Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσθήκη καθ' ύψος


 
PERYCOMO1

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

Αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση: Σε υφιστάμενη πολυκατοικία πέντε ορόφων του 1970 που έχει μελετηθεί με τον αντισεισμικό του 1959 κάνω προσθήκη καθ΄ύψος και κατ΄επέκταση στο υφιστάμενο δώμα (δεν υπάρχει πρόβλεψη μελλοντικού ορόφου). Για το παραπάνω κάνω τις εξής μελέτες:

1. Στατική μελέτη με τον αντισεισμικό του 1985 (ΕΑΚ παράρτημα Ε) κατόπιν ΥΔ ιδιοκτητών για το υπάρχον μαζί με το επιπρόσθετο βάρος της προσθήκης.

2. Αποτύπωση στατικών υπάρχοντος δεδομένο ότι υπάρχουν μικρές διαφορές στη διάταξη των φερόντων στοιχείων

3. Στατική μελέτη για την προσθήκη με βάση την ισχύουσα νομοθεσία (EC3, EAK) δεδομένου ότι είναι μεταλλική ελαφριά κατασκευή

4. Τεχνική έκθεση με ιστορικό κλπ

Η ειδικότητα μου είναι πολιτικός μηχανικός και τα ερωτήματα τα εξής:

1. Μου ζητήσαν από το πολεοδομικό γραφείο συνυπογραφή δεύτερου πολιτικού μηχανικού ή αρχιτέκτονα. Δεν βρίσκω τη σχετική νομοθεσία για το ποιες στατιές μελέτες απαιτούν προσυπογραφή και σε ποιες περιπτώσεις.

2. Δεδομενου ότι η προσθήκη μου είναι ελαφριά μεταλλική και σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου < από το 20% του βάρους ορόφου από ποιες μελέτες απαλλάσομαι σύμφωνα με την εγκύκλιο 98/1989.

3. Στο βάρος του 20% συνυπολογίζονται μόνιμα και μεταβλητά φορτία στο δώμα του υφιστάμμενου και συγκρίνονται με την προσθήκη;

4. Σε περίπτωση που δεν βγει το 20% θα ήθελα τη γνώμη σας για τη συνυπογραφή και τα παραπάνω

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

2. Δεδομενου ότι η προσθήκη μου είναι ελαφριά μεταλλική και σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου < από το 20% του βάρους ορόφου από ποιες μελέτες απαλλάσομαι σύμφωνα με την εγκύκλιο 98/1989.

 

το παράρτημα ε λέει πουθενά για 20%? μόνο για τέμνουσα βάσης 1.10 μιλάει και μάλιστα πρέπει αυτή την τέμνουσα να την βρεις από τον εακ

Link to comment
Share on other sites

To παράρτημα όντως δεν αναφέρει το 20%, αυτό αναφέρεται στην εγκύκλιο 98/1989 για τις προδιαγραφές των στατικών μελετών. Το 1.10 ισχύει για τις περιπτώσεις Γ,Δ που έχει εφαρμοστεί ο ΝΕΑΚ μετά το 92 αν θυμάμαι καλά. Η δική μας περίπτωση είναι η περίπτωση Β δηλαδή αντισεισμικός του 1959. Γενικά εδώ υπάρχει μια αντίφαση μεταξύ εγκυκλίου και ΕΑΚ

Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος είναι παλιά και αναφέρεται σε πράγματα που δεν ισχύουν.

 

 

Προφανώς και ισχύει μόνο ο ΕΑΚ και σε καμία περίπτωση η εγκύκλιος του 89!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To παράρτημα όντως δεν αναφέρει το 20%, αυτό αναφέρεται στην εγκύκλιο 98/1989 για τις προδιαγραφές των στατικών μελετών. Το 1.10 ισχύει για τις περιπτώσεις Γ,Δ που έχει εφαρμοστεί ο ΝΕΑΚ μετά το 92 αν θυμάμαι καλά. Η δική μας περίπτωση είναι η περίπτωση Β δηλαδή αντισεισμικός του 1959. Γενικά εδώ υπάρχει μια αντίφαση μεταξύ εγκυκλίου και ΕΑΚ

συγνώμη σύντροφε αλλά θες να ερμηνεύσεις τον κανονισμό εακ2000 (επί της ουσίας εακ 2003 & νεώτερες αποφάσεις) που έχει φεκ και όλα τα αξεσουάρ με μία εγκύκλιο του 89

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

 

προφανώς ο ΕΑΚ είναι νόμος του κράτους με φεκ κλπ και κανείς δεν μπορεί να τον παρακάμψει. Αυτό που έχει ενδιαφέρον να συζητηθεί είναι τελικά τι πρέπει να υποβάλει ο μηχανικός στην πολεοδομία για είναι πλήρης ο φάκελος. Οι προδιαγραφές και η πληρότητα όλων των μελετών που υποβάλονται καθορίζονται στην εγκύκλιο 98/1989. Εκεί αναφέρονται οι συνυπογραφές δύο μηχανικών για παράδειγμα σε περίπτωση αποτύπωσης στατικών και άλλα πολλά που δεν έχουν σχέση με τον ΕΑΚ. Προφανώς το θέμα μου δεν είναι να παρακάμψω τον ΕΑΚ, αλλά τη γραφειοκρατία και αν με απαλλάσει η εγκύκλιος απο  χαρτούρα λόγω του περιορισμένου μεγέθους <20% ορόφου και βάρους < 20% θα ήθελα να το γνωρίζω. Συνεπώς αν κάποιος από εσάς είχε παρόμοια περίπτωση προσθήκης και του ζητήθηκαν ή κατέθεσε στο φάκελο στατικών λιγότερα από αυτά που ζητάνε συνήθως, θα ήταν χρήσιμο να μας ενημερώσει. Αν δεν ισχύει η εγκύκλιος όπως διάβασα παραπάνω, προφανώς αντικαταστάθηκε, αν γνωρίζει κάποιος κάτι πάνω σε αυτό ας μας πληροφορήσει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος αφορά τα απαιτούμενα για την πληρότητα της μελέτης. Προφανώς με την αλλαγή των αντισεισμικών δεν ανανεώθηκε. Δε χρειάζεται όμως να σου πει κάποιος κάτι ιδιαίτερο για αυτό το πράγμα, δηλαδή τι να καταθέσεις. Αναλυτικούς υπολογισμούς, τεχνική έκθεση, ξυλότυποι και σχέδια των ενισχύσεων αν απαιτούνται. Αν απαιτείται έλεγχος των υλικών του υφιστάμενου θα το δεις στον ΕΑΚ ή στον ΚΑΝΕΠΕ, και σε κάθε περίπτωση ο έλεγχός τους ή όχι θα πρέπει να αιτιολογηθεί στην τεχνική σου έκθεση.

 

Δε χρειάζεται να ψειρίζουμε τη μαϊμού. Μηχανικοί είμαστε. Ετοίμασε τα λογικά, δηλαδή τη μελέτη με τα σχέδια.

 

Αν θέλεις και επίσημη απάντηση υπέβαλλε αίτηση στην ΥΔΟΜ σου για να σου πει τι απαιτείται, κατά την άποψή τους πάντα.

Edited by Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Εν τάχει μια ερώτηση:

Βρίσκεται ακόμη σε παράλληλη ισχύ τόσο το παράρτημα Ε του ΕΑΚ όσο και ο ΚΑΝΕΠΕ για τις προσθήκες σε υφιστάμενα κτίσματα? Υπάρχει κάποια γενική οδηγία ή είναι ζήτημα της οικείας υ.δομ.?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Θα ήθελα να υπολογίσω το μήκος αναμονών σε κτίριο του 1972 με υλικά κατασκευής σκυρόδεμα Β160 και χάλυβα StIIIα διαμέτρου Φ20. Έχω αποδείξει ότι ο χάλυβας StIIIα είναι συγκολλήσιμος υπό προϋποθέσεις με νέο οπλισμό Β500C. Το μήκος των αναμονών με βάση τον ΕΚΩΣ βρίσκεται από τον τύπο Lbαναμονών = 1,4*Lb   όπου

Lb =   (Φ/4) * (fyd/fbd). Για να βρω τo fyd θα χρησιμοποιήσω τα στοιχεία από τον χάλυβα B500C δηλαδή θα έχω fyd=500/1,5   ή από τον StIIIα ;;; και για το fbd τι κατηγορία σκυροδέματος θα πάρω; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

είναι ακόμα σε παράλληλη ισχύ το παράρτημα Ε του ΕΑΚ; Ρωτάω γιατί τα post είναι παλιά. Ενδιαφέρομαι για μια προσθήκη καθ' ύψος σε υφιστάμενο του 1989 που είχε λυθεί με τον τότε κανονισμό με πρόβλεψη ορόφου. Υπάρχει απαίτηση για ΚΑΝΕΠΕ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.