που χτίστηκε το 1978 με άδεια το 1975. Διόροφο με πρόβλεψη ενός ορόφου.Στο τεύχος υπολογισμών αναφέρει στη δήλωση μηχανικού ότι προβλέπεται η κατασκευή επιπλέον ορόφου.τώρα που θέλω να κάνω προσθήκη καθ ύψος τμήματος ορόφου πως το επιλύω το μοντέλο?Κάνω έλεγχο στατικής επάρκειας στο υφιστάμενο και αν ναι με ποιον κανονισμό?Με το παράρτημα Ε το υφιστάμενο ή το κτίριο μαζί με τη προσθήκη?

Edited by deskar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.